CTP roste se svými klienty a na Moravě chystá unikátní technologický park

|

CTP je největším developerem, vlastníkem a správcem průmyslově-logistických nemovitostí v kontinentální Evropě. Lídrem je i na českém trhu a klade důraz na budování vysoce udržitelných budov. V České republice je také výrazným hráčem na trhu kancelářských budov. Moravský region patří dlouhodobě mezi klíčové lokality, ve kterých CTP buduje a rozvíjí široké portfolio parků včetně jedinečných projektů. O jaké projekty jde a co na Moravě CTP chystá, nám prozradil Jakub Kodr, jednatel společnosti CTP.


Foto: Archiv CTP

V České republice jste lídrem mezi developery průmyslových a logistických parků. V čem spočívá největší síla CTP?

Síla CTP spočívá v unikátním byznys modelu. Jsme developer, vlastník i správce nemovitostí, což nám umožňuje mít projekty pevně v rukou. Parky plánujeme a budujeme jako dlouhodobé projekty, proto na nich nešetříme. Chceme, aby nájemcům sloužily co nejdéle.

Vaše parky najdeme po celé Evropě. Jak do toho zapadá Česká republika?

Česká republika tvoří největší podíl celé skupiny CTP, zdejší trh tvoří více než 45 procent finančního výsledku celé skupiny. Z více než dvou set lokalit, které máme celkem v deseti evropských zemích, u nás najdeme padesát sedm parků, ve kterých našlo zázemí přes šest set nájemců.

Zmiňujete nájemce, o jaké společnosti se převážně jedná?

Portfolio našich klientů je velmi různorodé, čehož si hodně ceníme. Mezi nájemci najdete logistické a distribuční společnosti, retailové klienty, výrobce, farmaceutické i hi-tech firmy či společnosti zabývající se výzkumem a vývojem. Velikostně je to od lokálních menších firem až po světové špičky. Velmi hrdí jsme na to, že velká část z nich jsou dlouhodobí nájemci. Sedmdesát procent našeho růstu je právě díky stávajícím klientům, kteří rostou s námi.

Pojďme se podívat přímo na moravský region. CTP je silným hráčem v řadě moravských měst. Čím je pro vás Morava tak zajímavá?

Jde o geografické výhody, ale i zajímavost regionu. Zakladatel a vlastník CTP, Remon Vos, viděl již od počátku velký potenciál právě v regionech. Zatímco většina mířila do Prahy, my jsme budovali portfolio ve městech jako je Plzeň, Brno či Ostrava. Jsou to lokality s velmi dobrými univerzitami, které přinášejí na trh vzdělanou pracovní sílu. Zároveň v nich moderní prostory tohoto typu chyběly nebo byly často zastaralé. Vizí CTP bylo přinést potřebné zázemí pro příchod nových firem a investic a této vize se stále držíme.

Když to obrátíme, čím je naopak CTP zajímavé pro moravské regiony? Co jim přinášíte?

CTP poskytuje spoustu pracovních příležitostí i možnost spolupráce s jednotlivými komunitami a municipalitami. Díky našemu přístupu a zejména skvělé spolupráci s městy se nám povedlo získat řadu významných klientů, kteří poskytují pracovní pozice, vytvářejí produkt s přidanou hodnotou a pomáhají rozvíjet nejrůznější městské oblasti. Naše budovy jsou navíc vysoce udržitelné a můžeme si hrát i s jejich architektonickou podobou, včetně využívání zeleně v okolí staveb. Naše haly nejsou „krabice“ u dálnice, ale stávají se skutečnou a šetrnou součástí města a lokálního života.

Jednou z klíčových oblastí CTP na Moravě je Ostrava. Jaké jsou vaše zdejší aktivity?

Ostrava je aktuálně určitým průmyslovým srdcem Moravskoslezského kraje. CTP bylo prvním investorem do moderních průmyslově-obchodních zón v Ostravě a od té doby se tu naše působení výrazně rozrostlo. Je to úžasná lokalita nabízející skvělé podmínky pro růst firem. Máme zde tři průmyslové parky, které se již dlouhodobě rozrůstají s našimi zdejšími klienty, plus další v blízkém okolí.

Vnímáte, že se na Ostravsku sdružuje nějaké specifické odvětví firem?

Ostravsko se stává významným centrem automobilového průmyslu, strojírenství a ocelářského byznysu. Město navíc nabízí i mnoho příležitostí pro inovativní firmy, včetně vývoje a výzkumu. V jednom z našich ostravských parků jsme kolaudovali již tři laboratoře. Dá se říci, že se Ostravě daří navázat na její průmyslovou historii s moderním a inovativním puncem.

