Terasy Barrandov odpovídají původnímu projektu, brání se investor kritice

|

Rekonstrukce a přestavba Barrandovských terasm atav v červenci 2022. Foto: Wikimedia Commons ( CC-BY-SA-4.0

Projekt Terasy Barrandov je v souladu se stavebním povolením a územním plánem a apartmány budou sloužit ke krátkodobému ubytování, nikoliv k trvalému bydlení. V historické budově bude francouzská restaurace a výstavní prostor, což odpovídá původnímu projektu. ČTK to sdělila mediální zástupkyně investora Klára Suchá v reakci na kritiku Prahy 5 a Spolku na ochranu Barrandova. Majitelem teras je podnikatel Michalis Dzikos, který tam v posledních letech přistavěl dvě budovy s apartmány a dokončuje rekonstrukci historické budovy.

Projekt tento týden kritizovali Piráti z Prahy 5 s odkazem na informace Spolku na ochranu Barrandova. Investor podle nich namísto hotelu, který povoluje územní plán, postavil byty určené k prodeji, a zároveň proti původnímu záměru zrušil ve prospěch dalšího bydlení restauraci v historické budově. Na záležitost upozornil deník Právo, podle kterého rada Prahy 5 v pondělí schválila výzvu katastrálnímu úřadu, aby byty v objektech nezapisoval.

Investor kritiku odmítl

Investor kritiku odmítl. Apartmány podle něj budou v souladu s původním záměrem určeny ke krátkodobému ubytování, ale z důvodu legislativy musí být v dokumentech označeny jako byty. O zápis apartmánů do katastru nemovitostí jako bytových jednotek investor nikdy neusiloval,“ stojí ve vyjádření. Smyslem projektu je podle něj stále nabízet ubytovací služby například studentům či zaměstnancům s bydlištěm mimo Prahu nebo ze zahraničí. Dzikosův advokát Lukáš Hajžin dnes České televizi řekl, že dva apartmány majitel skutečně nabídl k prodeji, protože potřebuje peníze na dokončení rekonstrukce historické budovy.

Podle investora není pravda ani to, že by po rekonstrukci bude historická budova určena k trvalému bydlení. V objektu, u kterého je dokončena oprava exteriérů do původní podoby a ještě je potřeba zrekonstruovat interiér, bude vyhlídková restaurace. Dále tam vznikne galerie. Lidem se podle vyjádření také otevře vyhlídková věž, pro veřejnost bude určena i většina ze 151 parkovacích míst a volně průchozí bude cesta k pomníku padlých obránců při osvobozování Prahy i navazující stezka dolů k Vltavě.

Náměstek pražského primátora Jiří Pospíšil (TOP 09) bude chtít jednat s Národním památkovým ústavem (NPÚ) o opětovném udělení statusu kulturní památky historické budově Barrandovských teras, řekl ve čtvrtek ČTK. Tomu se majitel nebrání, podle vyjádření i přes absence individuální ochrany historické budovy při rekonstrukci postupuje tak, jako kdyby památkou byla. Úvahy o opětovném zpamátnění historické budovy naopak investor velmi vítá a podporuje,“ stojí v prohlášení.

Funkcionalistická budova Barrandovských teras zahájila provoz v roce 1929 a ve 30. letech se stala centrem pražské smetánky. Komplex nechal vystavět podnikatel Václav Maria Havel, otec bývalého prezidenta Václava Havla, podle návrhu architekta Maxe Urbana. Součástí projektu byla restaurace, kavárna, plovárna se skokanskou věží a v blízkém okolí bylo deset tenisových kurtů, volejbalové hřiště a písečná pláž. V roce 1952 byly budovy znárodněny, po sametové revoluci je získala zpět rodina Havlových a manželka Václava Havla Dagmar je v roce 2003 prodala.

Zdroj: ČTK

Předchozí

Palác Victoria nabízí eleganci i funkčnost

Hybernská Office

Další