Nový systém sjednocuje a kultivuje vchod do domu

|

Fotografie demonstruje variabilitu jednotlivých modulů vchodového systému LIBERTY. Umístit je lze do plotu i solitérně. Zleva je k vidění modul CLEANNY, který nápaditě řeší umístění nádob na odpad. RINGIE je modul pro umístění čísla popisného SIGNIE, poštovní schránky a přípravy na instalaci zvonku nebo kamery. Sestava pokračuje modulem PACK, což je modul na uložení balíkové zásilky v různých rozměrech a modulem ENERGY, který ukryje rozvaděč elektřiny do sjednocujícího designového kabátu.

Vchodový systém LIBERTY, nabízí komplexní řešení a jednotný design pro prvky u vstupu do domu: branku, kryt na popelnice, elektrický rozvaděč, schránku, číslo popisné, zvonek nebo kameru. Jak spojit zdánlivě neslučitelné funkce? S jednatelem společnosti JAP FUTURE Petrem Paksim a krajinářským architektem Jakubem Fingerem z ateliéru Partero jsme si povídali o úspěšné novince na trhu.

Text: Redakce

Foto: JAP FUTURE

Firma JAP FUTURE uvedla na trh novinku, vchodový systém Liberty, který záhy získal ocenění Grand Prix za nejlepší výrobek na veletrhu FOR ARCH 2022. Stejně tak je okamžitá pozitivní reakce z řad architektů i zákazníků. V čem je systém unikátní?

Petr Paksi: Jednoznačně v komplexnosti, je to ucelený systém, který řeší důležité funkce spojené s užíváním domu… Poštovní schránku, zvonek, vchodovou skrytou kameru, branku, kryt na popelnice, na elektrický nebo plynový rozvaděč, číslo popisné. Obrovskou pozornost zaslouží box na ukládání balíků bez přítomnosti majitele nemovitosti. Takto ucelený systém nikdo jiný v Evropě nenabízí, takže je to evropský unikát.

127_LIBERTY_DUM_6_CAM_1_5K_RGB
Do plotu jsou zakomponovány různé moduly vchodového systému LIBERTY. První zleva jsou dva moduly CLEANNY vedle sebe, používají se pro estetické a praktické uložení nádob na odpad, následuje branka GATIE a sloupek RINGIE, na kterém je umístěn vhoz do schránky a příprava na instalaci zvonku. Velká číslice 5, to je SIGNIE, designové provedení čísla popisného.

Zavedený způsob řešení umístění vstupní branky, poštovní schránky, elektrického rozvaděče nebo popelnice u každé novostavby, ale často i u rekonstrukce domu, může pro architekty a náročné klienty znamenat pověstnou hozenou rukavici, protože řešení na míru bývá náročné finančně i časově. Předpokládám, že to by také důvod, proč vás oslovil uznávaný krajinářský architekt Jakub Finger z ateliéru Partero?

Petr Paksi: Pravdou je, že jsme byli domluvení na schůzce, ale za mě z úplně jiného důvodu. Když jsem zjistil, že Jakub je zahradní architekt, chtěl jsem jednání zrušit, protože jsem si dopředu myslel, že půjde o „ptačí budky“ nebo něco podobného.

Jakub mne ale přesvědčil, ať přijedu a hned od začátku mě nadchl, protože jsem si byl jistý, že může vzniknout unikátní projekt v rámci celé Evropy. Takto ucelený vchodový systém opravdu žádná firma v portfoliu nemá.

127_LIBERTY_DUM_9_CAM_3_5K_OTEVRENY_FINAL_RGB
Modul, který umí ušetřit váš čas je FULL – box na ukládání balíků. Nevadí, že nejste doma, stačí dát doručovací firmě kód a o víc se nemusíte starat. Modul je možné doplnit o schránku a designové provedení čísla popisného – SIGNIE, případně o přípravu na zvonek a vchodovou skrytou kameru.

V čem tkví unikátnost a výjimečnost systému Liberty a proč byste jeho použití doporučil kolegům architektům?

