Furnish & Rent

|

Jana a Lukáš Kolafa jsou manželé a spoluzakladatelé společnosti HOME-RENT, která se zabývá správou dlouhodobých nájmů a prodejem nemovitostí. Jejich podnikání prošlo za téměř deset let velkou proměnou. Od správy krátkodobých nájmů, přes správu těch dlouhodobých, klasickou realitní činnost, až po kompletní rekonstrukce a homestaging. V poslední době pak přidali i službu Furnish & Rent neboli „Zařiď a pronajímej“.

Text: Jana Chuchvalcová

Foto: Adriana Cáhová, Tomáš Svoboda

Majitelé dnes podle slov Jany Kolafa nechtějí řešit nájmy, komunikaci s nájemci, vyúčtování spotřeby energií či opravy. Raději správu bytu za úplatu svěří správcovské firmě a inkasují pouze nájem.

„V oblasti správy dlouhodobých nájmů je naší největší výhodou kontrola nad spravovanými byty. Každý měsíc do bytu přijdeme, uklidíme ho a zkontrolujeme. Tím eliminujeme spoustu problémů a odhalíme i nevhodné chování v bytě jako více nájemců, nenahlášené zvíře nebo poničení bytu,“ dodává Jana Kolafa, spolumajitelka společnosti HOME-RENT.

Furnish & Rent

HOME-RENT má nyní ve správě již kolem 200 bytů a zhruba 150 stálých klientů. Postupně společnost přidala pro své zákazníky službu Furnish & Rent neboli „Zařiď byt a rychle pronajímej“, která zajistí vyšší nájemné. „Z našich zkušeností a potřeb zákazníků vyplynulo, že když je byt pěkně zařízený, rychleji se pronajme, nejméně o měsíc dříve. Nájemci také nemusí řešit, čím by byt zařídili a co s nábytkem na konci nájmu. Raději si připlatí pár tisíc měsíčně navíc. To znamená, že během deseti let mohou být příjmy z pronájmu vyšší o více než 300 tisíc korun. To se vyplatí, i když se zařízení bytu po těch deseti letech částečně obnoví, protože to představuje náklady kolem 150 tisíc,“ říká Jana Kolafa.

Tímto způsobem již zařídili přes 30 bytů a o všechny se i nadále starají. Pro pronajímatele to totiž představuje skvělou službu, zvlášť když HOME-RENT za stav bytů ručí, což si může dovolit díky pravidelnému úklidu každý měsíc a servisu během užívání. To je dobrá služba i pro samotné nájemníky.

Opravdu komplexní služba

Znamená to opravdu komplexní službu pro majitele bytů, protože firma byt od majitele převezme, zařídí ho podle jeho požadavků, najde nájemce, o byt se pravidelně stará – a když pronájem skončí, najde nového nájemce.

„Dokonce máme jednoho stálého klienta, který žije v Austrálii a kterému se staráme o několik jeho bytů. Dokonce se občas ozve, že je již čas přikoupit další byt, takže pro něj něco vhodného najdeme, on si vše na dálku schválí, pak zařídíme nákup bytu, jeho vybavení a pronajmeme,“ popisuje Jana Kolafa své zkušenosti a dodává: „Díky tomuto servisu máme s klienty dlouhodobé vztahy. Nejsme jako realitka, která pronajme byt jednorázově a tím to pro ni končí.“

Díky doporučení spokojených pronajímatelů jim byty pod správou přibývají, obvykle takto přibude pět až deset bytů měsíčně. A k tomu jen letos v červnu to bylo například extra osm nových bytů ke kompletnímu zařízení.

Kvalitní konfekce“

Jana Kolafa na zařizování nespolupracuje s designéry, protože jejich návrhy by vše zbytečně prodražily – a nájemci by to hlavně neocenili. Podle svých slov se s kolegyní snaží vybírat dostatečně kvalitní vybavení, aby hodně vydrželo, ale ne žádný „low cost“. Přirovnává to ke kvalitní konfekci. Má už své ověřené značky, například kuchyně od SIKO nebo z IKEA, vestavěné skříně od společnosti STAKO, velmi kvalitní boxspringové postele najde na okay.cz, spotřebiče v Datartu apod.

„Dokážeme zařídit naprosto vše, od odvozu, až po zkrácení záclon našimi švadlenami. Během šesti týdnů je všechno hotové. Máme síť stálých spolupracovníků, kteří už ale pracují víceméně jen pro nás, protože práce je opravdu hodně,“ doplňuje Jana Kolafa a s úsměvem doplňuje: „Třeba bez našich uklízeček bychom nemohli dnes vůbec fungovat!“

Plány do budoucna

V současné době působí HOME-RENT v Praze a okolí, dále okrajově v Mladé Boleslavi a Liberci. „Do budoucna se do dalších regionů nechystáme, ale službu Furnish & Rent v Praze a okolí chceme určitě rozšiřovat. Je o ni stále větší zájem, protože lidé si čím dál více uvědomují, že lidé preferují zařízené byty. Také plánujeme spolupráci s developery, kteří své projekty stále častěji mění na nájemní bydlení. Aktuálně máme domluvený jeden projekt kousek za Prahou. Jde o bývalý hotel, který majitel mění právě na nájemní bydlení,“ uvádí Jana Kolafa.

Vývoj nájemního bydlení

Co se týká vývoje nájemního bydlení, byly poslední roky velmi nepředvídatelné. Během covidu šly ceny dolů, pak přišla válka na Ukrajině, takže se hlavně v Praze skokově zvýšily, třeba až o 30 až 40 procent. „Nyní jsme viděli od nového roku víceméně stagnaci a mírný propad zhruba o pět procent. Ceny jsou ale vyšší než před covidem. O nájemní bydlení je však zájem, protože s růstem sazeb šly hypotéky dolů, lidé na ně nedosáhnou,“ říká Jana Kolafa.

Klientům pak poskytuje i poradenství při nákupu investičních bytů nebo jejich pronajímání, a to díky svým zkušenostem a lokální znalosti trhu. Služby, které lidi ve firmě HOME-RENT jsou tedy opravdu komplexní.

6N6A4004

Jana a Kolafa, spoluzakladatelka a spolumajitelka společnosti HOME-RENT

Předchozí

Udržitelnost je zásadním měřítkem pro bydlení

Stvořeno ohněm

Další