Revitalizace Nuselského pivovaru úspěšně pokračuje

|

Penta vdechne nový život historickým budovám Nuselského pivovaru, vznikne také nová lávka přes Botič

Společnost Penta Real Estate pokračuje v revitalizaci Nuselského pivovaru. Práce se nyní soustředí na historické, památkově chráněné budovy pivovaru, kde vznikne 120 nových bytů ve vyšším standardu, a spolu s nimi obchodní prostory a restaurace. Součástí této etapy je také výstavba nové lávky přes Botič s navazující obchodní pasáží, která novou živou čtvrť propojí s Křesomyslovou ulicí a usnadní pohyb chodců po obou březích říčky. Architektonický návrh celého projektu vznikl ve studiu CMC Architects.

„Nusle jsou perfektní volbou pro všechny, kdo chtějí bydlet moderně a ve vysokém standardu, ale přesto v kulisách, ze kterých dýchá historie a jedinečnost místa,“ říká David Musil, ředitel pro rezidenční výstavbu společnosti Penta Real Estate.

„Jde o lokalitu, která je v širším centru Prahy, dobře dostupná, a přesto méně zatížená silniční dopravou,“ přidává ještě jedno podstatné plus Jakub Škoda, manažer projektu. Ve vzdálenosti sto metrů od areálu v budoucnu vznikne nová stanice metra linky D, celý areál proto Penta koncipuje jako car-free zónu s parkováním aut v podzemí. K maximální preferenci pěšího pohybu přispěje také nová lávka přes Botič. Ta nabídne lepší spojení do Křesomyslovy ulice a k nedalekému náměstí Bratří Synků.

Velká část ze 120 bytů v historické části pivovaru bude specifická svojí světlou výškou, která vynikne zejména u podkrovních loftových bytů. Ve většině bytů zůstanou zachovány původní konstrukce, například špaletová okna, dřevěné rámy, litinové sloupy, ocelová střešní táhla a další industriální prvky.

Celý areál pivovaru má bohatou historii sahající až do 17. století (pivovar byl založen roku 1694). Ještě v 19. století šlo o největší průmyslový pivovar střední Evropy. Jádro pivovaru se sklepními prostory, komínem a bránou pivovaru bylo v roce 2003 prohlášeno za historickou kulturní památku. Stavební práce tudíž probíhají v souladu s požadavky na památkovou ochranu budov a po skončení archeologického průzkumu, po diskusích s městskou částí, místní veřejností a historiky. Mnoho historických prvků včetně trámových konstrukcí či sklepního klenboví bude zachováno. Tomu odpovídá celková výše investice, která se bude jen u historických budov areálu pohybovat okolo jedné miliardy korun.

Historický kontext se ale netýká jen architektury. V minulosti se v okolí pivovaru konaly slavné poutě, neboli Fidlovačky, na které odkazuje i známá Tylova a Škroupova hra. Ani na toto dědictví Penta nezapomíná a podporuje novou tradici Nuselských pivovarských slavností. Ty se pod taktovkou radnice městské části Praha 4 letos konají již počtvrté. Nadcházející ročník proběhne 23. září 2023 v blízkém parku Na Fidlovačce. V budoucnu by se tyto slavnosti mohly konat na historickém nádvoří pivovaru.

„Areál pivovaru se otevře veřejnosti, nová lávka přes Botič zlepší prostupnost územím, nové Pivovarské náměstí umožní pořádání různých sezónních akcí, trhů a komunitních setkání, historická budova pivovaru nabídne rezidentům i návštěvníkům z okolí veřejnou pasáž s obchody a službami. To všechno jsou body, které nejvíce rezonovaly při projednávání návrhu revitalizace Nuselského pivovaru s veřejností. Jsem proto nesmírně potěšen, že požadavky veřejnosti byly vyslyšeny a postupně dochází k jejich naplňování, stejně jako k naplňování závazků plynoucích z memoranda o rozvoji areálu Nuselského pivovaru uzavřeného mezi městskou částí a společností Penta,“ uvedl místostarosta MČ Praha 4 Patrik Opa (ODS).

Předchozí

Zájem o prostory v mixed-use komplexech roste

Slavnostní křest E&B

Další