Roste zájem o nájemní bydlení, nejvíce se poptává dispozice 2+kk

|

Byty, ilustrační snímek. Foto: Wikimedia Commons (CC-BY-SA-4.0)

Od začátku letošního roku vzrostl v Česku zájem o nájemní bydlení. V některých městech se o jednotlivé inzeráty zajímají i desítky zájemců. Největší zájem byl napříč zemí o byty s dispozicí 2+kk a plochou mezi 45 až 50 metry čtverečními, inzeráty s byty těchto rozměrů mizí z nabídky někdy i za několik hodin. Vyplývá to z dat digitální realitní služby Bezrealitky.

„Mnoho domácností sice žilo v posledních letech v nájmu, ale považovalo to za provizorní řešení. Teď zjišťují, že ani přes pokles úrokových sazeb na vlastní bydlení nedosáhnou a proto se teď poohlíží po ‚definitivním‘ nájmu, kde zůstanou několik dalších let. Určitou roli může hrát i demografie,“ řekl šéf Bezrealitky Martin Ponzer.

Největší zájem o byty je tradičně v Praze. Na jeden inzerát tam podle Bezrealitky momentálně reaguje průměrně 43 zájemců, zatímco před rokem to bylo 38 lidí. V Brně a okolí se pak jedná zhruba o 18 zájemců, v prvním čtvrtletí 2023 jich bylo průměrně 14. Podobné množství lidí se o nájemní bydlení uchází také v Plzni s průměrným počtem 17 reakcí na jeden inzerát, meziročně o tři více. Na čtvrtém místě se umístila města Středočeského kraje, kde průměrný počet zájemců mírně klesl na deset lidí.

Kromě bytů 2+kk je zájem také o další menší jednotky 1+kk nebo 1+1 s plochou kolem 35 až 40 metrů čtverečních. Postupně podle realitního portálu roste zájem také o vícepokojové byty s větší plochou i dispozicí. Poptávka se u nich ale zatím nepotkává s cenou nabídky.

V posledních třech měsících nejvíce zaujal podle Bezrealitky byt v panelovém domě na pražském Jižním Městě, kde za dispozici 3+1 o 75 metrech čtverečních požadoval majitel 17 500 korun s poplatkem 3500 korun za energie. Reagovalo na něj 330 zájemců.

Pražské nájmy se v na začátku roku pohybovaly pod hranicí 370 korun za metr čtvereční nájemní plochy a meziročně vzrostly o devět procent. Města Středočeského kraje se pak dostaly k hranici 260 korun, nájmy tam rostly podobně jako v metropoli. V Brně se nájmy zastavily na 277 korunách a vzrostly o dvě procenta. Stejným tempem se meziročně zvýšily nájmy v Ostravě a moravskoslezských městech, kde se ceny průměrně pohybují lehce nad 180 korunami.

Zdroj: ČTK

Předchozí

Ostrava má nový strategický plán, chce se zaměřit na bydlení i architekturu

Kanceláře jsou stále v kurzu

Další