Zdravé domy, které inspirují

|

Spoluzakladatelky značky ecokit®, sestry Pavla a Kamila Novotné. Zatímco Kamila založila a vede společnost ecokit v Austrálii, Pavla pracuje na úpravách systému pro evropský trh.

ECOKIT, to je příběh dvou sester Pavly a Kamily Novotných a dalších talentovaných lidí, kteří pracují na společné vizi. Jsou to také kvalitní, energeticky úsporné, pohodlné a zdravé domy, které inspirují a nabízejí novou budoucnost. Osobní naplnění je pro obě sestry, které za projektem ECOKIT stojí, i celý jejich tým zásadní.

Text: Jana Chuchvalcová

Foto: Archiv ecokit s.r.o.

Modulární systém ECOKIT navrhla Kamila nejprve jako dům pro sebe, nešlo o žádný komerční projekt. Měl to být jednoduchý systém, vhodný pro stavbu svépomocí. Důvodem byla především špatná kvalita domů v Austrálii, kde dlouhodobě žije. Postupně však přibrala architekty, inženýry a přemluvila ke spolupráci svoji sestru Pavlu žijící v Praze. Ta ve firmě především pracuje s čísly a dodává organizaci Kamiliným vizím.

Obě tehdy prošly akceleračním programem pro startupy a společně začaly podnikat v oblasti modulárních prefabrikovaných domů, pro něž vybraly nejmodernější šetrné materiály. Pak produkt uvedly na australský trh. Výroba však probíhala v Česku, kde našly kvalitnější materiály a dodavatele.

Původně byl systém vyvíjen zejména pro stavbu svépomocí. Dnes se firma snaží oslovit i stavební firmy a developery. Nedostupnost kvalifikované pracovní síly na trzích na obou kontinentech tomu hraje do karet. Jejich domy jsou jedinečné a pohodlné po celý rok, vyrobené z velmi kvalitních a netoxických materiálů. Povídala jsem si s nimi nejen o jejich dalších plánech nebo plánované expanzi do Česka i celé Evropy a USA. Byl to takový mezinárodní online rozhovor, protože Kamila byla v Austrálii a Pavla se připojila z Belize na druhém konci světa, kde momentálně zkoumá příležitosti na tamním trhu.

Kdo patřil k vašim prvním zákazníkům? A jaký typ lidí si pořizuje vaše domy?

Kamila: Náš první zákazník, to je docela zajímavý příběh. Asi po roce práce od prvního nápadu jsem měla návrh, který jsem sdílela v různých skupinách na sociálních sítích. Chtěla jsem si ověřit, zda bude o produkt zájem. Vytvořila jsem proto webové stránky a do týdne měla asi 200 ohlasů. Se zájemci jsem začala komunikovat, co přesně by chtěli. Jednomu z nich se to velmi líbilo, dokonce chtěl do naší firmy investovat. Vlastně jsem mu tehdy prodala jen svoji vizi, ale věřil nám. Nakonec od nás koupil dva domy.

A co se týká profilu zákazníků, většinou jde o lidi mezi 50 a 65 lety, kteří už se stavbou domu měli zkušenosti a chtějí něco zajímavého či jiného. Nebo jsou to mladší lidé z digitální sféry a chtějí zkusit vytvořit něco vlastníma rukama, představuje to pro ně výzvu. Dokonce mezi nimi byl i jeden chirurg. V Austrálii také přitahuje evropský styl našich domů.

Stále vyrábíte domy v Česku?

Pavla: Tady byly vyrobeny první dva domy, ale pak přišel covid, takže nebylo vůbec možné dodržet termíny, protože byly velké problémy s lodní dopravou. Nyní se pro australský trh vyrábí v Austrálii. Pro evropský trh jsme chtěli výrobu ponechat v Česku, ale přišla Ukrajina a my přišli o dodavatele překližky. Shodou okolností však máme šikovného nizozemského hlavního inženýra, který žije ve Španělsku, a tak nyní vyrábíme pro evropský trh tam.

