Timber Praha – bydlení s dobrou energií

|

Ve světě a zejména v Evropě se mnohapodlažní budovy ze dřeva staví čím dál více – ať už jde o bytové domy, kancelářské objekty či vzdělávací zařízení. V České republice však legislativa nepovoluje stavět ze dřeva budovy vyšší než čtyři podlaží, resp. 12 metrů požární výšky. Protože větší využívání dřeva má kromě dalších výhod významný pozitivní vliv při dekarbonizaci stavebnictví, řada firem v Česku má zájem realizovat dřevostavby v širším měřítku. Patří k nim i developerská společnost UBM Development Czechia. S jejím jednatelem Josefem Wiedermannem jsme si povídali jak o výhodách dřevostaveb, tak o současných i plánovaných projektech UBM.

Text: Redakce

Foto a vizualizace: Archiv UBM Development Czechia

Společnost UBM Development patří mezi průkopníky výstavby ekologických budov ze dřeva. Jaké jsou v tomto ohledu její další plány?

Do roku 2026 plánujeme realizovat tímto způsobem více než 250 000 m2 plochy v rezidenčních i administrativních projektech v celé Evropě.

A jaké projekty nyní UBM realizuje?

Ve Frankfurtu jsme dokončili první projekt administrativní budovy s hybridní dřevěnou konstrukcí Timber Pioneer. Pokročili jsme i s rezidenčním projektem Timber View v Mainzu a s kancelářskou budovou Timber Peak. Zahájili jsme výstavbu LeopoldQuartier ve Vídni, která se stane první čtvrtí v Evropě v čistě dřevohybridní konstrukci. A v rakouské metropoli připravujeme i výstavbu Timber Marina Tower, která bude se svými 113 metry nejvyšší administrativní budovou s dřevohybridní konstrukcí na světě.

Zkušenosti s tímto typem výstavby získané v Rakousku a Německu chceme využít i tady v České republice. Náš aktuální projekt Timber Praha je vůbec prvním vícepodlažním bytovým domem ze dřeva v novodobé historii Prahy. Vzniká jako součást rezidenčního komplexu Arcus City v pražských Řeporyjích.

Můžete nám o tomto unikátním projektu dřevostavby říct něco víc?

Výstavbu projektu Timber Praha jsme zahájili letos na jaře. Jde o první dřevěné vícepodlažní bytové domy v Praze. Budovy v Řeporyjích dosáhnou s ohledem na platné normy maximální výšky čtyř nadzemních podlaží. Vznikne zde 62 bytů o dispozicích 1+kk až 4+kk a velikosti od 39 m2 do 110 m2. Každý z nich bude mít vlastní sklep a parkovací stání v podzemních garážích.

S výjimkou podzemní železobetonové nosné konstrukce jde o čistou dřevostavbu. Dřevo je také součástí interiérů bytů a společných prostor jako designový prvek. Domy budou rovněž vybaveny energeticky úspornými prvky a chytrými technologiemi. Timber Praha bude realizován s energetickým průkazem v nejúspornější kategorii A.

Jak jste daleko v současné době s výstavbou?

Postupujeme velmi rychle vpřed. Po sedmi měsících je hrubá stavba již hotová a nyní pokračují práce v interiérech. Kolaudaci plánujeme na třetí čtvrtletí příštího roku. To vše i díky tomu, že využíváme moderní technologii prefabrikace.

Jednotlivé dřevěné prvky se vyrobí v továrně a na stavbu pak přijíždějí kamiony s hotovými díly, které se na místě jen smontují. Dodavatelem dřevěné části nadzemních pater je zkušená rakouská firma ELK. Tímto způsobem se nejen zkracuje doba výstavby, ale zvyšuje se i preciznost a kvalita provedení. Celková doba výstavby s využitím prefabrikace je tak u dřevostaveb kratší než při využití klasického způsobu na staveništi.

A co prodej bytů, jak se vyvíjí?

Zájem o bydlení v dřevostavbách nás potěšil. Zhruba po čtyřech měsících od zahájení prodeje má své majitele již čtvrtina bytů a další zájemci se ozývají.

Proč o Timber Praha říkáte, že je to bydlení s dobrou energií?

To není pouhý marketingový slogan. Na projektu Timber Praha ukazujeme, že dřevo nemusí být jako dříve jen estetickým doplňkem interiéru, ale že z něj může být opravdu celý dům. A benefity pocítí všichni budoucí obyvatelé.

