Regionální centra pomáhají obcím s bytovými projekty

|

Centra poskytnou starostům a starostkám možnosti financování pro projekty dostupného bydlení a pomohou s právními a technickými otázkami. Odborníci budou k dispozici ve všech regionech a financování těchto center pochází z evropských zdrojů, konkrétně z Národního plánu obnovy Ministerstva pro místní rozvoj.

Podle nedávného průzkumu provedeného Ministerstvem pro místní rozvoj a Svazem měst a obcí v ČR vyplývá, že 69 % samospráv není spokojeno se stavem svého bytového fondu a 72 % zvažuje jeho rozšíření nebo rekonstrukci. Zároveň pouze přibližně třetina obcí měla za posledních osm let nějakou zkušenost s vlastním bytovým projektem. „Velká města mají své experty, umí projektové řízení. Naopak menším městům a obcím často chybí, i proto se do výstavby, oprav nebo nákupů bytů tolik nepouštějí. Ostatně kvůli nízkému zájmu samospráv neuspěly programy podpory za minulé vlády. I z toho důvodu nabízíme kromě finanční podpory také praktické rady a doporučení, například jak sehnat kvalitního stavaře a ekonoma, jak změnit územní plán nebo připravit urbanistickou studii,“ slova místopředsedy vlády pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše.

Regionální centra podpory investic do bydlení SFPI jsou umístěna v osmi krajích, a zároveň existují i jejich pobočky v dalších částech České republiky, což zajišťuje pokrytí celého území země. Tyto centra budou spolupracovat s regionálními rozvojovými agenturami a sítí vybraných expertů. „Nově vzniklá centra budou zdarma poskytovat starostům nejen poradenství ohledně podpor státu v oblasti bydlení, ale i expertní investiční poradenství. Jejich pracovníci mají předchozí zkušenosti s regionálním rozvojem a veřejnou výstavbou ve svých regionech. Budou aktivně kontaktovat a objíždět jednotlivé obce, aby obě strany plně využily svůj potenciál,“ uvádí ředitel Státního fondu podpory investic (SFPI) Daniel Ryšávka.

Bydlení pro život

V druhé polovině tohoto roku plánuje Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) spustit podporu dostupného nájemního bydlení prostřednictvím svého programu s tímto názvem, který bude provádět Státní fond podpory investic (SFPI). Na tento rok je do tohoto programu vyčleněno nejméně 2,25 miliardy korun a v následujících dvou letech se resort počítá s dalšími téměř pěti miliardami korun. Tato finanční podpora bude kombinací dotací a výhodných úvěrů, které budou dostupné jak pro samosprávy, tak i pro soukromé subjekty. Využití těchto finančních nástrojů s návratností bude klíčové pro zajištění dlouhodobé podpory dostupného bydlení, což je součástí rozsáhlé reformy MMR s názvem Bydlení pro život. Tato reforma zahrnuje také finanční pomoc obcím při přípravě bytových projektů, přijetí nového stavebního zákona a návrh zákona o podpoře bydlení.

Předchozí

Novinka v rezidenčním projektu Semerínka v Praze 5

Část Libeňského mostu jde k zemi

Další