Síla křehkosti a krása okamžiku

|

Rückl představuje nové kolekce od Kateřiny Handlové

Talentovaná mladá designérka Kateřina Handlová loni v září převzala z rukou designéra Ronyho Plesla pomyslné kreativní otěže české značky Rückl. Nyní představuje dvě výrazné ručně foukané a broušené kolekce, do nichž otiskla svůj jedinečný rukopis.

Text: Redakce

Foto: Anna Pleslová, Štěpán Lohr, Bet Orten

Kolekce HERO•INE obsahuje sedm váz s unikátním brusem. Je kombinací křehkosti, punku a zrcadlí se v nich obdiv k silným ženám. Nápojové sety kolekce SPIRIT naopak pracují s jemným brusem a variabilními zátkami odkazujícími na historii Rücklu.

Obě nové kolekce jsou sebevědomou ukázkou možností, jak pracovat s tradičním broušeným křišťálem moderně, avšak s odkazem na historické dědictví. Kateřina Handlová se nebojí hledat unikátní vzory, kombinovat jemnost s tvrdostí nebo obohacovat sklo o kožené prvky. V nových kolekcích se prolíná její zájem o hledání vlastního vizuálního jazyka v rámci značky Rückl, kde navazuje na předchozí kolekce, i v technice broušeného skla a technologii, která se prakticky nezměnila během několika posledních staletí. Zaměřuje se na haptičnost, kontrasty mezi jemným detailem a brutálním naddimenzovaným brusem, matnou a leštěnou plochou, křehkostí a pevností skla.

248A3339_M

Designérka Kateřina Handlová, kreativní ředitelka české značky Rückl

Síla křehkosti

Kolekce HERO•INE obsahuje sedm váz s unikátním brusem, v několika barevných provedeních a v pěti velikostech, které reagují na rozdílné potřeby květinových vazeb. Každá z váz svým jménem a charakterem vzdává hold silným a odvážným ženám – hrdinkám, které zanechaly výraznou stopu v oblasti umění, kultury nebo společnosti a oslavuje jejich jedinečnost a vnitřní sílu. Spojuje je odvaha, touha a vášeň pro život.

Dominantním prvkem kolekce ručně foukaných váz je výrazný hluboký brus, jehož zpracování trvá mistrům brusičům i několik desítek hodin. „Váza pro mě není jen užitým předmětem, ale objektem, který může pozvednout celý interiér, i když zrovna není naplněna květinami – může být „hero.ine“ interiéru,“ vysvětluje svou inspiraci Kateřina Handlová. Vázy jsou pro ni objekty vášně a touhy ztělesňující symbolickou hodnotu a emoce: „Symbolická hodnota váz spočívá v tom, že se do nich dávají květiny, které jsou nositeli radosti a lásky.“

Design váz pracuje s kontrasty vycházejícími ze spojení světla a tmy, maskulinity a feminity, masivnosti a jemnosti ručního brusu. Každá ze sedmi váz odkazuje svým charakterem i názvem k různým světovým i českým hrdinkám, silným ženám, které Kateřinu v její tvorbě a životě inspirují, jako například EMA Destinová, LATA Brandisová, VIVIENNE Westwood nebo COCO Chanel. Hrdinou nebo hrdinkou se ve svém životě stává každý z nás.

Krása okamžiku

Kolekce SPIRIT představuje celkem tři ručně foukané a broušené nápojové sety karaf se sklenicemi. Dominantním prvkem jsou broušené zátky, které lze měnit nebo pořídit samostatně. Poukazují na historii sklárny Rückl v oblasti lékárenského skla, jejichž otisk nese také současné logo čápa se zátkou v zobáčku. Kolekce přeneseně odkazuje ke dvojímu významu totožného anglického slova, které označuje duši, odvahu nebo životní elán, ale i destilované alkoholické nápoje. Je určená pro nevšední chvíle každodennosti, pro momenty, kdy se chcete zastavit a vychutnat si krásu přítomného okamžiku.

Karafy GENTLE a CONFIDENT jsou navrženy na libovolné alkoholické nápoje a jejich stěžejním prvkem jsou zátky, jež lze mezi libovolně kombinovat. Díky tomu může mít set vždy nový, unikátní charakter. Jemný ruční brus propisující se i do podoby sklenic a zátek představuje cit pro řemeslnou preciznost, kterou je Rückl pověstný. Sety obsahují sklenice typu tumbler, highball nebo shotglass a lze je pořídit samostatně stejně jako broušené zátky.

Set na vodu PURE obsahuje sklenice a karafu, které dominuje zátka evokující kapku vody, která se každou chvílí navždy ztratí v osvěžující tekutině. Čas vybroušený do skleněné kapky, jemnost brusu a zlaté detaily dodávají setu na originalitě.

Kontrast dokonale zpracovaného skla se surovými přírodními materiály, hladina vody jako zrcadlo silných příběhů, křehkost, krása a odvaha. Právě odvaha se nestala jen inspirací nově vzniklých produktů, ale i konceptu fotografií, kterém k nim vznikly. Stojí za nimi fotografka Bet Orten.

Speciální spolupráce

Novinkou této kolekce je také spolupráce značky Rückl a české neziskové organizace Loono, jejíž zakladatelkou je Kateřina Šédová, která se stala tváří kolekce HERO•INE. Loono tvoří tým mladých lékařů, mediků a dalších profesionálů, kteří šíří povědomí o prevenci onkologických, kardiovaskulárních a duševních onemocnění.

„Spojení této kolekce s Kateřinou a její nadací nám dávalo smysl hned z několika důvodů – její silný příběh, nezkrotná odvaha, vášeň pro to, co dělá a ještě je navíc krásná žena. Za to má náš obdiv a skvěle ji tak vystihuje definice současných hrdinek,” říká Aneta Hoffmannová, marketingová ředitelka Rückl. V rámci této spolupráce Rückl věnuje neziskové organizaci 10 % z každé prodané vázy COCO.

Předchozí

VÍT MÁSLO: Design je naše šance

BIM Day 2023 se koná už 18.-19.října

Další