Pro letošní rok máme velké plány

|

S Davidem Chládkem, generálním ředitelem společnosti CTP Česká republika, jsme si povídali nejenom o dalších plánech a růstu, ale také o udržitelnosti v developmentu nebo významu vzdělání. CTP je totiž od roku 2021 provozně uhlíkově neutrální a její důraz na ESG je dlouhodobý, již od doby vzniku společnosti. Rovněž klade důraz na vzdělání, proto intenzivně spolupracuje se Stavební fakultou VUT v Brně a plánuje navázat další podobná partnerství.

Text: Redakce

Foto: Archiv CTP

Top Eb

Společnost CTP je jedním z pěti nejlepších evropských developerů průmyslových a logistických nemovitostí a lídrem ve střední a východní Evropě. Přesto stále pokračujete v růstu v rámci regionu a zároveň expandujete na nové trhy. Jaká je vaše dlouhodobá vize a strategie do budoucna? Na jaké trhy se ještě chcete dostat?

CTP se od většiny konkurentů na trhu liší v tom, že si haly sama staví, vlastní je a také je i provozuje. Z dlouhodobého hlediska se soustředíme na růstovou strategii. V následujících pěti letech chceme zdvojnásobit portfolio, tedy abychom v celé Evropě měli k dispozici 20 milionů m2 pronajímatelných ploch.

Naší prioritou ale i nadále zůstávají nájemci. Snažíme se jim poskytnout prvotřídní zázemí, aby s námi mohli dále růst a společně jsme generovali zisky a udržitelné hodnoty.

Co se týká trhů, tak v polském a rumunském regionu potenciál není zdaleka vyčerpán. Ale také třeba Česká republika zůstává klíčovým místem pro podnikání ve střední Evropě. Dá se však říci, že na všech našich trzích máme prostor pro růst.

Zároveň se již delší dobu zaměřujete na udržitelnost v developmentu jak v rámci průmyslových a logistických nemovitostí, tak i kancelářských projektů. Proč jste se pro tuto strategii rozhodli?

Tuto strategii CTP razí již od svého založení. Bereme to jako svoji zodpovědnost vůči lokalitám kde působíme, životnímu prostředí i budoucím generacím. Je důležité si uvědomit, že udržitelnost developmentu se skládá z celé řady aspektů. Není to jen certifikace BREEAM, bohatá zeleň nebo úsporné technologie, je to mnoho prvků dohromady, které společně tvoří nemovitost, respektive celé parky energeticky úsporné a využitelné po desítky let. 

Všechny naše stavby se snažíme dělat co nejudržitelnější a neustále se v tom zlepšujeme, abychom našim klientům poskytli to nejkvalitnější zázemí na trhu. Výsledkem jsou pak vysoce hodnocené projekty jako například Ostrava, Brno nebo také CTPark Prague North. Věřím, že tento náš ojedinělý přístup pomůže bořit mýty, které jsou v souvislosti s developery často zmiňovány. I výstavba industriálních parků může probíhat s minimálními dopady na životní prostředí.

A co vše svým klientům v těchto nemovitostech nabízíte? Oceňují vaše zaměření na ESG?

Řada našich klientů jsou nadnárodní firmy, které musí plnit přísná ESG kritéria, takže fakt, že mají zázemí v udržitelné budově je pro ně zásadní. V rámci naší strategii máme celé portfolio pokryto mezinárodní certifikací udržitelnosti BREEAM a v současnosti máme také nejudržitelnější průmyslovou nemovitost v České republice, které získala rekordní stupeň 92,1 %.

Kolik máte vlastně v současné době průmyslových a logistických nemovitostí (a o jaké ploše) a také kancelářských projektů? A jak je chcete rozšiřovat v letošním roce – na jakých projektech nyní pracujete?

Nemovitostní portfolio celé skupiny CTP přesahuje 10 milionů m2. Já bych se však rád zaměřil na Českou republiku, kde se nám v loňském roce podařilo navýšit portfolio o 300 tisíc m2 na celkových 3,8 milionů m2. Díky tomu zůstáváme jedničkou na českém trhu s 28% podílem na trhu.

Pro letošní rok máme velké plány. Chceme rozvíjet projekty, které podpoří růst stávajících klientů, ale také chceme pokračovat s projekty zcela novými. Uvedu jen pár příkladů z České republiky. Budeme intenzivně rozvíjet CTPark Brno Líšeň, pokračovat s vysoce udržitelnou výstavbou hal v CTParku Prague North, chceme začít budovat technologický park pro R&D firmy a rozšiřovat naše kancelářské a co-workové portfolio nejen v brněnské metropoli. Plánujeme rovněž posílit naše energetické projekty, které se postupně stávají jedním z pilířů našeho podnikání.

Vaše CTParky a další průmyslové a logistické nemovitosti najdeme po celé republice, ale vaše kancelářské projekty jsou hlavně v Brně a také v Ostravě. Proč jste vybrali právě tyto lokality a ne Prahu, na kterou se všichni soustředí?

Oba regiony – Brno a Ostrava – jsou pro nás velmi důležité. Jsou to lokality, kde poptávka převyšovala nebo stále převyšuje nabídku po kvalitních a flexibilních kancelářských prostorech.

Dodám, že v těchto lokalitách máme i široké průmyslové portfolio. V Brně aktuálně patříme mezi největší majitele kancelářských prostor a provozujeme zde i úspěšné co-workingové centrum Clubco, s nímž se chystáme expandovat. Stejně jako rostlo před lety Brno, vnímáme stejný trend nyní i v Ostravě.

Kromě ESG kladete důraz na investice do vzdělání. Spolupracujete proto se Stavební fakultou VUT. Co vše to obnáší – a co to přináší oběma stranám?

Ano, vzdělání je pro mne osobně velká priorita a ze spolupráce mám velkou radost. S FAST VUT jsme uzavřeli pětileté partnerství. Budeme společně usilovat o zvýšení zájmu o stavební obory, podporovat mladé talenty nebo se studenty sdílet zkušenosti a náš inovativní přístup k vytváření moderních průmyslových parků a business center. Spolupráce by měla pomoci propojit teoretické znalosti studentů s praktickým pohledem již během jejich studia.

Často se v praxi setkávám s tím, že lidí v oboru je nedostatek, přitom práce a zakázky neustále přibývají. Stavebnictví je přitom nejenom velmi rozmanitý, ale i perspektivní obor s výhledem do budoucnosti jak s ohledem na spektrum stavebních zakázek a oborů, tak s ohledem na neustálý vývoj v oblasti stavebních materiálů, pracovních postupů, použitých technologií – a v neposlední řadě uplatnění IT.

Studentům nabízíme stáže či stínování našich vybraných pracovníků. Přednášíme a pořádáme pro ně exkurze do našich prostor nebo se zapojujeme do výběru témat a realizace jejich diplomových prací.

Plánujete rozšiřovat tyto aktivity do budoucna a proč?

Ano, určitě chceme navázat další podobné partnerství. Již na dalších pracujeme.

Co vás na vaší práci nejvíce baví – a při čem nejraději odpočíváte?

Nejvíce mě baví rozmanitost projektů, motivační prostředí a velký prostor pro seberealizaci. Odpočinek mám rád aktivní, a to především při běhu, cyklistice a plavání.

***

David Chladek An13711 Ret

David Chládek, generální ředitel CTP Česká republika

Má více než 20 let zkušeností v oblasti stavebnictví a nemovitostí. Ve společnosti CTP začal pracovat v roce 2011 a od té doby hraje zásadní roli při organizaci a vedení všech stavebních prací společnosti CTP v České republice. Ta stále tvoří největší část portfolia CTP. Na Nottingham Trent University získal titul MBA zaměřený na strategický management.

***

CTP

Společnost obchodovaná na burze je největším developerem, vlastníkem a správcem logistických a průmyslových nemovitostí v kontinentální Evropě podle GLA. Vlastní přes 10 milionů metrů čtverečních ploch v 10 zemích. Od roku 2021 je CTP provozně uhlíkově neutrální, což podtrhuje její závazek být udržitelným podnikem.

Více informací naleznete na webových stránkách: www.ctp.eu.

Předchozí

Budova Masaryčky získala kolaudaci

Projekty s jedinečným charakterem

Další