Zároveň hledáme i amerického výrobce pro projekty v USA, protože z Evropy nelze překližku dodávat. Nemá totiž tamní certifikaci. Obecně jsou s certifikacemi problémy na každém trhu. V Evropě jsme se rozhodli pro evropskou certifikaci, radši než certifikovat pro každý trh zvlášť. To byl vlastně i důvod pro naši spolupráci s ČVUT v Praze. Potřebovali jsme udělat analýzu, zda je produkt vhodný pro zdejší podmínky.

V rámci tohoto projektu jsme postavili na pozemku ČVUT vzorový testovací dům Ten se bude nyní během dalších 12 měsíců testovat, aby se ověřilo, že konstrukční systém funguje tak dobře, jak je navržený na papíře. Zároveň je k dispozici k prohlídce pro zájemce a odbornou veřejnost.

Kamila: Bohužel tady naše domy nemůžeme prodávat jako produkt. Museli jsme najít stavební firmu, která je pro nás bude stavět nejen v Česku, ale i po celé Evropě. V současné době přemýšlíme, jakým způsobem celý evropský trh pojmout, protože je velmi odlišný od toho australského.

Hledáte tedy nové trhy i jinde?

Pavla: Ano, přesně tak. Uvažujeme nyní o stavbách na ostrovech, protože k našim výhodám patří, že domy přijedou v kontejneru na místo a lze je sestavit během pár dnů bez použití těžké techniky. Uvažujeme o ostrovech nejen v Řecku či ve Španělsku, ale i v zámoří.

Aktuálně jsem v Belize a zjišťuji možnosti trhu v celém Karibiku. Tady si třeba lidé koupí ostrov, kde není žádná infrastruktura, takže naše stavebnice by jim velmi urychlila výstavbu, a tím zvýšila hodnotu jejich investice.

Kde čerpáte inspiraci pro další typy domů? A kolik jich nyní máte v nabídce, z čeho mohou vaši zákazníci vybírat?

Kamila: Původní model jsem vymyslela sama, pak jsem koncept rozšířila, přidala dvě ložnice, později celé patro. Postupně jsem spolupracovala s absolventy architektury, ale posledních pár let už máme v našem mezinárodním týmu architekta, který umí vlastní návrh zákazníka rozpracovat do našeho konceptu. Má to sice své limity, musíme se řídit naší knihou pravidel, ale v podstatě umíme splnit přání zákazníků. Také nyní pracujeme na vývoji SW pro architekty, který jim pomůže domy z našeho systému jednoduše navrhovat.

Původně šlo o jeden typ domu, který měl tvar áčka, pak jsme přidali rovné stěny – a dnes už je to takové lego, z něhož lze postavit téměř cokoli. I když s mírným omezením, protože stavíme ze dřeva, takže třeba maximální šířka je šest metrů. Nejdříve jsme nabízeli katalogové domy, ale snažíme se od tohoto upustit, a spíše lidem navrhovat hezké, neotřelé designy na míru jejich potřebám a pozemku.

Jaké moderní technologie vaše domy nabízí?

Pavla: Myslím, že se nám podařilo dobře propojit stavebnictví a technologie, které v mnohých zemích ještě vůbec nejsou standardem. Kamila se v této oblasti stále vzdělává, nedávno dodělala certifikaci na německý standard pasivního domu, neustále přichází s novými vizemi a nápady, jak vylepšit nejen náš produkt, ale také procesy okolo.

Kamila: Technologie jsou však zvlášť. Nabízíme tři balíčky – ten první je jen konstrukční systém, druhému říkáme „efektivní obálka“. V rámci toho je třeba ventilace s rekuperací, protože naše domy jsou navržené jako vzduchotěsná obálka. V tomto balíčku jsou také okna, izolace a chytré difuzní membrány. Chceme, aby klient docílil efektivního domu z hlediska energií.

A v rámci třetího balíčku nabízíme dům na klíč ve spolupráci s naším stavebním partnerem. Tam si pak zákazník může vybrat i další technologie jako solární panely s bateriemi. To se liší podle jednotlivých trhů. Neustále se v tomto ohledu vzděláváme a hledáme nové možnosti.

