Tichá kráska

|

TON představuje novou židli La Zitta

Tradiční tvarosloví, interpretované současnými proporcemi a detaily. TON uvádí na trh novou židli La Zitta (italsky tichá) designéra Alexandera Guflera. Navrhl ji tak, aby pracovala s výrobními postupy a zkušenostmi práce se dřevem, které se v Bystřici pod Hostýnem používají více než 160 let. Na první pohled střídmé tvary skýtají řadu důmyslných detailů a možnost využití v nepřeberném množství interiérů. Konstrukce je kompletně z masivního dřeva a nabízí tři varianty řešení sedáku.

Text: Redakce

Foto: Archiv TON

„Když na jednom modelu pracujete více než rok a stále vám připadá krásný, víte, že jste stvořili něco dobrého. Něco, co přetrvá,“ říká o práci na novince Alexander Gufler a dodává: „La Zitta je židle srdeční, emoční a myšlenkové rovnováhy. Cítíte se s ní dobře a ani nevíte proč. Je to věc pocitu.

V tichosti je síla

Vývoj produktu trval více než dva roky a byl při něm kladen velký důraz na práci s ohýbaným masivním dřevem. „Tato typologie se v Bystřici pod Hostýnem vyrábí dlouhé roky a dodnes je oceňována pro svou jednoduchost a pevnost. Základním prvkem je ohýbaný a pevný rám sedáku, propojený se zbytkem komponentů pomocí šroubů. Konstrukce vychází z principu hromadné výroby, tak jako u všech klasických ohýbaných židlí, což garantuje pevnost,“ popsal Alexander Gufler. S tradičními modely, jako je například židle č. 14, La Zittu propojuje také počet dílů, kterých je dohromady šest.

Židle překvapí ergonomickými detaily, které přispívají ke komfortu sezení. Kromě vyfrézovaného rádia v zádové opěrce na něj designér myslel také u sedáku. Model ho nabízí hned ve třech variantách – klasickou výplní z překližky, rákosovým kobercem, ale i čalouněním, které je díky použitému technologickému řešení navzdory vizuální jemnosti pevné a zároveň pohodlné.

Tichý společník

La Zitta dokáže volbou barevného dokončení v interiéru výrazně promluvit, nebo se stát tichým společníkem. Kromě varianty přírodního dřeva je možné moření, které ponechává pod zvoleným odstínem viditelnou kresbu, nebo plně krycí pigment. Speciálně s touto židlí TON představil také tři nové odstíny, ve kterých je možné si ji objednat – Resin Yellow, Pebble Green a Deep Green.

Propojení vizuální jednoduchosti a pevnosti model předurčuje k využití v širokém spektru interiérů – vytížených gastronomických provozech, ale i menších bistrech či domácnostech, které potřebují produkt nenáročný na prostor kolem sebe. To židle řešením nohou, které nezasahují do prostoru, splňuje. „Mám rád jednoduchost – jednoduché kousky vydrží věky. Je to mistrovská úroveň designu,“ dodal na závěr Alexander Gufler.

La Zittu uvidí zájemci mimo jiné také v říjnu během, mezinárodní přehlídky designu, pražském Designbloku.

Předchozí

Firmy by chtěly jít do regionů, ale nemají kam

Zdravé domy, které inspirují

Další