Kromě industriálních parků budujete i kanceláře. Najdeme nějaké také v Ostravě?

V centru města se nachází naše kancelářská budova IQ Ostrava a letos na podzim doplníme zdejší trh o coworkingové centrum Clubco. Půjde již o třetí cowork v našem portfoliu, první Clubco jsme otevřeli v Brně v roce 2021 a svou popularitu si získalo tak rychle, že jsme ho po pouhém roce zdvojnásobili. Letos jsme koncept flexibilních kanceláří rozšířili i do Nupak u Prahy a nyní již brzy i do Ostravy.

Zmínil jste spolupráci s městy a lokálními subjekty. Najdeme nějakou takovou spolupráci v Ostravě?

Spolupráce s městy a místními komunitami je pro nás důležitá všude, protože jen takto můžeme vytvářet parky, které zapadnou a budou odpovídat potřebám dané lokality. V Ostravě jsme aktuálně navázali spolupráci s Vysokou školou báňskou. Loni jsme odstartovali obdobnou spolupráci s Fakultou stavební Vysokého učení technického v Brně. Chceme touto cestou podpořit mladé talenty stavebních oborů a doplnit univerzitní teorii o naše zkušenosti z praxe. Podporujeme ale i lokální akce, letos jsme byli partnerem úžasného projektu Colours bez bariér, který přibližuje hudební festival návštěvníkům se zdravotním znevýhodněním.

Už jste trochu zamířil i do Brna, které je pro CTP klíčovou lokalitou. Pojďme se k němu přesunout. Vnímáte nějakou proměnu Brna za dobu vašeho působení?

Brno prošlou obrovskou proměnou. Z byznysového pohledu se z města stal moderní IT hub, výzkum a vývoj s velmi zajímavou skladbou firem. Nám se daří vytvářet potřebné zázemí, kde mohou tyto firmy působit a především růst. Dnes jsme jeden z největších investorů v Brně a také největší kancelářský vlastník, což se týká nejen Brna, ale i České republiky.

Říkáte, že jste jedním z největších investorů v Brně. Na jaké aktivity CTP tedy můžeme v tomto regionu narazit?

Máme zde celkem deset parků, některé z nich z revitalizovaných průmyslových areálů, kterým jsme navrátili jejich původní smysl. Součástí jsou tři prémiové kancelářské areály, mezi nimi i vyhlášený byznys park Vlněna, který vznikl obnovením areálu po slavné továrně na výrobu vlny. Dnes jde o velmi příjemný hi-tech multifunkční areál v centru Brna, který je skvělou ukázkou, jak může být park funkční čtvrtí vhodnou pro pracovní i osobní život. Zde se nachází i náš oceňovaný cowork Clubco. V Brně nabízíme i nájemní bydlení Domeq. A za zmínku stojí určitě i plánovaný technologický park. Je to unikátní projekt, který tu ještě nikdo nevytvořil, tedy zcela nový koncept parků v Česku. Chceme vytvořit polyfunkční prostor, kde se propojí byznys, věda a výzkum. Na vzniku nyní pracujeme s městem, místními univerzitami a sdruženími atd.

Nejedná se o první spolupráci CTP s městem Brnem. Na jakých dalších projektech jste se podíleli?

Naše spolupráce s městem Brnem sahá řadu let do minulosti a jedná se o spolupráci skutečně pozitivní. Společnými projekty se podílíme na přetváření zanedbaných částí města i na podpoře místních spolků a organizací. Příkladem je revitalizace parku Ponávka a stejnojmenné říčky, kde vzniká moderní park s cyklostezkou, nebo poskytnutí nevyužívaných prostor CTP místním umělcům.Jakub Kodr

Jakub Kodr má na starosti rozšiřování portfolia CTP, největšího průmyslového developera v ČR, a také rozvíjení vztahů s novými i současnými nájemci. Do společnosti nastoupil v září 2017, během krátké doby se posunul až na pozici Head of Business Development a je jednatelem CTP Česká republika. Jakub se v oblasti nemovitostí pohybuje již více než deset let, před nástupem do CTP působil v Cushman & Wakefield jako senior konzultant. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, je držitelem titulu MBA v oboru nemovitostí a také kvalifikovaným členem MRICS. 

Předchozí

P3 Ostrava Central nasazuje laťku průmyslovému developmentu vysoko

Jak na investice v roce 2023?

Další