Nabízí vaše domy oproti běžné stavbě nějaké výhody? V Česku tradice dřevostaveb – kromě chat a chalup – neexistuje. I developeři s tím kvůli legislativě mají problémy…

Pavla: I s ohledem na aktuální vývoj to vypadá, že kvůli drahým či nedostupným stavebním materiálům bude mít dřevo dlouhodobě výhodu. Navíc Evropská unie kvůli udržitelnosti preferuje dřevostavby. I v Česku se to mění, zhruba každý sedmý nově postavený dům je dřevostavba, ale statistiky se každým rokem zlepšují. Poslední dobou se také čím dál častěji řeší i dřevostavby pro komerční účely a výškové budovy a začínají se tomu přizpůsobovat i regulace. Bude to ale ještě běh na dlouhou trať.

Nemluvě o tom, že i ty méně kvalitní zdejší stavby jsou v porovnání v těmi australskými nebo americkými velmi kvalitní. Tam nejsou obvyklá dvojskla a už vůbec ne trojskla. V Austrálii na to obdivně koukali, když jsme česká okna přivezli. Domy tam netěsní, nemají ústřední topení. To si tady nikdo neuvědomuje. Proto je na tamních trzích potenciál třeba v podobě migrantů z Evropy, kteří jsou zvyklí na jiný standard.

Kamila: Navíc finanční úspora při rychlosti stavby je také nezanedbatelná. Loni jsme v Austrálii prostřednictvím stavební firmy postavili dům během pěti dnů. Tomu ani oni sami nechtěli věřit, že je to možné. To je obrovská výhoda oproti tradičním zděným domům

Jaké jsou vaše další plány tady v Česku? Pro české chalupáře by se vaše domy určitě skvěle hodily…

Pavla: Všechno se mění podle toho, co se okolo nás děje. Ať už to byl covid, válka na Ukrajině, energetická krize, inflace… Podle toho musíme i měnit naši strategii, i my se vyvíjíme a posouváme.

Původní návrh byl malý dům maximálně pro dva, pak chtěli zákazníci stále větší. Nakonec jsme dospěli k tomu, že naše domy nemohou být zároveň rychle postavené, kvalitní a levné. Od jednoho z těchto parametrů jsme museli upustit a rozhodli jsme se pro kvalitu. Dostali jsme se tak na cenovou hladinu, která je pro standardní české chaty a chalupy nejspíš vysoko. Nějaký větší marketing je teprve před námi, takže uvidíme, jak bude český trh reagovat.

A vaše plány na expanzi do Evropy a USA?

Kamila: Máme sice hodně poptávek z Evropy, ale tam nám to bude ještě chvíli trvat kvůli certifikaci, navíc místní regulace jsou v každé zemi jiné. Ameriku jsme úplně neplánovali, ale osud nám do cesty přivedl vhodného distributora a později i několik projektů. Je tam před námi ještě hodně práce. Jde o obrovský trh a ani tam nejsou regulace zcela jednotné

Pavla: Nicméně americký trh je opravdu velký a nabízí mnoho příležitostí včetně těch investorských. Také tradice dřevostaveb je tam velká. Nakonec tedy vidíme největší potenciál tam. Uvědomujeme si, že je před námi ještě dlouhá cesta, na kterou budeme potřebovat investora a konsolidaci našeho podnikání Naši zahraniční mentoři nám stále opakují, že máme mít velké cíle, a tak si takové snažíme klást.

Pozn. Úprava konstrukčního systému pro EU trh byla provedena v rámci projektu „Prefabrikovaný recyklovatelný rámový stavební systém na bázi dřeva,“ FW04020216, financovaného se státní podporou Technologické agentury ČR a Ministerstva průmyslu a obchodu v rámci Programu TREND.

***

ECOKIT
Pavla Novotná
jednatelka společnosti
tel. +420 724 306 363
email: pavla@ecokit.cz
www.ecokit.cz

Předchozí

Tichá kráska

Nové elektrické Volvo EX30 poprvé v Česku

Další