Studený máj pro české stavebníky

|

Před měsícem jsme se radovali ze silných dat, kterými čeští stavebníci vstoupili do druhého čtvrtletí, květnové statistiky náš však vrátily zpátky na zem. Po dubnovém meziměsíčním růstu o 3,6 % (WDSA) totiž za květen stavební produkce reálně klesla o výrazných 5,1 %. K poklesu přispěly obě složky: inženýrské stavitelství se propadlo o 8,8 %, pozemní se snížilo o 2,9 %. Z meziročního pohledu se tak propad prohloubil z dubnových -0,2 % až na -6,8 % v květnu.

Z pohledu úrovně stavební produkce je na tom sektor nejhůře od února 2021, tedy za více než tři roky. Od počátku letošního roku činí průměrný meziroční pokles silných 4,0 % (WDA), a to primárně kvůli pozemnímu stavitelství (-6,3 % y/y). To trpí zejména přísnými měnovými podmínkami, a tedy i vysokými úrokovými sazbami. Naopak inženýrské stavitelství je na tom lépe, za prvních pět měsíců letošního roku je produkce o 1,2 % meziročně výše. To souvisí zejména s investiční aktivitou podporovanou prostředky z fondů EU.

Ve zbytku roku by se situace měla opatrně zlepšovat. V souvislosti s dalším snižováním úrokových sazeb, a tedy zlevňováním financování, a celkovým zlepšováním ekonomické situace předpokládáme, že se v průběhu roku tento obrázek projeví i na investiční a stavební aktivitě. Za celý letošní rok tak čekáme, že stavebnictví po loňském poklesu o 2,6 % nakonec vykáže stagnaci či nepatrný nárůst.

Statistiky vydaných stavebních povolení k velkému optimismu nevybízejí. Orientační hodnota vydaných stavebních povolení byla v květnu meziročně nižší o 9,2 %. Výrazný propad zaznamenaly povolení nové výstavby (-29,3 %). Slabá data přišla i z trhu rezidenčního bydlení. Počet dokončených bytů byl v květnu meziročně nižší o 2,1 %, počet nově zahájených staveb se meziročně dokonce propadl o -18,2 %.

Celkově je tedy stavebnictví v útlumu, což se podepisuje na mírně se snižující zaměstnanosti v odvětví. V květnu byla zaměstnanost meziročně o 0,8 % nižší. Stávající zaměstnance si ale stavebníci chtějí udržet. Jako největší bariéru růstu stavebníci nadále reportují nedostatek zaměstnanců. Růst nominální mzdy činil v květnu meziročně 8,8 %, za prvních pět měsíců je průměrná mzda ve stavebnictví vyšší o 10,4 %.

Jan Vejmělek, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka

Předchozí

Tématem 26. ročníku Designbloku je Mládí

Pomyslný dialog napříč časem

Další