Skrytý luxus a extravagance

|

Okolní zástavbu nenarušuje, uvnitř ale skrývá luxus a extravaganci. Bytový dům Na Topolce je perlou Prahy 4

V pražské ulici Na Topolce měla původně na pozemku vyrůst avantgardní vila navržená významným architektem, nakonec zde ale stojí dům, který vhodně dotváří genia loci lokality a vhodně doplňuje místní historickou zástavbu. Industriální fasáda tvořená několika různými materiály, jehlanovitá zelená střecha či elipsovitá okna však zároveň dávají tušit, že nejde o obyčejnou budovu. To podtrhuje i vybavení bytového domu, ke kterému patří bazén, sauna či prostorné terasy s výhledem na celou Prahu. Dům je zároveň opatřený nejmodernějšími technologiemi, díky nimž lze ovládat osvětlení nebo třeba hudební reproduktory prostřednictvím mobilního telefonu či tabletu. Výjimečnost domu Na Topolce potvrzuje i jeho vítězství v soutěži Rigips Trophy oceňující budovy, při jejichž výstavbě byl použit sádrokarton.

Původní návrh bytového domu počítal s tím, že půjde o výrazný moderní dům, který bude v ostrém kontrastu s okolní zástavbou z první poloviny 20. století. Proti tomu se však postavili místní obyvatelé, podle kterých by šlo o výrazné narušení místního genia loci. Po řadě jednání se zástupci starousedlíků se investor rozhodl návrh přepracovat. Novou podobu domu zpracovali architekti ze sdružení podnikatelů ArchiCon. „Konstrukce tvořená železobetonovým skeletem působí sice neobvykle, ale nepřitahuje pozornost. I přes jeho rozlehlost si jej při pohledu zdola od řeky v okolní zástavbě prakticky nevšimneme. Jeho fasáda je navíc vyvedená v tónu okolních omítek, takže do ulice perfektně zapadá,“ vysvětluje architekt Milan Nevole, který se na návrhu podílel společně s designérkou Otkou Perglovou a architektem Janem Rubešem.

Přestože je výsledná podoba bytového domu méně extravagantní než původní návrh, stále disponuje mnoha neobvyklými prvky. Jeho fasáda je například tvořena hned z několika různých materiálů. „Na fasádě najdeme korten, dřevo či zrezivělý plech a provedení lepené i skládané keramiky. Její část je také zelená, tedy pokrytá rostlinami. Ty jsou zavlažovány dešťovou vodou, která se sbírá do akumulačních jímek,” popisuje specifika vnějšího pláště jednatel realizační firmy INTESTA Ladislav Baštýř. Budova disponuje také extenzivní zelenou střechou, která je netradičně vyvedena v jehlanovitém tvaru.

Dům je plně inteligentní

Dům nabízí velmi nadstandardní úroveň bydlení. V prvním a druhém nadzemním podlaží najdeme byty o rozloze přes 200 metrů čtverečních, ve třetím podlaží pak společné pokoje pro hosty a dvě rozlehlé terasy nabízející výhled na Prahu, od pankrácké pláně až skoro k Petřínu. „Garáže a parkovací místa jsme neumístili do nejspodnějšího patra. Najdeme je v prvním podzemním podlaží, zatímco v tom druhém se kromě technického zázemí nachází vinotéka s barem, sauna a bazén se slanou vodou. Vzhledem k tomu, že se dům nachází na extrémně svažitém pozemku, jsme mohli bazén naprojektovat tak, aby na něj z jižní strany dopadalo slunce a zároveň byl krytý před zraky sousedů,” říká Milan Nevole. Dům je také plně inteligentní a plně jej řídí takzvaný systém KNX, který ovládá jak chlazené stropy, podlahové vytápění či vzduchotechniku s rekuperací, tak například osvětlení a audiotechniku. Manipulovat s ním lze prostřednictvím mobilu či tabletu.

Interiér domu disponuje mnoha zajímavými detaily. Opakujícím se motivem je zde tvar elipsy, který můžeme najít zejména u oken a v okolí bazénu. „Pro opláštění palet těchto oken bylo třeba využít speciální ohebné sádrokartonové desky Glasroc F Riflex. Jinak by nebylo možné tohoto tvaru dosáhnout,” komentuje stavbu Robert Hošek, technický poradce ze společnosti Rigips, Saint-Gobain. S pomocí sádrokartonu byly ostatně řešeny veškeré vnitřní prostory domu. Vzhledem k vysokým požadavkům architektonického návrhu na pevnost příček byly v mnoha případech využity vysokopevnostní sádrokartonové desky Habito H. „Pro zvýšení akustického komfortu byly v jídelnách a v příčkách dělících byty a chodbu využity modré akustické desky. V bazénu a přilehlých místnostech s vyšší vzdušnou vlhkostí byly zase instalovány desky Glasroc H,” dodává odborník z Rigipsu.

Právě díky své originalitě, novátorskému přístupu k řešení interiéru i vysoké technologické úrovni získal bytový dům Na Topolce letos první cenu v soutěži Rigips Trophy. V ní soupeří v několika kategoriích rezidenční i veřejné budovy, na jejichž výstavbu byl použit sádrokarton Rigips. Vyhlášení výsledků proběhlo 2. června v brněnském Cabaret des Péchés a dům Na Topolce obstál v konkurenci dalších 43 projektů.

Předchozí

Vitra představuje kolekci Jean Prouvé

Slavné ženy v projektu Smíchov City

Další