Pozvolný útlum ve stavebnictví?

|

Stavebníci v listopadu příliš důvodů k radosti neměli

Zatímco říjen potěšil nečekaně silným meziměsíčním vzestupem, listopad byl ve znamení návratu k nevýrazným výsledkům. Celková stavební produkce v reálném vyjádření klesla během listopadu o 0,3 % m/m, oproti listopadu 2021 byla nižší o 0,8 %. Ještě v říjnu byl přitom zaznamenán meziroční vzestup (o 1,0 %).

Z hlediska struktury žádný jednoznačný vítěz ani poražený patrný není. Produkce v pozemním stavitelství se meziročně snížila o 0,8 %, u inženýrského stavitelství pak byl zaznamenán meziroční pokles o 0,9 %.

Povzbudivé zprávy přišly z oblasti bytové výstavby. V listopadu bylo dokončeno o 33,4 % více bytů. Konečně silný vzestup přišel z dokončených bytů v rodinných domech, kde byl v listopadu zaznamenán meziroční růst o 35,8 % (za prvních jedenáct měsíců letošního roku přitom činil pouze 5,6 %). V bytových domech meziroční růst dokončených bytů v listopadu činil 24,8 %.

Vyhlídky do budoucna ale nijak optimistické nejsou, a to zejména kvůli horšímu a dražšímu přístupu k financování. Počet staveb zahájených bytů v letošním listopadu meziročně vzrostl o nevýrazných 3,9 %, v případě rodinných domů byl dokonce vykázán meziroční pokles o 12,3 %. Celkově počet vydaných stavebních povolení za listopad meziročně klesl o 6,2 %, orientační hodnota povolených staveb ale propadla o výrazných 22,6 %.

Stavební produkce za loňský rok zřejmě skončila růstem, letošní rok je ale s otazníkem. Za prvních 11 měsíců loňského roku vzrostl reálný výstup stavebníků o 2,1 %. Pro letošek očekáváme průměrný růst pouze nepatrně nad nulou. Důvodem je zejména recese české ekonomiky na přelomu letošního a příštího roku a obecná nejistota nenahrávající investičním akcím.

I ve stavebním sektoru se projevuje napjatost na trhu práce. Oproti loňskému listopadu se zaměstnanost ve stavebnictví zvedla o 0,3 %. Průměrná hrubá měsíční mzda stavebníků se v listopadu meziročně zvýšila o 10,7 %.

Jan Vejmělek, ekonomický a strategický výzkum Komerční banky

Předchozí

NÁDRŽ NA LETNÉ

FINEP v obtížném roce 2022

Další