Nové číslo E&B je nejen o tom, co baví developery a architekty

|

Březnové vydání časopisu Estate & Business představuje zábavné a přitom pěkné domy a „běžné“ byty, které nestojí desítky milionů korun. Takové vznikají pod taktovkou developerské společnosti FINEP, která zve ke spolupráci renomovaná architektonická studia. Jedním z nich jsou i DAM architekti, kteří kladou důraz na čisté, jednoduché obytné prostory, bez jakýchkoli zbytečností. Jedním slovem by se tak dalo asi říci elegantní. A právě takové z jejich společné symbiózy vyrůstají.

Aktuální číslo přináší také ochutnávku pro oči – přehlídku některých vybraných, ale rozhodně zajímavých projektů v různých kategoriích soutěže redakce časopisu Estate & Business. Ty vítězné čeká slavnostní vyhlášení 20. března 2024 v Praze v Clam-Gallasově paláci. V rámci něj bude vyhlášena také Osobnost roku.

Dočtete se také o tom, co dnes rozhoduje o investicích nemovitostí, nebo o téměř jistém výdělku, který poskytuje řada nemovitostí mimo Česko, například v Chorvatsku. O tom, jak poslouchat očima vás přesvědčí třeba ve zbrusu novém showroomu unikátního obchodu s prémiovou audio a video technikou. Ale pokud se přece chcete jen dívat s očima dokořán, pak se vydejte do Galerie Kvalitář.

Ochutnávka z obsahu

Chceme dělat pěkné stavby, které budou bavit

Chceme dělat pěkné stavby. Takové, které budou bavit nás, i ty, kdo v nich budou bydlet, prozrazuje v rozhovoru Tomáš Pardubický z pozice generálního ředitele firmy FINEP, která se už téměř tři desetiletí řadí mezi přední developerské společnosti v Praze. A v tomto oboru patří mezi průkopníky. Poslední dobou se zaměřuje i na spolupráci s architektonickými studii. Jedním z nich je i architektonická kancelář DAM architekti.

Každá stavba nemusí zářit

Každá stavba nemusí zářit, ale musí být dobrá. Spousta světových architektonických počinů vlastně nezáří, ale když vejdete dovnitř, tak víte, že jde o výjimečnou stavbu a že ji dělal skvělý architekt. Jan Holna a Jiří Hejda jsou partneři a jednatelé architektonické kanceláře DAM architekti, která stojí za oceňovanými stavbami, jako je třeba BBC Filadelfia v Praze na Brumlovce nebo Main Point Karlín. Nyní ale navrhují ve spolupráci s developerem Finep „obyčejné“ bytové domy třeba na pražském Proseku nebo u Poděbradské ulice. „Práce architekta není jen o kráse. Je to multioborová činnost, v jejímž rejstříku je například i to, že se stavba navrhne s dobrou dispozicí,“ přiblížili v rozhovoru

Hvězdná porota rozhodla o vítězích TOP EB

Porota druhého ročníku ocenění TOP Estate & Business, složená z významných architektů, designérů, odborníků na nemovitostní trh a zástupců Magistrátu hlavního města Prahy, se sešla 5. března v showroomu VOIX a vybrala vítěze z nominovaných projektů ve všech osmi kategoriích. Vítězné projekty budou vyhlášeny na slavnostním večeru 20. března 2024 v Praze v Clam-Gallasově paláci.

Nemovitosti jsou jistota

V nemovitostech se moc nehledí na jejich skutečnou rentabilitu a návratnost a investuje se, zdůraznil v rozhovoru legendární mediální guru Michal Voráček, který je aktivní na realitním trhu. V Čechách podle něho představují jistotu a lze očekávat jejich další cenový růst. Sám se chystá zakoupit v Praze větší činžovní dům, rekonstruovat ho a využívat k pronájmu bytů i nebytových prostor. A podobné aktivity vyvíjí i v některých dalších městech v Česku.

Minimalismus na míru

Prémiové dveřní systémy, které se umí přizpůsobit přání zákazníka. Velikost, materiál, povrch, to vše je připravené podle Petra Paksiho, většinového spoluvlastníka firmy JAP FUTURE jako skládačka. Tak, aby si architekt nebo designér mohli zvolit přesně to, co potřebují, přiblížil v rozhovoru pro Estate and Business. Společnosti, která se zaměřuje na prémiový interiérový design se daří, teď se chystá s partnerskou developerskou společností AL HILAL HOMES otevřít společný showroom v Dubaj Marině a podobný scénář plánuje i v Saúdské Arábii.

Příběh plný zeleně a s vůní lanýžů

Dechberoucí výhled z kopců, přitom jen kousek od vinic a uprostřed zeleně. Přesně na takovém místě vyrostly vily v rámci projektu Motovun Villas na chorvatské Istrii. Pro byznys partnery a finančníky Dragana Lazukiče a Aleše Vobrubu představují jak radost, tak ideální investiční příležitost, jak prozradili v rozhovoru.

Architektura v souvislostech

Architekt Martin Vančura má pestrý repertoár.Historickou budovu, stadion, kancelář, rodinné domy nebo nově i školku. Snažím se přijmout každou výzvu různého měřítka, říká v rozhovoru s tím, že se mu líbí vnímat architekturu ve všech možných souvislostech. A daří se. Architekturu dostudoval sice teprve před pár lety, přesto už získal i několik ocenění.

Invaze do soukromí domova

Chytré domácnosti dnes nabízejí množství výhod, od hlasově ovládaných asistentů přes bezpečnostní kamery po dálkově ovládané ledničky. Na druhou stranu ale současně velmi přesně zaznamenávají i pohyb či preference a zařízení propojená prostřednictvím internetu věcí (IoT) tak zároveň otevírají dveře potenciálním kybernetickým hrozbám. Advokáti Eversheds Sutherland David Němeček a Marek Poloni proto upozorňují, na co si mají uživatelé dát pozor.

Předchozí

Dva blázni, co otevírají ostatním oči

Chceme dělat pěkné stavby, které budou bavit

Další