Novým podchodem k Bubenské 1

|

Budova někdejších Elektrických podniků, nyní Bubenská 1, dostala po náročné a citlivé rekonstrukci novou tvář. Důležité proto bylo stejně pečlivě upravit i jejich okolí. Vlastník budovy CPI Property Group a komunikační skupina WPP jako hlavní nájemce proto oslovily mladého výtvarníka Petra Sokola alias Lefthendra, který vytvořil originální malbu, jež zachycuje ducha Holešovic a Bubenské 1 a vyznačuje se detailní propracovaností, díky které v ní lze neustále nacházet nové a nové prvky.

Vytvoření jedné z největších grafik ve veřejném prostoru na téměř 200 m2 zabralo 600 hodin práce a šlo o práci pro dva páry rukou. Originální ilustrace zobrazují zásadní stavby na Praze 7 i historii a budoucnost Bubenské 1. Grafika se vyznačuje elegancí, křehkostí a důvtipem. Netradiční technika kresby tenkou linkou navazuje na styl funkcionalistické perly architektury, kterou Bubenská 1 bezesporu je. Kresba je propracovaná do nejmenších detailů, kolemjdoucí si tak mohou každý den všimnout něčeho nového.

„Srdcem grafiky je elektrický generátor, který rozvádí energii do dalších míst podchodu – do lázní, které v budově bývaly v suterénu, kantýny, původních počítačů, které mají vtipně zakomponované funkční průduchy, ale hlavně do ikonických budov Holešovic, které se nacházejí na horním ochozu schodiště. Najdou se mezi nimi funkcionalistické vily, Ministerstvo vnitra, DOX, Bio Oko nebo například Technické muzeum či pošta na Letenském náměstí. Mým cílem bylo vzdát hold Holešovicím a funkcionalismu, protože jsou spolu nerozlučně propojeny a tento architektonický styl dává čtvrti nezaměnitelnou podobu,“ popisuje své dílo Petr Sokol.

Protože majoritním nájemcem budovy se stala komunikační společnost WPP, která sdružuje skupinu agentur zaměřujících se na reklamu, média, digitální marketing, PR a výzkum, bylo součástí zadání nejen vystihnout historii a původ budovy, ale také ukázat, co se v ní bude dít od nynějška dál. “Snažil jsem se proto vystihnout kreativní proces, tvorbu nápadů, jejich úpravy a zpracování. Proto ty žárovky. Žárovka evokuje nápad a energii,” dodává výtvarník. „WPP Campus v Bubenské přivítá již brzy téměř tisícovku tvůrčích lidí. Je to nádherná ikonická budova, kam se velmi těšíme.  Bylo pro nás důležité, aby i její okolí a cesta do práce byla pro naše kolegy a klienty zážitkem. Petrovi se podařilo vytvořit seriál pestrých mikropříběhů, které stojí za to při procházení podchodem z Vltavské objevovat. Podnítí vaši zvědavost a vykouzlí vám na tváři úsměv a za to Petrovi Sokolovi tleskám,“ říká David Lhota, Country manažer WPP Česká republika.   

Předchozí

V Krkonoších roste luxusní projekt

Moderní průmysl se spojuje s uměním

Další