Životním snem Jaromíra Žídka bylo stát se frontmanem v rockové kapele. Naštěstí nebyl dost úspěšný hudebník, a tak se z něj stal nakonec úspěšný developer s vášní pro hudbu a Beskydy.
Text: Michaela Výtisková
Foto: Michael Tomeš
Jaký byl váš první rezidenční developerský počin?
Developerský projekt Rezidence Františkov v Ostravě, který získal významné ocenění v soutěži Realitní projekt roku 2017. Obdržel též Zlatou plaketu odborné poroty pro developerský projekt roku 2017 v Moravskoslezském kraji a zároveň obsadil druhé místo v hlasování laické veřejnosti.
Tento projekt bytových domů v ulici na Františkově ve Slezské Ostravě vznikl jako odpověď na otázky, které si kladl nový developer při přebírání rozestavěného projektu bytového domu, který na lukrativní ostravské parcele několik let chátral v podobě nedokončených podzemních garáží. Jak se změnila klientela mladých lidí vracejících se do Ostravy, změnilo se i vnímání nadstandardního bydlení, vztah potenciálních klientů k veřejnému prostoru a náhled na bydlení na tak zajímavém území, jakým ulice Na Františkově je.
Urbanistická koncepce, vycházející z původního rozvržení hmot, se skládá z pětice tří až čtyřpodlažních objektů, spojených podzemní garáží a prostoupených veřejným prostorem se zelení. Jejich samotná orientace reaguje na mírně svažitý terén a snaží se co nejlépe zhodnotit největší přednost pozemku, kterou je možnost krásných výhledů jak na specifické panorama Ostravy, charakteristické z jedné strany železárnami, z další chladicími věžemi a nakonec dominantou radnice, tak na vrcholy Beskyd. To vše je podtrženo „bydlením v zeleni“, jelikož jižní hranici pozemku lemuje les.
Architektonické ztvárnění vychází ze snahy uklidnit rozpačitou architektonickou koncepci okolních staveb a jednoduchými čistými liniemi tak navodit pocit výjimečnosti. Jednoduchá forma byla zvolena i pro jednotlivé okenní otvory a zábradlí. Členění fasády je pak kromě vysokých oken vytvořeno horizontálním vlysem rozbíjejícím velké jednolité plochy. Sokl a obklad 1pp je vytvořen pískovcem. Barevné schéma pak vychází z kontrastu jemné pískové barvy fasády a antracitového probarvení okenních rámů, oplechování a dalších detailů stavby. Na projektu se podíleli Jan Skoumal a Adam Zezula z UYO architekti a Iva Křikavová a Jakub Kolman z IAK architektonické studio.
Na jakém projektu pracujete v současné době?
Jedná se o projekt ve Vídni, jmenuje se podle adresy, kde stojí, Anglerweg. Jde podobně jako u Františkova o jedinečné a bezchybné místo. Jsou to takové plíce Vídně. Něco takového se jen tak nepodaří najít. Navíc jednání o povolení stavby je ve Vídni mnohem jednodušší než u nás. Ale byla to pro nás velká škola, hodně jsme se tam naučili.
Tento exkluzivní projekt nemovitostí na pronajatém pozemku (od tamní církve na 100 let) se staví na špičkovém místě v srdci Kaisermühlenu mezi Starým a Novým Dunajem. Projekt musel být sice přepracován, vylepšili jsme ho a modernizovali. Stavební práce začaly v listopadu 2018 a dokončení je plánováno na konec roku 2021. Na prodej je 12 bytových jednotek v nejlepší lokalitě 22. obvodu. Nemovitosti jsou rozděleny do dvou až čtyřpokojových bytů o rozměrech asi 55 až 120 metrů čtverečních.
Náš rezidenční projekt Anglerweg se nachází v srdci Kaisermühlenu, nedaleko Starého Dunaje. Ubytování kombinuje příjemnou zelenou klidnou polohu s městským komfortem. V budoucnu si mohou budoucí obyvatelé vychutnat směs pocitů z dovolené, ráje volného času a atmosféry kosmopolitního města Vídeň. Jde o místo, které je součástí rekreační zóny, která má stovky hektarů, nedaleko je starý kanál Dunaje. A jen pro zajímavost, asi 300 metrů od projektu se nachází sídlo OSN.
Proč jste si vybral právě adresu Anglerweg?
Z několika úhlů pohledu je umístění tohoto stavebního projektu ve městě skutečně jedinečné. Je to atraktivní lokalita z hlediska možných volnočasových aktivit nabízených oblastmi Starého Dunaje a Dunaje (užijete si běh, cykloturistiku, výlety lodí nebo prostě relaxační túru). V bezprostřední blízkosti najdete všechny služby, které potřebujete.
Nedaleko stojí nákupní centra, školy, školky, banky a lékárny jsou k dispozici za pár minut chůze. Veřejná doprava vás za necelých 30 minut zaveze do centra města a za necelých 10 minut do města Uno. Dálnice nabízí spojení autem ve všech směrech.
Za jakou cenu byty prodáváte?
Zhruba osm a půl tisíce eur za metr čtvereční, což je na Vídeň docela rozumná cena, protože se pravidelně umísťuje na předních příčkách v žebříčku nejlepších měst pro život.
Proč jste se vlastně pustili do tak náročného projektu, navíc v cizím prostředí? Proč ne třeba v Praze, kde to znáte?
Kromě toho, že jde o úžasné a jedinečné místo, leží projekt na ose směřující k našemu dalšímu projektu, který je v Chorvatsku. Je to něco jako spojnice.
Kromě toho se tam chceme pustit do dalšího projektu. Máme několik nabídek, ale opět chci najít skvělé místo. Až dokončíme ten současný projekt, hned se chceme pustit do něčeho dalšího.
A proč ne Praha? Jednak stojí akvizice pozemku příliš mnoho, jednak se tady na stavební povolení čeká příliš dlouho. Ve Vídni je vše mnohem jednodušší.
Bydlíte ve Frýdku-Místku, takže se věnujete i zdejším projektům. Proč vidíte největší potenciál právě na severní Moravě?
Je to podobné jako ve Vídni, mnohem jednodušší povolovací řízení. Za rok tady dostanu stavební povolení, v Praze to trvá deset let. Navíc je zde mnoho mladých lidí, kteří tam chtějí zůstat, ale chtějí něco nového, zajímavého. Ti jsou ochotni zaplatit za nové bydlení. Ostrava i celá severní Morava má určitě velký potenciál. Chybí tady i větší developer, který by zde stavěl.
A jaké jsou vaše developerské sny?
Těžká otázka… Líbilo by se mi postavit rezidenční projekt v obci Lago di Garda v Itálii.
Ještě osobní otázka, jak nejraději trávíte volný čas?
Odpočívám vlastně tehdy, když neodpočívám. A stresu se zbavuji u klavíru nebo s kytarou. Vracím se tak do doby svého mládí, ke kořenům. Miluji hudbu. Hudba je pro mne inspirací i v byznysu, v obou oblastech jsou důležité invence a improvizace.