Štiřín se zřejmě prodá, prostor pro jednání není, řekl starosta Kamenice

|

Zámek Štiřín. Foto: Wikimedia Commons/ Radovan Zítko (CC-BY-SA-3.0)

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) plánuje prodat areál zámku Štiřín jako celek s cílem maximalizovat výnos pro stát, uvedl pro ČTK starosta Kamenice Pavel Čermák (nez.) po jednání se zástupci ÚZSVM a ministerstva financí o budoucnosti zámku. Kamenice s prodejem nesouhlasí, podle ní by bylo možné využít areál ve prospěch místních lidí i státu, ale v současnosti zřejmě prostor pro další jednání není. Otevřít by se mohl v případě, že by dražba Štiřína nebyla úspěšná.

ÚZSVM nedávno převzal zámek Štiřín od ministerstva zahraničí, které areál nepotřebuje. Žádná státní instituce o něj neprojevila ve stanovené lhůtě zájem, proto začal úřad připravovat prodej zámku.

Kamenice s prodejem nesouhlasí, podle ní by bylo možné využít areál ve prospěch místních lidí i státu. Starosta Čermák v otevřeném dopisu ministru financí Zbyňku Stanjurovi (ODS) navrhoval, že by Kamenice část objektů využila na lékařské ordinace, které v kraji chybí, a část areálu na předškolní zařízení. Se svými partnery by převzala veškeré náklady za provoz areálu tak, aby stát již nemusel investovat do údržby ani korunu. Stát by mohl zámek využívat jako ozdravovnu pro vojáky, policisty či hasiče nebo pro mezinárodní konference.

Na nedávném jednání zástupci ÚZSVM podle Čermáka ale zopakovali, že žádná složka státu neprojevila o Štiřín zájem, takže majetkový úřad bude pokračovat v přípravě prodeje s cílem maximalizovat zisk. S tím se pojí i prodej zámku jako celku, protože převedením části areálu na samosprávu by se snižovala cena.

Prostor pro jednání není

„Prostor pro další jednání v tuto chvíli asi není,“ řekl Čermák. Podle něj by se mohl otevřít v případě, že by se nepodařilo zámek v aukci prodat a bylo by nutné snížit cenu. Šanci vidí také v tom, kdyby některá státní instituce změnila názor a projevila o areál zájem.

V minulosti se mluvilo o prodeji areálu, jenž zahrnuje také golfové hřiště a rybníky, několikrát. V době, když byl ministrem zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09), se tyto úvahy objevovaly kvůli úsporným opatřením. Privatizaci později navrhoval ještě jako ministr financí Andrej Babiš (ANO). Následně, když zastával funkci premiéra, od záměru ustoupil se zdůvodněním, že počet akcí pořádaných na Štiříně značně vzrostl a je navíc otevřen celoročně veřejnosti.

Na konci předminulého volebního období sněmovny nakonec neuspěla snaha převést zákonem zřizovatelskou funkci příspěvkové organizace Zámek Štiřín z ministerstva zahraničí na Sněmovnu, byť měla podporu většiny poslanců.

Zdroj: ČTK

Předchozí

Arkády Pankrác získala Trigea. Cena přesáhla šest miliard

Estate & Business Magazín – Kateřina Zápotocká

Další