P3 Ostrava Central nasazuje laťku průmyslovému developmentu vysoko

|

Obchodně industriální čtvrť, která vyrůstá na vítkovickém brownfieldu nedaleko národní kulturní památky DOV, už má konkrétní kontury a začíná tepat novým životem. P3 Ostrava Central má ambici stát se byznysovým srdcem Ostravy.


Dříve skladiště, dnes moderní logistika

Aglomerace u Dolní oblasti Vítkovic kdysi sloužila jako skládka železné rudy, další desítky let se měnila v pustinu, kam lidská noha nevstoupila. Po odstranění ekologické zátěže si pozemek o velikosti čtyřiceti čtyř hektarů vyhlédnul evropský developer průmyslových nemovitostí P3 Logistic Parks, aby na něm uskutečnil svoji vizi, která stanoví směr, jakým se v 21. století mají ubírat industriální parky.

Slezsko je křižovatkou evropských průmyslových a logistických toků, součástí Baltsko-jaderského koridoru. Poloha ostravského P3 parku je výhodná jak napojením na dálniční síť, tak na městský okruh a zároveň městskou hromadnou dopravu. Po dostavbě, která představuje mimořádnou investici, celou doposud uzavřenou lokalitu zpřístupníme veřejnosti a napojíme na městskou infrastrukturu,“ popsal záměr ředitel P3 pro Českou republiku a Slovensko Peter Jánoši.

S respektem k lokalitě

Nebývá pravidlem, aby developer pro průmyslové nemovitosti vypisoval architektonickou soutěž, i v tom je P3 průkopníkem. Záleželo mu na tom, aby se nová čtvrť stala součástí města a aby i přes veškerou modernost dokázala zachovat ducha doby, kdy Ostrava patřila k nejvýznamnějším městům evropského průmyslu.

Vítězný návrh architekta Davida Kotka a jeho PROJEKTSTUDIA se napojil na ortogonální vazby, které v Dolních Vítkovicích objevil Josef Pleskot, a celou oblast tak sjednotil. V místě zůstává i stará trafostanice. Naopak zcela nové bude po dokončení parku, kromě hal samotných, také dostatek zeleně.

Lehká výroba, městská logistika, retail, e-commerce a služby

Průmyslově-obchodní centrum P3 v Ostravě nabízí zázemí pro skladování, zejména s ohledem na rozvíjející se oblasti city logistiky a e-commerce, a je ideální pro prodejní showroomy. Stejně tak park vyhoví podmínkám pro lehkou výrobu, ale také kanceláře.

První tři budovy z celkových šestnácti již stojí a mají první nájemce. Výstavba další etapy pokračuje. Po dokončení bude zastavěná plocha tvořit 160 000 m2, čímž se park zařadí mezi největší průmyslově-logistické parky v regionu. K pronájmu v něm jsou jednotky od 1 200 m2 až do 32 000 m2 a dá se flexibilně ovlivnit jejich tvar.

Menší budovy jsou vhodné zejména pro retail, kde se dá skvěle kombinovat zázemí pro sklad a prostory showroomu nebo provozovny. Větší hala je pak primárně určena pro skladování, logistiku a lehkou výrobu,“ vysvětlil šéf developmentu P3 v ČR Aleš Zacha.

Aktuálním standardem pro všechny nové budovy P3 je BREEAM Excellent. Střechy jsou konstrukčně připravené nést solární panely. V parku se rovněž počítá s využitím technologické vody. Bonusem je nadstandardní počet parkovacích míst.

Tři otázky pro Davida Kotka, architekta parku P3 Ostrava Central

Proč jste se jako oceňovaný architekt rozhodl podílet na projektu z oblasti průmyslového developmentu?

Developer P3 si od začátku uvědomoval, že se nachází ve městě, v Dolní oblasti Vítkovice, kde „operuje“ Josef Pleskot a kde se promítají vize Jana Světlíka. Chtěl víc než tradiční sklad, a to mě zajímalo. Naší ambicí je svým způsobem dotvořit město. V tom je tento projekt pro Ostravu jedinečný. A to je fantazie. Nesmírně si spolupráce vážím.

Jak bude projekt navazovat na okolní zástavbu?

Je to místo, které je ohraničeno řekou, Místeckou a Rudnou ulicí, takže jsme udělali dopravní napojení s takovou hlavní „štráse“ a dodali dvě osy, které se natáčejí vůči sobě. Tím pádem jsou fasády budov fragmentované. Další velkou myšlenkou bylo otočit zásobovací dvory směrem od hlavní cesty. Proto když jde člověk okolo hlavní cesty, tak je tam také dostatek stromů. Snažili jsme se zachovat veřejný prostor, kde chceme pokračovat v tradici výsadby platanů.

Odrazila se ve vašem návrhu i udržitelná témata?

Město roste, musí to být ale nějak rozumně udržitelné. Pokud lze smysluplně zastavět takováto dlouhodobě nevyužívaná a zanedbaná místa, tak to udělejme. A v Ostravě to platí dvakrát tolik. Město má být zahuštěné a volná krajina má být volnou krajinou.


Kdo v P3 Ostrava Central dělá byznys:

Linde Material Handling

Nová pobočka Linde Material Handling Česká republika pro severní Moravu poskytuje v P3 Ostrava Central kromě prodeje nových vozíků, intralogistických řešení, robotických vozíků a automatizace také široké portfolio manipulační techniky ke krátkodobému pronájmu. Například čelní vysokozdvižné vozíky, retraky, vozíky pro velmi úzké uličky, ale také pracovní plošiny pro stavebně montážní práce. Součástí vnitřních prostor pobočky na 2 400 m2 je moderně vybavené servisní centrum. Venkovní zpevněná plocha slouží jako parkovací a výstavní prostor pro manipulační techniku a nabíjecí stanice pro elektromobily.

Canpol Central Europe

Distributor hraček a výbavy pro kojence je výhradním dodavatelem značek Canpol babies a LOVI na českém trhu s více než 20letou zkušeností. Pronajal si samostatně stojící budovu XS1 s celkovou pronajímatelnou plochou 1 473 m2.

První novinová společnost

Parkje pro PNS ideální lokalitou zejména díky dobrému napojení na hlavní dopravní tahy, které jsou s ohledem na časovou náročnost distribuce tisku klíčové. Ve vnitřních prostorách, které slouží jako distribuční centrum pro více než 2 000 prodejních míst, se nachází i třídící linka, která v průběhu noci vytřídí více než 150 tisíc kusů časopisů a novin.

TEFCOLD

Dánská společnost TEFCOLD do průmyslově-obchodní čtvrti P3 Ostrava Central umístila kompletní zázemí, tedy sklady, servis i kanceláře. Prostory primárně slouží k uskladnění chladicího a mrazicího gastro vybavení, tepelných čerpadel a klimatizací nebo chladicí techniky využívané ve zdravotnictví a laboratořích. Mimo jiné je zde možné najít i sklad náhradních dílů, servisní pracoviště a také showroom.

ZITEK logistics

Specialista na kamionovou dopravu, rozvoz piva k zákazníkům, ale i cisternovou dopravu a zásobování tankových restaurací umístil do haly L1 distribuční sklad, který mu pomůže rozšířit distribuční síť a více se přiblížit zákazníkům. Na ploše 3 000 m2 skladuje celé portfolio výrobků společnosti Pivovary Staropramen, především značky Staropramen, Braník, Ostravar a další.

Předchozí

Uvědomujeme si, že našimi budovami dotváříme veřejný prostor

CTP roste se svými klienty a na Moravě chystá unikátní technologický park

Další