Nový život pro Nuselský pivovar

|

Vznikne také nová lávka přes Botič

Společnost Penta Real Estate pokračuje v revitalizaci Nuselského pivovaru. Práce se nyní soustředí na historické, památkově chráněné budovy pivovaru, kde vznikne 120 nových bytů ve vyšším standardu, a spolu s nimi obchodní prostory a restaurace. Součástí této etapy je také výstavba nové lávky přes Botič s navazující obchodní pasáží, která novou živou čtvrť propojí s Křesomyslovou ulicí a usnadní pohyb chodců po obou březích říčky. Architektonický návrh celého projektu vznikl ve studiu CMC Architects.

Text: Redakce

Foto: Archiv Penta Real Estate

Top Eb

Moderní bydlení v jedinečné lokalitě

„Nusle jsou perfektní volbou pro všechny, kdo chtějí bydlet moderně a ve vysokém standardu, ale přesto v kulisách, ze kterých dýchá historie a jedinečnost místa,“ říká David Musil, ředitel pro rezidenční výstavbu společnosti Penta Real Estate.

„Jde o lokalitu, která je v širším centru Prahy, dobře dostupná, a přesto méně zatížená silniční dopravou,“ přidává ještě jedno podstatné plus Jakub Škoda, manažer projektu. Ve vzdálenosti sto metrů od areálu v budoucnu vznikne nová stanice metra linky D, celý areál proto Penta koncipuje jako car-free zónu s parkováním aut v podzemí.

Penta Nuselsky Pivovar Brana Pivovaru

Lofty a industriální prvky

K maximální preferenci pěšího pohybu přispěje také nová lávka přes Botič. Ta nabídne lepší spojení do Křesomyslovy ulice a k nedalekému náměstí Bratří Synků.

Velká část ze 120 bytů v historické části pivovaru bude specifická svojí světlou výškou, která vynikne zejména u podkrovních loftových bytů. Ve většině bytů zůstanou zachovány původní konstrukce, například špaletová okna, dřevěné rámy, litinové sloupy, ocelová střešní táhla a další industriální prvky.

Penta Nuselsky Pivovar Historickebudovy Lavka2

Bohatá historie a živá budoucnost

Celý areál pivovaru má bohatou historii sahající až do 17. století (pivovar byl založen v roce 1694). Ještě v 19. století šlo o největší průmyslový pivovar střední Evropy. Jádro pivovaru se sklepními prostory, komínem a bránou pivovaru bylo v roce 2003 prohlášeno za historickou kulturní památku. Stavební práce tudíž probíhají v souladu s požadavky na památkovou ochranu budov a po skončení archeologického průzkumu, po diskusích s městskou částí, místní veřejností a historiky. Mnoho historických prvků včetně trámových konstrukcí či sklepního klenboví bude zachováno. Tomu odpovídá celková výše investice, která se bude jen u historických budov areálu pohybovat okolo jedné miliardy korun.

Historický kontext se ale netýká jen architektury. V minulosti se v okolí pivovaru konaly slavné poutě, neboli Fidlovačky, na které odkazuje i známá Tylova a Škroupova hra. Ani na toto dědictví Penta nezapomíná a podporuje novou tradici Nuselských pivovarských slavností. Ty se pod taktovkou radnice městské části Praha 4 letos konaly již počtvrté. V budoucnu by se tyto slavnosti mohly konat na historickém nádvoří pivovaru.

Penta Nuseskypivovar Historickebudovy Lavka

Nová lávka, sezonní akce i pasáž s obchody a službami

Areál pivovaru se otevře veřejnosti, nová lávka přes Botič zlepší prostupnost územím, nové Pivovarské náměstí umožní pořádání různých sezonních akcí, trhů a komunitních setkání, historická budova pivovaru nabídne rezidentům i návštěvníkům z okolí veřejnou pasáž s obchody a službami.

„To všechno jsou body, které nejvíce rezonovaly při projednávání návrhu revitalizace Nuselského pivovaru s veřejností. Jsem proto nesmírně potěšen, že požadavky veřejnosti byly vyslyšeny a postupně dochází k jejich naplňování, stejně jako k naplňování závazků plynoucích z memoranda o rozvoji areálu Nuselského pivovaru uzavřeného mezi městskou částí a společností Penta,“ uvedl místostarosta MČ Praha 4 Patrik Opa.

Předchozí

Investice do realit byly v únoru méně nevýhodné než v lednu

Design made in JAP FUTURE oceňují i v Dubaji

Další