Slabší čísla ze stavebnictví

|

young professional engineer in protective helmet and blueprints paper at the house building construction site

Únorové výsledky stavebnictví nepotěšily, protože celé odvětví skončilo v meziročním i meziměsíčním poklesu. Na druhou stranu začátek roku je z pohledu objemu produkce méně významný, a přitom silně závislý na vývoji počasí. To se ostatně ukázalo třeba loni, kdy byly klimatické podmínky velmi příznivé.

Stavebnictví za únor vykázalo meziměsíční i meziroční pokles o 3,7 %, respektive 4,3 %. Pokračoval nicméně i útlum bytové výstavby, když se začalo stavět o zhruba pět procent méně bytů než loni.

Developeři začali evidentně v předstihu odkládat projekty na pozdější příhodnější čas, nicméně je zajímavé, že na rozdíl od většiny krajů se letos zatím daří rozšiřovat výstavbu v Praze.

Nejde o nijak rekordní čísla, ale dává to naději, že s návratem konjunktury a výhledovým poklesem úrokových sazeb bude nabídka nových bytů k prodeji i k pronájmům zajímavá. Jestli jde o nový trend nebo jen o výkyv z titulu rozjezdu několika málo větších investičních akcí, se ovšem teprve ukáže v následujících měsících.

Celkově je výhled stavebnictví pro letošní rok spíše nepříznivý. Limitujícím faktorem zůstává vysoká cena stavebních materiálů a chybějící kvalifikovaní i pomocní zaměstnanci. Potenciál k růstu naproti tomu rozšiřují peníze z fondu obnovy a dalších zdrojů EU. Půjde samozřejmě o to, jak akční dokáže být ČR v přípravě projektů a následně i čerpání těchto peněz.

Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS

Předchozí

Port7 postavený pro budoucnost

Terminál Smíchov má územní rozhodnutí

Další