Krása nemá pravidla a limity

|

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

S Věrou Terzijskou, vedoucí lékařkou estetické sekce RP Medica antiaging kliniky RP Clinic jsme si povídali nejenom o novinkách a trendech ve světě korektivní dermatologie, ale došlo i na její vztah ke kráse, architektuře a designu.

Text: Michaela Výtisková

Foto: Archiv Věry Terzijské

Paní doktorko, jaký máte vlastně vy vztah k architektuře a designu?

Architekturu mám ráda z pohledu laika, který má velmi vyvinuté estetické cítění. Navíc se estetikou ve svém oboru zabývám.

Líbí se mi současná i historická architektura, vyhovuje mi minimalismus, ale i určitá dávka romantismu. Zkrátka dám na svoje pocity a ráda si vyslechnu i rady odborníků. Mojí dlouholetou přítelkyní je architektka Eva Jiřičná, ta mě vlastně k hlubšímu zájmu o architekturu přivedla.

Jak vy sama bydlíte?

To je dobrá otázka. Mám ráda velké prosklené prostory a hodně světla. Hledala jsem dlouho po Praze bydlení, kde bych se cítila opravdu příjemně. Volba padla na zajímavý prosklený dům, který je vybaven fitkem a bazénem.

Pro mne je důležité, aby dům měl atmosféru a dobrou polohu. Ráno mne probouzí úchvatné výhledy na pražské panorama a Pražský hrad. Hned mám dobrou náladu.

Kde si myslíte, že je hranice přirozené krásy?

Tam, kde zasáhla příroda. 🙂 Tím mám na mysli mé zásadní pravidlo, při estetické práci respektovat fyziognomii klienta. Vždy se snažím podtrhnout přirozenou krásu či přednosti.

Navíc to vůbec není o klasických pravidlech souměrnosti, ani to není o věku. Tady si opravdu hraji s estetickým cítěním.
Krása nemá dle mého názoru ani pravidla ani nějaké limity (viz zlatý řez), navíc všichni posuzují krásu subjektivně – každý vidíme dotyčného jinak. Proto jsou v našem oboru nutné konzultace, kdy vlastně klienta i tak trochu „načtu“.

V čem vy spatřujete největší krásu?

O tom jsem právě mluvila. Pro někoho může absolutní krása znamenat právě princip zlatého řezu – tedy princip souměrností, k jinému promlouvá hlavně duševní krása. Tady bychom mohly v podstatě rozvést filozofickou diskusi. Univerzální kód krásy neexistuje. Ale rozhodně je vědecky ověřeno, že výraznější rysy tváře jsou pomyslně krásnější, a to z toho důvodu, že mozek je lépe registruje.

Ideál krásy se navíc v průběhu časů mění a mění se i subjektivní hodnocení jedince v průběhu života… Tak vidíte, jsme na té filozofické notě. 🙂

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jaké jsou současně novinky nebo trendy ve světě korektivní dermatologie?

Korektivní dermatologie se v celém světě neustále vyvíjí, hlavně přístrojové techniky. A je velmi zajímavé, že trendy jdou čím dál méně invazivní cestou, s velkým důrazem na přirozenost.

A pak je to rozhodně tekutý facelift – tedy kombinace aplikace dermálních výplní s kyselinou hyaluronovou a botulotoxinu v jednom sezení stále není překonána. Tyto dva zákroky totiž skýtají velkou variabilitu v modelaci tváře a klienti je mají nejraději.

Troufám si říci, že velkou novinkou právě přístup ke kvalitě kůže. Na tom jsou založeny nově se vyvíjející techniky a jejich kombinace, takže dnes už omlazení není o jednom výkonu, ale o kombinaci více technik.

Vyvíjí se různé varianty skinboosterů pro hloubkovou a povrchovou hydrataci kůže i pokožky, různé typy mezoterapií, mnoho laserových technik – méně invazivních, s liftujícím efektem. Máme i možnost fokusovaného ultrazvuku pro lifting tkáně a velký posun udělaly i liftující niťové materiály.

A jaké jsou aktuálně novinky u vás na klinice?

Horkou novinkou na naši klinice je nový botulotoxin typu A, který oproti původnímu vydrží šest měsíců.

Dále máme nejnovější typ laserového přístroje Fotona. Je to nejúčinnější laser současnosti. Kombinuje dva typy laserů: erbiový a neodymiový. Využívá se hlavně pro neinvazivní 4D facelifting, pro ošetření očního okolí a Foxy Eyes. Jednou z výhod je celoroční aplikace.

Co vás spolehlivě rozesměje?

Spolehlivě mne rozesměje dobrá komedie v kině i divadle, třeba Světáci, a humoristický román nebo povídka.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

MUDr. Věra Terzijská

Vystudovala Fakultu všeobecného lékařství UK v Praze. Po ukončení studia nastoupila na kožní kliniku Fakultní nemocnice Bulovka, kde také absolvovala atestaci s dermatovenerologie a korektivní dermatologie.

V roce 1994 založila soukromou praxi dermatovenerologie a korektivní dermatologie. V roce 2004 otevřela kliniku korektivní a estetické dermatologie Veramedica v komplexu Slovanský dům Clinic. V roce 2020 přesunula svůj tým na půdu antiaging kliniky RP Clinic, kde se stala partnerkou a vedoucí lékařkou estetické sekce RP Medica.

Věnuje se výuce lékařů v oblasti korektivní dermatologie, pořádá a vede odborná školení a kongresy. Účastnila se řady stáží a kongresů v zahraničí, je členkou Dermatovenerologické společnosti ČLS JEP a Společnosti Korektivní dermatologie a kosmetologie ČLS JEP.

Předchozí

Veřejná prostranství v Pražské tržnici čeká proměna

Vybíráme to nejzajímavější z nového čísla E&B

Další