Luxusní segment tvoří svébytnou část rezidenčního trhu

|

A má své speciální požadavky

Luxusní segment, zahrnující nevšední nemovitosti v prestižních lokalitách, tvoří svébytnou část rezidenčního trhu. A má své speciální požadavky. Takové nemovitosti si žádají profesionální makléře s dokonalou znalostí specifik tohoto trhu. Ti vás nyní vezmou na exkurzi do světa exkluzivních realit.

Přívlastkem „luxusní“ v našich geografických podmínkách většinou lidé dříve chápali cokoli drahého, co svou hodnotu a výjimečnost dávalo okatě na odiv. „Naštěstí se zdá, že doby, kdy výrazem luxusu byly stavby okázalé, demonstrující blahobyt a často i nevkus majitele, jsou pryč. Jak se česká společnost posouvá, bohatne a získává zkušenosti z jiných koutů světa, mění se také představy o architektuře, stavění, způsobu bydlení a vůbec životních potřebách. A tak se proměňuje i pohled na to, co je skutečně luxusní ve významu unikátní a výjimečné. Vztaženo na reality, nečekejme žádné novinky – klíčové hodnoty představují zejména lokalita, architektura a promyšlenost stavby, kvalita použitých materiálů a jejich zpracování či řešení technologií. Neméně důležitou je pak mikrolokalita, tedy bezprostřední okolí, které má zásadní vliv na kvalitu užívání nemovitosti. Sem spadají faktory jako sousedé, typ zástavby, parametry dopravního zatížení, hluk, emise a podobně,“ vysvětluje Jiří Kučera, ředitel realitní kancelář Luxent – Exclusive Properties, která se na luxusní segment zaměřuje.

DCIM\100MEDIA\DJI_0276.JPG

U financování těchto nemovitostí platí, že čím dražší je, tím spíše se kupuje bez úvěru. Jednoznačně je tak u zájemců patrná snaha uložit hotovost do nemovitostí: ve vyšším segmentu činí podíl koupí financovaných hypotékou dle údajů společnosti Luxent – Exclusive Properties jen 10 až 15 %. Podíl investičních nákupů pak obecně překračuje 30 %; ovšem tato hodnota se mění s ohledem na typ objektu.

Historické nemovitosti vyžadují velké investice, ale přinášejí radost

Co se týče historických nemovitostí, představují podle Jiřího Kučery skutečně svébytnou část realitního trhu: „Již z podstaty jde o unikátní objekty, které vyžadují specifický přístup majitele a velké investice. Na oplátku ale poskytují povětšinou jedinečné umístění a pocity a zážitky spojené s historií. Často kupujícím přináší radost i to, že se péčí o takovou památku podílejí na zachování kulturního bohatství. Vlastníci historických nemovitostí k nim mají zpravidla pevný vztah a rozhodnutí o jejich prodeji proto bývá hodně bolestné. A tak jim obvykle velice záleží na tom, kdo se stane novým majitelem. Zprostředkování prodeje památek je samo o sobě komplikované i z hlediska nároků na orientaci v oblasti památkové ochrany a péče. Naši makléři mají mimo jiné hluboké znalosti historie a umění, což jim umožňuje lépe komunikovat se zájemci o tento typ nemovitostí.“

Za odpočinkem i za hranice

Podle Jiřího Kučery v poslední době poptávka po specifických nemovitostech roste: „Stále více lidí investuje do realit, které jsou svým způsobem ojedinělé, nenahraditelné a nelze je replikovat. Jde o velmi pestrý mix nemovitostí: od prvorepublikových vil s odpovídajícími zahradami v prestižních čtvrtích přes chalupy v přírodě s krásným výhledem až po technické a historické památky. Dalšími často poptávanými nemovitostmi jsou objekty vhodné pro tzv. druhé bydlení.“

Zájem o rekreační bydlení, který započal v loňském roce, trvá i letos a podle expertů ze společnosti Luxent – Exclusive Properties nás tato zvýšená poptávka jen tak neopustí. Prvotním motivem současných kupujících je využití pro vlastní potřebu. Chtějí vlastnit nemovitost mimo město, kam mohou kdykoli přijet a plnohodnotně žít prakticky libovolně dlouhou dobu.

Stále častěji však Češi vyhledávají luxusní nemovitosti i v zahraničí. K populárním destinacím patří především přímořská letoviska v čele se Španělskem nebo Spojenými arabskými emiráty.

Předchozí

ČNB opět překvapila, hypotéky vyletí k pěti procentům

Loňský rok přinesl nové trendy – byty pro děti či nákupy bez předem daného účelu využití

Další