Místa, kde se dobře žije

|

Pavel Huml, obchodní ředitel české stavební firmy SunMan, se v developmentu a stavebnictví pohybuje celý profesní život. Společnost působí po celé České republice, především ve větších městech. Všude tam, kde je potenciál pro retail nebo rezidenční úspěch v developmentu. Jejich projekty najdeme od Ostravy, přes České Budějovice, Mníšek pod Brdy, Kralovice, až po Prahu nebo Plzeň. Zajímavostí byl i malý projekt v Krkonoších. Potenciál pro další projekty vidí Pavel Huml i mimo Prahu, třeba ve Slaném.

Text: Redakce

Foto: Archiv SunMan, Daniel Hromada

Jak se vaší společnosti daří v letošním roce?

Letošní rok je z našeho pohledu stejně podařený jako předchozí roky 2020 a 2021, kdy byla a stále je cítit silná poptávka v retailu a bytové výstavbě. Samozřejmě vnímáme ne příliš pozitivní titulky a „novinářskou zkázu“ v běžném tisku, nicméně útlum v rezidenci bude daný vyššími náklady na financování pro konečného zákazníka. Zejména téma války Ruska na území suverénní Ukrajiny není dobře vnímáno. Odhadujeme však, že ke konci zimy se situace v roce 2023 uklidní a vše se vrátí do klidných vod a dojde k navrácení stability.

Na jakých projektech aktuálně pracujete?

Stavební parcely, které aktuálně máme dokončeny, jsou stále velice poptávané a žádané. Míst pro výstavbu rodinných domů ubývá, a ačkoli ne vždy je to mediálně vnímáno, společnost v České republice pomalu, ale stabilně bohatne, což je moc dobře.

K vašim projektům patří i ten ve Slaném – proč jste vybrali právě tuto lokalitu? Developeři se většinou soustředí na Prahu…

Královské město Slaný je město s velikým potenciálem. Občanská vybavenost, školky a školy, sportoviště, kompletní zázemí městské správy staví toto město do pozice, jakou mají třeba Beroun, Kladno nebo Říčany. Jsou to místa, kde se nejen dobře bydlí, ale i žije, pracuje a podniká a skvěle vychovávají děti.

Dostupnost do Prahy je téměř dokonalá, pro Prahu 5 a Prahu 6 to je autem 15 až 20 minut, což je pouze třetina času, když by člověk z pražského Proseku dojížděl za prací například do Jeremiášovy ulice v Praze 5.

Který z vašich projektů byl pro vás nejnáročnější a proč? A kterého si ceníte z vašeho osobního pohledu nejvíce?

Nejnáročnější projekty? Z hlediska délky času a developerské náročnosti to byly retail v Kladně Rozdělově, retail v Mníšku pod Brdy a v Jablonci. Vše se nakonec podařilo za dlouhých 3,5 roku přesto dokončit a úspěšně prodat koncovým uživatelům.

A k nejhezčím projektům jednoznačně patří rezidenční bydlení v Krkonoších. To je radost stavět něco takového – a když se k tomu přidá ještě finanční benefit, je to krásné. Proto se těším na development ve Špindlerově Mlýnu, kde máme nejkrásnější jižní svah s plochou okolo 7000 m² plochy pro individuální horské chalety.

Nabízíte vše od návrhu projektu až po facility management, stavíte všechny typy nemovitostí – jak je náročné tohle vše obsáhnout? A co z toho vás osobně nejvíce baví?

Zatím neřešíme sklady, ale z retailu, rezidence a stavebních pozemků mě osobně nejvíce baví výkupy nemovitostí a snad ještě více plánování využití. Především proto, že mám rád jak setkávání s lidmi s různými názory a povahami, tak plánování. Je to krásná tvůrčí práce, kde kombinujeme naše představy a fantazie s ekonomickou realitou a legislativou pro dané území.

Jaké jsou vaše plány na příští rok? Které projekty uvedete na trh a kdy?

Jak jsem již zmínil, retailové projekty pokračují. Je to dlouhý proces na dva roky až pět let, ale věříme, že bude brzy zahájen projekt občanské vybavenosti obce Stochov na ulici Zámecká a že dokončíme také retail Kralovice. Vždy se jedná o moderní supermarkety typu Lidl, Penny, Tesco a menší navazující retailové parky.

Co se týká rezidenčních celků, plánujeme pro rok 2023 omezit se na dva projekty. Cílem pro příští rok jsou dva krásné bytové domy v Českých Budějovicích a ve Slaném.

Developeři to dnes nemají jednoduché, rostoucí inflace, ceny stavebních materiálů, další ekonomická i geopolitická rizika, nejistoty na trhu se zvyšují. Jak se vám daří s tím vším vyrovnat?

