Poptávka po cihlách roste, prodejci se předzásobují ze strachu z výpadků dodávek

|

Stavba domu, ilustrační snímek. Foto: Wikimedia Commons (CC-BY-SA-3.0)

Poptávka po zdicích a dalších stavebních materiálech začíná opět růst. Na začátek jarní stavební sezony mají prodejci ve skladech dostatek cihel, se zvyšující se poptávkou ale budou muset zásoby doplňovat, potrvrdili největší čeští prodejci stavebnin DEK a Pro-Doma. Jedním z důvodů, proč se chtějí prodejci předzásobit, může být obava z výpadku či zpoždění dodávek od výrobců.

Koncem loňského roku kvůli nízké poptávce zastavil výrobu největší český producent pálených cihel a střešních tašek Wienerberger, počátkem letošního roku začal své závody ale znovu otevírat. Naopak další přední český výrobce cihel Heluz, který také loni na podzim odstavil téměř všechny své závody, podle nedávného vyjádření obchodního ředitele Petra Porubského neplánuje v blízké době obnovit jejich provoz. Čeká na další oživení poptávky.

Podle generálního ředitele Pro-Doma Petra Vaněrky prodejci spolu s největšími výrobci pálených zdicích materiálů ale zaznamenali v posledních týdnech v porovnání s rokem 2023 nárůst poptávky a zákazníci v současné době kupují cihly na developerské projekty i individuální stavby. Nárůstu podle Vaněrky napomáhá teplé únorové počasí a rostoucí počet státních zakázekOproti loňského roku své zásoby navýšíme a rozšíříme sortiment na našich prodejnách,“ uvedl Vaněrka.

Dostatkem stavebnin zásobil své sklady také DEK. Plánuje rovněž další doplnění zásob na hlavní část jarní sezony tak, aby byl připraven na možné sortimentní výpadky. „V aktuálním období investoři a realizační firmy intenzivně vybírají dodavatele stavebních materiálů pro své projekty. Ve srovnání s loňským rokem evidujeme mírné oživení poptávky po rodinné a bytové výstavbě,“ řekl ředitel Stavebniny DEK Radek Vít.

Brick Veneer Residential Construction
Stavba, ilustrační snímek. Foto: Wikimedia Commons (CC-BY-SA-4.0)

Stavebníci se ze strachu z opožděných dodávek stavebních materiálů předzásobovali cihlami již v minulých měsících a letech. Podle obchodního ředitele Heluz Petra Porubského byl ale rozdíl v tom, že dříve si stavebníci uskladňovali cihly přímo na staveništích, zatímco nyní se jimi předzásobují prodejci. „Dnes má každý pocit, že může dodávku obdržet do dne. Ve chvíli, kdy přijde ale poptávka velmi rychle, může nastat, že bude dodání zboží v rozpětí dvou až tří týdnů,“ řekl ČTK Porubský.

Zdroj: ČTK

Předchozí

Praha prozatím upustila od projektu podpory družstevního bydlení

Palác Broadway se nepodařilo opět prodat, úřad osloví současného nájemce

Další