Stvořeno ohněm

|

Výstava Made by Fire se dočká české premiéry na největším svátku designu – Designbloku

To nejlepší z českého skla, keramiky a porcelánu na jednom místě. A konečně i v České republice. Po úspěšném dubnovém debutu na největším světovém festivalu designu, Milano Design Week, se výstava Made by Fire přesouvá do českých luhů a hájů, tentokrát do prestižních prostor Míčovny Pražského hradu, kde bude v rámci mezinárodního festivalu Designblok k vidění od 3. do 15. října 2023.

Foto: Hana Knížová

Návštěvníci se mohou těšit na více než sto autorských objektů od etablovaných i začínajících autorů a autorek i doprovodný program obsahující komentovanou prohlídku s art performance a představení knihy Jak se dělá design.

Made by Fire, projekt Moravské galerie připravený ve spolupráci s festivalem designu Designblok, nabízí pohled na tvorbu více než čtyřiceti progresivních autorů a autorek pohybujících se v oblasti designu a užitého umění. Pod kurátorským dohledem Evy Slunečkové a Danici Kovářové tak vznikla největší přehlídka českého skla, porcelánu a keramiky v novodobé historii.

Výstava Made by Fire není pouze estetickou přehlídkou, ale tematizuje také zásadní společenské a environmentální otázky současnosti. V architektuře Maxima Velčovského a studia edit! architects jsou zastoupeni výrobci a exportéři českého skla, přední tuzemské porcelánky včetně zaniklých průmyslových provozů, matadoři českého designu i nastupující generace designérů.

Všechny objekty spojuje jejich původ – pochází z výhně českých pecí, odtud je také odvozen název Made by Fire. Výstava bude k vidění od 3. do 15. října 2023 v prestižních prostorách Pražského hradu v rámci festivalu Designblok, poté bude představena v novém a mnohem větším provedení v rámci oslav výročí 150 let Uměleckoprůmyslového muzea Moravské galerie v Brně od 17. listopadu 2023 do 31. srpna 2024. Grand finále výstavy nabídne více děl i interaktivní prvky.

Před Míčovnou, v prostorách Královské zahrady, vyroste v rámci festivalu Designblok i jeho hlavní výstava Designblok Cosmos s podtitulem Intergalaktická krása českého designu, kde návštěvníci naleznou mikrokosmos deseti designérů a jejich unikátních autorských děl pojatých jako osobní manifest. Výstava zde bude, stejně jako Made by Fire, k vidění od 3. do 15. října.

Moravská galerie si pro návštěvníky připravila v rámci festivalu doprovodný program. V pátek 6. října se v 17 hodin uskuteční meet & greet s autory a komentovaná prohlídka výstavy za účasti ředitele Moravské galerie Jana Presse, kurátorek výstavy Evy Slunečkové a Danici Kovářové a některých autorů a autorek. Od 17.15 proběhne art performance Mirror Man Stanislava Müllera. V sobotu 7. října se ve 12 hodin v rámci Respekt Stage ve Velké dvoraně Veletržního paláce Národní galerie Praha uskuteční představení knihy Jak se dělá design za účasti autorů Silvie Šeborové a Jiřího Pelcla. Publikace, již vydala Moravská galerie v rámci edice Junior, je určená čtenářům od 7 let. Pomocí hravých ilustrací od Jiřího Franty kniha odpovídá na otázky, co je to design, z čeho a jak vzniká. Příběhem provází strýc designér dvě malé děti, který zodpovídá na zvídavé otázky a zábavnou formou ukazuje historii i budoucnost designu. Knihu lze zakoupit v galerijním obchodě Národní galerie ve Veletržním paláci, v galerijních obchodech Moravské galerie nebo na e-shopu.

Výstava Made by Fire bude znovu otevřena v rámci oslav výročí 150 let Uměleckoprůmyslového muzea v Moravské galerii v Brně (17. 11. 2023 – 31. 8. 2024).

Předchozí

Furnish & Rent

Projekt Timber Praha od UBM má hotovou hrubou stavbu

Další