Narazily už nové byty na pomyslný strop?
Podle dnes zveřejněných – a dlužno dodat i dost zpožděných – údajů Eurostatu začal růst cen bytů na českém realitním trhu prudce brzdit. Celkově byty mezikvartálně podražily jen o 1,3 %, což bylo nejméně za posledních pět let. Ceny nových bytů dokonce už jen stagnovaly (+0,1 %), zatímco u secondhandových ještě vzrostly o 1,6 %. Zdá se, že nové byty už narazily na pomyslný strop.
Výrazné zpomalení inflace na realitním trhu je vidět i v meziročních číslech. Zatímco v první polovině roku byty zdražily skoro o čtvrtinu, ve třetím kvartále to bylo „jen“ o 16,6 %. Stále to nicméně stačí na druhou příčku v rámci celé EU.
I v tomto případě je vidět, že lépe na tom byly starší nemovitosti, které ovšem budou postupně reagovat na trend u bytů nových, takže jde spíše o výjimečnou a krátkodobou situaci. V tomto období se finalizovaly transakce, které byly dohodnuté dříve, jak ostatně napovídal i měsíční vývoj nových hypoték a jejich sazeb, takže mnohem lepší obrázek poskytnou až data z přelomu roku.
Výhled: Hlavním rysem letošního vývoje na realitním trhu bude fragmentace.
Vzhledem ke všeobecně slabší poptávce ovlivněné i nižší dostupností hypoték dochází k výraznému omezování bytové výstavby, takže nabídka nových bytů bude pro letošní rok chudší. To by samo o sobě mělo zabránit výraznějšímu poklesu cen v tomto segmentu trhu. Jako cenová brzda zafunguje i rozvoj nájemního bydlení, které se pro investory stává stále atraktivnější.
V případě starších bytů bude situace odlišná, protože zde se počty nabízených nemovitostí budou pravděpodobně zvyšovat s tím, jak se pro některé menší investory stane jejich držba a údržba spíše zátěží. Zvlášť pokud půjde o byty či domy vyžadující nemalé investice do energetických úspor. Další pokles cen zaznamenají rekreační nemovitosti, jejich covidový boom dávno skončil.
Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS