Minimalistické, řemeslně jedinečné i variabilní

|

Ttalentovaná a úspěšná designérka Kateřina Handlová, umělecká ředitelka sklárny Rückl

Záblesk vnitřního světla nebo hvězdné částečky nesoucí světlo prostorem

BOMMA uvádí na trh dvě nové kolekce svítidel, řemeslně jedinečnou a variabilní Flare a minimalistickou Stellar Dust. Obě se poprvé představily na březnovém veletrhu Light & Building ve Frankfurtu. A jak uvedla pro Estate & Business autorka kolekce Flare Kateřina Handlová, chtěla stvořit světlo, které dovolí vytvářet linie, ale i clustry, bude minimalistické, ale i výrazné. Světlo, které bude současně reflektovat potřeby architektů a interiéru a zároveň vycházet k tradičního sklářského řemesla.

Text: Redakce

Foto: Archiv BOMMA

Hold tradičním sklářským technikám

Paprsek uvnitř svítidla BOMMA Flare magicky osvětluje minimalistickou a elegantní křišťálovou tyč. Tato nová kolekce, navržená Kateřinou Handlovou, vzdává hold tradičním sklářským technikám a umožňuje architektům a designérům vytvářet výrazné světelné instalace v různorodých prostorech.

Křišťálové tyče jsou taženy ručně, takže každý kus je originál s jedinečným paprskem světla spirálovitě procházejícím jeho vnitřkem. Tohoto efektu je dosaženo tradiční sklářskou technikou, kdy je jádro z nabraného skla pokryto malými skleněnými fragmenty zvanými frita, a poté ponořeno zpět do roztaveného křišťálu. Skláři pak tento základ natáhnou do požadované délky, čímž se fragmenty roztahují vnitřkem skleněné tyče. Tím vzniká magická textura, zdánlivě vlastní vesmír, který se rozzáří pokaždé, když se svítidlo rozsvítí.

„Svítidlo Flare je inspirováno samotným fenoménem světla, řemeslem a tradičními sklářskými technikami, stejně jako potřebou vytvořit svítidlo, které nabízí širokou variabilitu kompozic a řešení prostoru. Vychází z formy a charakteru světlice, vytváří světelné linie a jakési záblesky v prostoru,“ uvedla autorka designu.

Bomma Flare Lighting Collection Interior Studio Salaris Image Francesca Fani
Svítidlo Flare je inspirováno fenoménem světla, řemeslem a tradičními sklářskými technikami, stejně jako potřebou vytvořit svítidlo, které nabízí širokou variabilitu kompozic a řešení prostoru.

Kolekce zahrnuje křišťálové tyče ve třech tvarech, jednu zcela rovnou a dvě ohnuté v různých úhlech. Lze je libovolně kombinovat pro vytvoření vlastních instalací. Každá tyč je na jednom konci opatřena monturou v kartáčované stříbrné nebo kartáčované zlaté barvě, zatímco druhý konec je uchycen ocelovým lankem určujícím její pozici v prostoru.

Jak uvedla pro E&B, zatímco v předchozích designech pro BOMMU se sklem kombinovala materiály, jako je kůže nebo provazy, u Flare se jedná pouze o kombinaci skla a kovové montury: „Oproti Shibari nebo Tied up Romance má Flare mnohem jednodušší charakter, všechny mé designy ale propojuje zájem o variabilitu, kompozici, o možnost projekce vlastní kreativity a skulpturální charakter světelného objektu,“ přiblížila Kateřina Handlová.

Světlo si podle ní bude rozumět prakticky s jakýmkoli prostorem. „Navrhla jsem ho tak, aby bylo maximálně flexibilní jak díky svému minimalistickému charakteru, tak i díky variabilitě zavěšení a kompozice. Lze jej zavěsit jen jako jednoduchou světelnou linii nad stůl, ale také vytvořit výraznou vertikální kompozici třeba do prostoru schodiště. Flare si dokážu představit jak v rezidenčním projektu, tak i v hospitality sektoru, v hotelu, restauraci nebo baru, ale i v lobby a kancelářských budovách,“ dodala Kateřina Handlová.

Flare Collection Production Bomma Ph Veskrna54
Vznik kolekce Flare

Světlo a jeho konstrukce jsou na pohled velmi minimalistické a elegantní zároveň. Přesto zahrnují sofistikované řešení světelného zdroje COB. „Vždy mě samotného překvapí, kolik konstrukčních a estetických detailů se skrývá i v takto jednoduché montuře. Světlo je navrženo tak, aby umožnilo co nejvíce variability, a proto jsme dali velký důraz na řešení kotvení do stropu a možnost větvení jednotlivých závěsů,“ přiblížil kreativní ředitel společnosti BOMMA Václav Mlynář.

Vzorování a prototypování považuje za nejzajímavější aspekty celého procesu a dodává: „Je to chvíle, kdy společně s designérem a mistry skláři přetváříme skici a vizualizace do reálného materiálu. Mým úkolem je vždy dělat co nejméně kompromisů a vytvořit nádherné světlo, které bude odpovídat vizi designéra a zároveň se bude dát efektivně vyrábět.“

Kosmická tapisérie nesoucí světlo prostorem

Svítidlo Stellar Dust, z druhé nové kolekce, je tvořeno nesčetnými body, které jako by levitovaly prostorem. Tato kolekce byla původně navržena pro J&T Banku v Praze CMC architects a designéry Václavem Mlynářem a Jakubem Pollágem. Impozantní instalace se skládá ze 727 foukaných a broušených křišťálových kapek doplněných o 2476 křišťálových ověsků. Společně tvoří organický tvar, který se line vstupní halou banky.

Úspěch této instalace vedl k zařazení tohoto designu do standardní výroby a jeho zařazení mezi BOMMA Constellations. Optické iluze i pozoruhodné efekty těchto křišťálových komponentů dokonale kontrastují s moderními interiéry. Neutrální čirá barva a klasický oválný tvar zvyšují jeho univerzálnost a variabilitu.

Bomma Stellar Dust Lighting Collection Interior Studio Salaris Image Francesca Fani
Každý komponent Stellar Dust je jedinečný, ručně foukaný a následně dekorován přesnými brusy pomocí sklářských brousících strojů vyvinutými přímo společností Bomma.

Václav Mlynář, kreativní ředitel značky BOMMA, se v tomto případě ujal i role designéra. „Každý komponent Stellar Dust je jedinečný. Je ručně foukaný a následně dekorován přesnými brusy pomocí sklářských brousících strojů vyvinutými přímo společností Bomma. Podle mě tato kolekce dokonale kombinuje nejlepší aspekty expertního řemeslného umění a moderních technologií,“ vysvětluje.

Svítidlo Stellar Dust v sídle J&T Banky v Praze

Tak jako u všech kolekcí BOMMA Constellations, i zde kouzlo spočívá ve vytváření vlastních kompozic s křišťálovými komponenty, které jsou založeny na matematicky přesné struktuře a které vytvářejí plynulý organický efekt. To umožňuje architektům a designérům dodat specifickou eleganci malým i velkým prostorům pomocí plujících oblaků Stellar Dust.

Kromě dvou nových kolekcí BOMMA také rozšiřuje produktové varianty stávajících kolekcí. Kolekce Lens, Soap mini, Metamorphosis a Stellar Dust jsou nyní k dispozici jako nástěnná svítidla v elegantní broušené zlaté.

Předchozí

Chceme dělat pěkné stavby, které budou bavit

Vinařství DOG IN DOCK

Další