Kromě toho, že dřevo působí esteticky, vytváří v interiéru i zdravé prostředí. Existuje řada studií, které dokládají jeho pozitivní účinky na lidské zdraví a psychiku. Moderní dřevostavby mají velmi dobré izolační a akustické vlastnosti, navíc jsou schopné optimálně vyrovnávat vlhkost v interiéru a jde o energeticky úsporné bydlení.

To znamená, že s ohledem na jeho udržitelnost a šetrnost k životnímu prostředí budete chtít Timber Praha také certifikovat?

Ano, jak jsem říkal, Timber Praha stavíme na úrovni certifikace BREEAM Excellent, s energetickým průkazem v nejúspornější kategorii A. Projekt nabídne energeticky úsporné prvky a chytré technologie, například exteriérové žaluzie. Jako zdroj tepla pro vytápění, chlazení a přípravu TUV zde využíváme tepelná čerpadla země-voda a geotermální vrty. Na zelené střechy pak umístíme fotovoltaické panely pro využití elektrické energie ve společných prostorách, včetně osvětlení, provozu výtahu a podobně.

Všechny byty budou mít podlahové vytápění, které v létě poslouží i k chlazení. Pro ovládání videotelefonu, regulaci vytápění a chlazení či měření spotřeby energií využijeme systém Smart Home.

Jsou ceny bytů ve vašich dřevostavbách vyšší než ceny bytů v jiných rezidenčních projektech, které stavíte z tradičních materiálů?

Byty v Timber Praha prodáváme za obdobné ceny jako byty v předchozí etapě rezidenčního areálu Arcus City. Obecně je zatím výstavba ze dřeva zhruba o pět až deset procent dražší, než když jde o tradiční materiály, ale záleží i na konkrétním projektu.

Předpokládám však, že v blízké budoucnosti se díky standardizaci a úspoře času při výstavbě cena bytu v dřevostavbě vyrovná cenám bytů v projektech z běžně používaných stavebních materiálů, jako je beton či ocel.

Jaký je v Česku obecně zájem o dřevostavby?

Vidíme, že roste počet lidí, kteří chtějí žít zdravě, udržitelně, úsporně a s minimalizací uhlíkové stopy. Projevuje se to také v zájmu o tento náš rezidenční projekt.

Když říkáte, že o byty v dřevostavbách je zájem, jak je to se zhodnocením v čase – především v porovnání s „kamenným“ domem?

Od uzavření Green Dealu směřují finanční toky do udržitelných investic. Kapitálový trh se rozjel a objem investic do udržitelných nemovitostí se za méně než deset let zvýšil dvacetkrát, a to ze 100 miliard eur na více než 1 600 miliard – jde tak o největší růstový sektor. Ve střednědobém a dlouhodobém horizontu poroste především hodnota udržitelných nemovitostí. Timber Praha je udržitelný projekt nejen ze stavebního hlediska díky dřevěné konstrukci, ale nabízí také udržitelný provoz díky fotovoltaice a geotermální energii.

Zmínil jste emise CO2 – i v souvislosti s Green Dealem a Pařížskou dohodou se jejich snižování dostává do popředí. Zvlášť ve stavebnictví, kde jich vzniká až 38 procent. Vedou si dřevostavby i v tomto ohledu dobře?

Dřevo dokáže výborně pohlcovat emise oxidu uhličitého a jeho použití jako stavebního materiálu je oproti betonu či oceli mnohem ohleduplnější k životnímu prostředí. Domy z masivních dřevěných CLT panelů se totiž staví s minimální uhlíkovou stopou.

V projektu Timber Praha jsme například použili 1 800 m3 dřeva, které na sebe váže 1 800 tun uhlíku. Porovnáme-li tento projekt s tradiční stavbou, činí pokles emisí CO2 zhruba 60 procent.

V UBM také dbáme na certifikaci dřeva (PEFC, FSC), která zaručuje trvale udržitelné hospodaření. Staví se jen z přírůstků – a namísto jednoho pokáceného stromu zasadí správce lesa dva až tři nové stromy. Dřevo je také plně recyklovatelný materiál, výstavba z něj je udržitelná a energeticky málo náročná.

Ráda bych se zeptala obecněji na vlastnosti dřevostaveb. Jakou životnost mají bytové domy ze dřeva? Neobávají se lidé, že „kamenné“ domy vydrží déle?

