Ostrava má nový strategický plán, který určuje směřování krajského města do roku 2030. Město se chce zaměřit například na kvalitní bydlení i architekturu, přispět k růstu počtu vysokoškolských studentů nebo zastavit trend úbytku obyvatel. Vybralo také zásadní projekty, mezi které patří například rekonstrukce Domu kultury města Ostravy a přístavba koncertního sálu nebo výstavba Centra ledních sportů a Domu městských služeb, přiblížila ČTK náměstkyně primátora Hana Tichánková (ANO).
„Jedná se o usilovnou roční práci, do které se stejně jako před osmi lety mohla zapojit široká veřejnost i ostravské osobnosti. Postupně vykrystalizovala některá nová témata, která minulý plán tolik nezdůrazňoval a na která bychom se chtěli zaměřit tak, aby Ostrava v budoucnu plnila roli moderní metropole. Jsou to energetika a udržitelná mobilita, požadavek na kvalitní a dostupné bydlení i zlepšení image města,“ uvedla Tichánková.
Podle náměstkyně městu stále chybí například takzvané startovací byty nebo bydlení pro seniory, na jejichž budování by se mohlo podílet město. Zároveň by ve městě ale měly vznikat i kvalitnější byty. „Tady bych byla ráda, kdyby se do toho zapojili soukromí investoři, samozřejmě s nějakou dopomocí města. Určitě se chceme inspirovat i v zahraničí, třeba Vídeň je v tomto takovým lídrem,“ řekla Tichánková.
Nový plán navazuje na dokument z roku 2017, z něhož se podle mluvčí radnice Gabriely Pokorné podařilo dokončit 47 strategických projektů. Mezi nimi například revitalizaci budovy bývalých městských jatek nebo výstavbu City Campusu Ostravské univerzity. Podle primátora Jana Dohnala (Spolu) se město i v následujících letech chce zaměřit na podporu vysokých škol. „Chceme, aby se Ostravě podařilo získat status studentského města. Zároveň bychom zde chtěli přilákat firmy s takzvanou vyšší přidanou hodnotou, které pak absolventy škol zaměstnají a zamezí jejich odchodu z regionu,“ řekl Dohnal.
Strategický plán se připravoval po celý loňský rok a prostřednictvím pocitových map či dotazníků se do něj mohla zapojit také veřejnost. Na jeho vzniku se podíleli i odborníci a osobnosti města. „Stejně jako u předchozího plánu budeme úspěšnost rozvoje města vyhodnocovat prostřednictvím takzvaných ukazatelů. Klíčovým ukazatelem zůstává migrační saldo, cílem je dosažení jeho pozitivních hodnot, tedy, že se do Ostravy více obyvatel přistěhuje, než se z ní vystěhuje. To se v minulém období nepodařilo naplnit, trend úbytku obyvatel pokračuje,“ doplnila mluvčí.
Dalším důležitým ukazatelem bude pro město počet vysokoškolských studentů, který poprvé v roce 2020 přesáhl hranici 20.000, cílem pro rok 2030 je 23 tisíc vysokoškolských studentů.
V novém strategickém plánu je 49 takzvaných vlajkových projektů, tedy nejvýznamnějších projektů s dopadem na celé město. Plán i informace o chystaných projektech jsou dostupné na webových stránkách města.