Ono to nikdy jednoduché nebylo. Zvenku to vypadá jako skvělý a výnosový byznys, nicméně když promítnete do projektovaného zisku položku čas, je to už výnosově výrazně horší byznys, než byl třeba kapitálový trh nebo obchod s komoditami. Poslední tři roky, tedy 2020, 2021 a 2022, jsou unikátní.

Snažím se vždy všem vysvětlit, že když se nebude povolovat a stavět v dostatečném množství v návaznosti na statistiky, tak stále budeme skákat nahoru a dolů nejen cenově, ale je to důležité i kapacitně.

V oblasti cen stavebních hmot se zdá, že se výrobci a obchodníci vracejí do reality a trh pojede normálně. Třeba 50% slevy na cihly mne ujišťují v tom, že po USA, kde už se trh srovnává, se to přenese také do EU i do ČR. Ale je fér říci, že výstavba bytových domů ve Slaném měla začít v létě 2022 a pro turbulenci na trhu v oblasti kapacit a cen ve druhém a třetím čtvrtletí jsme zcela logicky projekt o půl roku posunuli.

Nicméně lidé musí bydlet a chtějí bydlet kvalitně a dobře – a to jim nabízíme.

Ceny nemovitostí letos sice rostou, ale někde už dochází buď ke stabilizaci, nebo dokonce poklesu? Jaká je vaše osobní prognóza právě ohledně růstu cen nemovitostí?

Aktuálně vidíme, že second hand trh pro byty v cihlových či panelových domech nemá kupce, ceny proto logicky klesají. Nejistota životnosti a nákladů je pro kupujícího u tohoto typu bytů značná.

Proto je jasné, že mladý člověk nebo začínající rodina budou hledat stabilitu a jistotu s dobrou cenovou hladinou. A tu nabízí trh nových projektů v okolí Prahy a velkých měst. Například cena bytu 3+kk nebo 4+kk v královském městě Slaný za 9,9 milionu korun se 100 m² je podle mne opravdu „výhra v loterii“ třeba oproti Praze 5, kde podobný byt pořídíte za 21 až 25 milionů. Navíc ze Slaného je člověk po D7 za 15 minut v Praze, když je potřeba.

Dále v projektu ve Slaném najdete třeba byt 1+kk s plochou 30 m² za 2,95 milionu korun nebo 2+kk (48 m²) za 4,70 milionu, to vše s vysokým standardem u sportovního stadionu. To je podle mého názoru skvělá cena.

A odpověď na další výhled cen? Vzhledem k aktuální inflaci nad 15 % a bez zavedeného eura u nás bude i nadále investice do bydlení zajímavá pro rozumné rodinné strategie, zvlášť když jsou byty v našem projektu s pětiletou zárukou a skvělou energetickou kvalitou. Všechny bytové domy v Slaném totiž mají na střeše nejnovější fotovoltaické panely s řízením pro optimalizaci spotřeby a podzemní garáže jsou vybaveny dobíječkami na elektroauta.

Nakonec jedna trochu osobní otázka. Co vás na vaší práci baví nejvíce – a jak a při čem nejraději po náročné práci odpočíváte?

Jak už jsem zmínil, nejvíce to je setkávání s lidmi, komunikace a kreativnost, budování nových věcí na plochách, kde to je prostě „sexy a cool“. A samozřejmě vždy potěší úspěch dokončeného projektu. To je taková třešnička na „projektovém dortu“.

Mám rád odpočinek s rodinou a výlety s rodinou nebo přáteli. Kolo a mořský jachting jsou moje sporty. K tomu bych chtěl více času a méně lenosti na cestu autem nebo letadlem k moři (smích).

SunMan

Společnost SunMan je ryze česká stavební firma, která byla založena v roce 1995. Staví na profesionálním přístupu, odborných znalostech z celého spektra stavebnictví a kvalitě všech dodávaných služeb. Za dobu své působnosti získala stálé zákazníky z řad nadnárodních potravinových a DIY řetězců, automotive výrobních závodů, luxusních rezidencí a specializovaných prodejen v obchodních centrech i mimo ně.

Ve své činnosti navazujeme na tradici 17 let výstavby prováděných po celém území České republiky i Slovenska. Díky stabilnímu zázemí je schopná realizovat zakázky v rozmezí od 3 do 200 milionů korun i ve velmi krátkých termínech a vysoké kvalitě.

Pavel Huml, obchodní ředitel české stavební firmy SunMan

Předchozí

FINEP v obtížném roce 2022

Vybíráme jen z těch nejlepších značek na trhu

Další