Praha zítra? 4. kvadrant Vítězného náměstí

|

Výstava v Centru architektury a městského plánování představuje novou podobu 4. kvadrantu Vítězného náměstí od holandsko-českého týmu Benthem Crouwel Architects a studio OVA

Výstava s názvem „Praha zítra? 4. kvadrant Vítězného náměstí“ prezentuje modely a vizualizace celkem pěti týmů, které se probojovaly do finálního kola mezinárodní architektonické soutěže. Návrhy budou k vidění v Bílém sálu CAMPu do 12. listopadu.

Stávající bloková struktura pražských Dejvic byla založena ve 20. letech 20. století podle urbanistického konceptu profesora Antonína Engela. Koncept je založen na osové, symetrické kompozici s ústředním prostorem Vítězného náměstí. Severozápadní kvadrant Vítězného náměstí však není dodnes zastavěn, náměstí není uzavřeno a původní urbanistická koncepce ztrácí na čitelnosti.

Společnost Fourth Quadrant s.r.o., tvořená investory Penta Real Estate, Sekyra Group a Kaprain, ve spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou plánují toto prázdné místo ve struktuře Dejvic zastavět. Na architektonické řešení dostavby 4. kvadrantu byla vyhlášena mezinárodní architektonická soutěž, která proběhla formou soutěžního workshopu. Na přípravě soutěže se podílelo hlavní město Praha s městskou částí Praha 6. 

Cílem soutěže bylo najít optimální architektonické a urbanistické řešení dostavby 4. kvadrantu Vítězného náměstí. Návrhy měly respektovat původní urbanistickou koncepci Dejvic Antonína Engela z roku 1924 a zároveň navázat na záměry Prahy ohledně revitalizace Vítězného náměstí a rozvoje veřejných prostranství kampusu Dejvice. Současně měly zohlednit soudobé požadavky na polyfunkční zástavbu splňující nejvyšší enviromentální standardy, která bude místem čilého společenského, ekonomického a kulturního života Prahy 6.

Soutěžící měli za úkol navrhnout multifunkční objekt s byty, kancelářemi, obchody, službami i restauracemi, ale i novou univerzitní budovu Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. V té vzniknou kromě učeben a zázemí pro studenty také veřejné prostory či minipivovar. Součástí zadání byl také návrh nového kulturního centra Prahy 6, které nabídne prostory nejen pro koncerty, výstavy a divadelní představení, ale i komunitní akce. 

Soutěž byla vyhlášena v srpnu 2022. Do soutěže se celkem přihlásilo 44 týmů, z nichž v září 2022 porota na základě zaslaných portfolií vybrala 10 účastníků pro první kolo soutěže. Do druhého kola v únoru 2023 postoupilo pět soutěžních týmů. Na základě kritérií a s ohledem na zadání soutěže mezinárodní porota rozhodla o udělení těchto cen:

1. místo: Benthem Crouwel Architects (NL) + OVA (ČR)

2. místo: Cityförster (NL) + Studio Perspektiv (ČR)

3. místo: A69 – architekti (ČR)

Do finálního, druhého, kola soutěže se probojovalo celkem pět týmů, dalšími účastníky druhého kola byly nizozemská kancelář MVRDV a česko-německé konsorcium Pavel Hnilička Architects+Planners a Baumschlager Eberle Architects. Tyto týmy představily v polovině června své návrhy mezinárodní soutěžní porotě.

Předchozí

Terminál Černý Most od studia re:architekti

Výsledky stavebnictví zůstávají slabé

Další