Škola s unikátním inteligentním řešením

|

Střední odborná škola Jarov otevírá nově opravenou budovu s technologickými novinkami

Studenti Střední odborné škole Jarov se s novým školením rokem mohou těšit na nově vybavené učebny s nejmodernějšími technologiemi.

Dvě zrekonstruované školní budovy využívají unikátní inteligentní řešení, díky kterým je spotřeba energie snížena o více než 50 %. Škola plná technologických vychytávek je pro studenty technických oborů zároveň i studijní pomůckou. Na rekonstrukci objektů ve školním areálu na Jarově a v botanické zahradě v Malešicích významně přispělo hlavní město.

Slavnostního otevření moderní učebny v areálu na Jarově se v první školní den zúčastnili primátor Prahy Bohuslav Svoboda a radní pro oblast školství Antonín Klecanda. Budova v Malešicích byla zprovozněna již letos na jaře. 

„Rekonstruované budovy Střední odborné školy Jarov, z nichž ta druhá se otevírá právě nyní se začátkem nového školního roku, v sobě spojují dvě důležité věci. Jednak je to mimořádně úsporné energetické řešení, zároveň s tím související sofistikované systémy řízení. Zjednodušeně řečeno, provoz bude levný a chytrý. Tak to má být, podobný přístup se snažíme řešit i v rámci celého hlavního města. Studenti se tu navíc budou moci s těmito moderními přístupy seznamovat i během výuky, což je další velké plus,“ říká Bohuslav Svoboda.

„Střední odborná škola Jarov je příkladem, jak mohou moderní technologie a inovace přispět k efektivnímu a udržitelnému vzdělávání. Díky inteligentním budovám budou mít naši studenti přístup k nejnovějším technologiím, které jim umožní získat praktické zkušenosti a dovednosti potřebné pro jejich budoucí kariéru. Přeji všem studentům, aby se jim v těchto moderních prostorách dobře učilo a aby je nové technologie inspirovaly k dalšímu rozvoji a úspěchům. Věřím, že tyto inovace přinesou mnoho pozitivního nejen pro školu, ale i pro celou komunitu,“ přeje si Antonín Klecanda.

V rámci prací byla stavba na Jarově zateplena na úroveň pasivního domu, instalováno bylo teplené čerpadlo země/voda zajišťující vytápění, ohřev teplé vody a chlazení. Instalován byl vzduchotechnický systém se zpětným získáváním tepla a kombinace fotovoltaického a bateriového systému. Soustava zajišťuje řízené větrání učeben, kabinetů, kanceláří, sborovny, chodeb a hal. Dále zajišťuje odvětrání sociálního zázemí v celém objektu. Samozřejmostí je akumulace a retence dešťových vod. Vše je centrálně inteligentně ovládáno pomocí moderních technologií.

„Střední odborná škola Jarov dostala v průběhu roku 2024 do užívání dvě nově zrekonstruované inteligentní budovy – první byla na jaře budova pro odborný výcvik floristů v areálu naší školní botanické zahrady. Druhá je od září 2024 budova teoretického vyučování v areálu Jarov, která má téměř nulovou spotřebou energie. Zároveň není tento objekt pouze školní budovou, ale také originální učební pomůckou. Naši žáci stavebních oborů budou mít možnost se bezprostředně seznámit např. s provozem tepelných čerpadel země/voda, fotovoltaikou, inteligentním řízením provozu celé budovy, žáky zahradnických oborů bude jistě zajímat systém akumulace či retence dešťových vod,“ uvádí ředitel školy Miloslav Janeček.

„Celému realizačnímu týmu se podařilo původní energeticky nehospodárnou budovu, navíc na pokraji životnosti, zrekonstruovat do podoby moderního školského zařízení, které by mohlo ostatním sloužit jako vzor školy pro 21. století. Mimo technologické zlepšení vidíme smysl projektu v kultivaci prostředí a ve vytvoření prostoru pro sociální aktivity studentů. Ten lze využít nejen pro studium, ale také pro kulturní a sportovní akce, přednášky či mimoškolní setkávání,“ sdělil Miroslav Kot, obchodní ředitel stavební společnosti SYNER, která náročnou rekonstrukci realizovala.

Na modernizaci školy přispěl významně její zřizovatel hlavní město Praha. Projektová dokumentace objektu na Jarově byla vytvořena v roce 2017, rada hlavního města projekt schválila v červnu 2019, stavební práce začaly o tři roky později a hotovo bylo koncem minulého roku.  Celkové stavební náklady bez DPH jsou ve výši 358 273 610,16 Kč, z této částky byla poskytnuta dotace z evropských fondů ve výši 179 964 288,90 Kč.

Text redakce, foto archiv SYNER

Předchozí

Proč je teď správný čas investovat do bydlení?

Kanceláře v Masaryčce jsou zcela obsazené

Další