Pražské městské části pošlou magistrátu návrhy na úpravu daně z nemovitosti

|

Praha, ilustrační snímek. Foto: Wikimedia Commons (CC-BY-2.0)

Pražské městské části připraví návrhy úpravy výše daně z nemovitosti na svém území, které následně zašlou magistrátu. Ten poté bude moci upravit městskou vyhlášku, kterou mohou samosprávy daň ovlivnit, přiblížili zástupci sněmu starostů pražských městských částí, který se konal v Novoměstské radnici v Praze 2.

Výši daně z nemovitosti určuje jednotná sazba, kterou určuje stát a kterou vláda od začátku roku zvýšila v průměru na 1,8násobek. Dále mohou samosprávy výši výběru upravovat s pomocí koeficientů, které se v Praze určují na úrovni magistrátu i městských části. Místní radnice musí pro případné úpravy apelovat na magistrát, aby zahájil novelizaci příslušné vyhlášky, kterou poté schvaluje městské zastupitelstvo.

Sněm starostů podle starosty Prahy 9 Tomáše Portlíka (ODS) schválil, že i s ohledem na úpravu sazby daně si starostové 57 pražských městských částí zhruba do poloviny roku zpracují analýzu toho, jestli a jakým způsobem chtějí daň změnit. Následně ji zašlou magistrátu, aby měl podklady pro změnu vyhlášky.

Některé městské části chtějí zvyšovat, některé snižovat,“ řekl starosta. Starosta Prahy 2 Jan Korseska (ODS) dodal, že patrně v polovině června by měl být další sněm, který bude otázku řešit.

Zdroj: ČTK

Předchozí

Nízká dostupnost bydlení v Česku zvyšuje zájem o participativní bydlení

Energetické štítky budov je třeba obnovit, připomíná expert

Další