Jakub Finger: Předprostor domu je, jednoduše řečeno, podání si ruky s domem. Kultivovanost je dobrým začátkem. Právě v předprostoru je kromě dlažby a vegetace množství nutných, relativně velkých prvků, které tam mají své důležité místo. Tyto prvky jsou zásadním skladebným prvkem a často, vědomě nebo nevědomě, opomíjeným.

Liberty nabízí ucelenou řadu s flexibilní modularitou a precizním detailem. Prototypování a sériová výroba umožnily dosáhnout jedinečné preciznosti, kterou je velmi složité a za rozumných nákladů při kusové výrobě nemožné dosáhnout.

127_LIBERTY_DUM_2_CAM_5_PRECHODOVKA_5K_FINAL_RGB
Modul ROOFY obsahuje různé komponenty – číslo popisné, poštovní schránku a přípravu na zvonek. Je doplněn stříškou, takže jeho umístění je možné pouze u domu, kde vypadá moc hezky, a navíc vám poskytne ochranu před nevlídným počasím.

Vaší filozofií je dodávat zákazníkům funkční stavební prvky špičkové kvality s nápaditým designem. Můžete blíže popsat materiálové a technické řešení vchodového systému Liberty?

Petr Paksi: Po testování různých materiálů jsme zvolili třímilimetrový hliníkový plech, který je pro venkovní použití optimální. Navíc zařazení povrchové úpravy pasivace titanem před komaxitem dělá z výrobku opravdového vytrvalce, z něhož se zákazník může těšit dlouhá léta.

Do jaké míry je systém Liberty variabilní? Počítáte s odlišnými požadavky architektů dle typu projektu? A jakou podporu architektům nabízíte?

Petr Paksi: Zaznělo to už výše, variabilitu vnímám hlavně modularitou a rozměrovou pestrostí. Ovšem stejně jako v mnoha oborech, tak i v tom našem, je nejdražší vývoj výrobku.

Vchodový systém Liberty jsme vyvíjeli téměř rok a v této fázi není na pořadu dne atypická výroba. Budeme pozorně sledovat požadavky zákazníků a pokud vykrystalizuje smysluplná poptávka po dalších prvcích, například po úložišti pro nářadí, grily či koloběžky, tak budeme adekvátně reagovat.

***

PetrPaksi

PaedDr. Petr Paksi, DBA, jednatel společnosti JAP FUTURE

JAP FUTURE v posledních letech klade u své produkce důraz na minimalistický interiérový design, ve kterém je na špici, což dokládají jak různá ocenění, tak spolupráce s předními architekty. V širokém výrobním portfoliu vynikají dva unikátní systémy – Dveřní a Vchodový, které odpovídají moderním světovým trendům.

Petr Paksi vede firmu, ostatní i sebe s jasnou vizí, snaží se být sám sobě lídrem na základě svých hodnot. Ve firmě preferuje delegování pravomocí a úzkou spolupráci v rámci kolektivu. Vyhledává znalosti a zkušenosti úspěšných firem a naopak ty své předávádál.

Je ženatý 31 let, šťastný dědeček plný optimismu, ctí zdravou výživu a nezanedbává pohyb, cvičí minimálně pětkrát týdně.

Jakub Finger

Ing. Jakub Finger, krajinářský architekt, zakladatel ateliéru Partero

Atelier Partero se od roku 2006 snaží posouvat kvalitu zahrad i zelených prostorů. To že se to daří dokládá i řada odborných ocenění i povědomí mezi odbornou veřejností. Pro celý tým je dosavadní úsilí i výsledky závazkem a odrazem pro další tvorbu, která propojuje exteriér s architekturou za stálého důrazu na dlouhodobou udržitelnost a ekonomickou smysluplnost.

Zahrada i park pro Partero jsou prolnutím objektu s exteriérem, snaží se být průvodci architektů a klientů kde cílem je jednotný, logický, ale zároveň poetický celek.

Jakub Finger žije ateliérem, relaxaci nalézá u adrenalinových aktivit, motosportu nebo v sauně. Má rád opuštěné rybářské domy u moře a modrou hodinu.

Předchozí

Slavnostní křest E&B, tentokrát v showroomu Decoland a Dorelan

Stavba století slaví 50 let

Další