Životnost dřevostaveb závisí na mnoha faktorech – na kvalitě dřeva, typu konstrukce, povětrnostních podmínkách a údržbě. Pokud jsou dřevostavby postaveny z kvalitního materiálu (například z CLT panelů jako náš projekt Timber Praha) a dále pečlivě udržované, mohou mít životnost i staletí.

A co požární odolnost, dřevo přece hoří lépe než třeba beton?

Moderní dřevostavby splňují přísné požární předpisy a standardy. V případě masivních dřevěných konstrukcí navíc požární odolnost ještě roste. Masivní CLT panely, které jsem již zmínil, mají výbornou požární odolnost. Důkazem je i fakt, že v mnoha vyspělých zemích Evropy i světa nyní vzniká řada dřevěných výškových budov.

Jak uvádí ředitel Nadace dřevo pro život Stanislav Polák, dřevo je sice hořlavý materiál, ale zejména průmyslově vícevrstevné dřevo dokáže působení ohně odolávat lépe i než třeba ocel.

To všechno zní skvěle, ale jak je to s odolností dřevostaveb vůči silnému větru nebo dokonce tornádu?

Při navrhování dřevostaveb vycházíme ze stejných předpisů pro navrhování konstrukcí (Eurokódy a ČSN), jako je tomu u staveb z tradičních masivních materiálů. Odolnost vůči větru je tedy u dřevostaveb srovnatelná s jinými typy konstrukce.

Je třeba se obávat plísní a škůdců – třeba dřevomorky nebo červotoče?

Například v Timber Praha vysuší náš dodavatel dřevo na zbytkovou vlhkost, což by mělo zabránit jakémukoli vzniku plísní a škůdců.

A co problematika vlhkosti u dřevostaveb do budoucna? Je třeba ji speciálně kontrolovat, případně hlídat mikroúniky vody a zatékání?

Výsledky studií ukázaly, že dřevo vlhkost přirozeně reguluje a zabraňuje jejímu kolísání. Určitě je ale dobré ji kontrolovat, stejně jako u projektů z tradičních materiálů. V Timber Praha je proto instalován monitoring vlhkosti.

Toto profesionální řešení, které sleduje vlhkost přímo ve stavební konstrukci domu, dokáže odhalit úniky vody, hlídá vzdušnou vlhkost a podobně. V budovách bude snímána a monitorována vlhkost v interiérech, jako je třeba koupelna či kuchyň.

To všechno zní skvěle, ale zdá se, že dřevostavba vyžaduje mnohem větší péči než „běžný“ dům. Nebo se mýlím? Má i nějaká negativa? Jak byste mne jako potenciálního zájemce přesvědčil, proč se rozhodnout právě pro dřevostavbu? Jaké další benefity byt v dřevostavbě nabízí?

Kvalitně postavené dřevostavby vyžadují obdobnou péči jako „běžné“ domy. A benefitů je spousta. Dřevo lépe reguluje vlhkost, interiér se rychleji vytopí, zvukotěsnost je už dnes srovnatelná se zděným domem, výstavba je rychlejší… Dřevo je rovněž ekologické, estetické a vytváří v interiéru zdravé a příjemné prostředí.

Projekt Timber Praha navíc nabízí energeticky úsporné prvky. Dřevostavby jsou tak ideální pro všechny, kteří chtějí žít a bydlet zdravě, energeticky úsporně a udržitelně, s minimalizací uhlíkové stopy.

Ještě mám poslední otázku, bydlíte vy sám v dřevostavbě? Nebo uvažujete o pořízení takového bydlení?

Já sám v dřevostavbě bydlím a z vlastní zkušenosti mohu říct, že uživatelský komfort je lepší než u zděného nebo betonového domu.

Josef Wiedermann UBM Development Czechia II low res

Josef Wiedermann, jednatel společnosti UBM Development Czechia

Po ukončení studia na Vysoké škole ekonomické v Praze a studiu na Otto-Friedrichově univerzitě v německém Bamberku začal pracovat pro německou developerskou společnost ECE se sídlem v Hamburku. Více než 15 let zastával různé manažerské pozice a byl zodpovědný za expanzi společnosti do středoevropského regionu. V roce 2016 založil vlastní realitní poradenskou společnost JWC.

Od 1. března 2020 je členem představenstva společnosti UBM Development Czechia a výkonného výboru UBM Development AG. Jeho odpovědností jsou akvizice, development, marketing a prodej projektů UBM v České republice.

Předchozí

Výjimečné dřevostavby míří na střechu

Dřevostavby a česká legislativní schizofrenie

Další