Výjimečné dřevostavby míří na střechu

|

Bílovice 519 nabídnou to nejlepší z české a slovenské architektonické scény

Přiblížit jejich užitnou i estetickou hodnotu a zasadit je do kontextu udržitelné výstavby. Právě s touto ambicí vznikla putovní výstava Salonu dřevostaveb. Po instalacích v Praze a Bratislavě bude 39 realizací k vidění v Bílovicích u Uherského Hradiště. Expozice v areálu společnosti Egoé nese podtitul Dřevostavby na dřevostavbě. Ten reflektuje skutečnost, že jde o místo, kde se stavby ze dřeva navrhují, vyrábějí a využívají. Vernisáž se uskuteční 19. října a výstava potrvá až do 2. ledna 2024.

Text: Redakce

Foto: Archiv Salonu dřevostaveb a Pole designu

Projekt Salon dřevostaveb každoročně nabízí to nejzajímavější z oboru – představuje výjimečné projekty, ukazuje špičkové technologie a jejich uplatnění v architektonicky atraktivních stavbách. Je inspirací pro investory, architekty, dodavatele, developery a laickou veřejnost. Otevírá témata využití ekologických materiálů a odpovědného životního stylu prostřednictvím dřevostaveb pro bydlení, průmysl a veřejný sektor.

Dřevostavby na dřevostavbě

V Praze byla výstava Salonu dřevostaveb instalována na piazzettě Národního divadla, v Bratislavě v Galerie Spolku architektů Slovenska. V Bílovicích projekt zamíří ještě výše – na plochou střechu jedné z budov.

„Jde o atraktivní prostor, navíc je v tom symbolika. Objekt, v němž jsou umístěny kanceláře, jednací místnosti či showroomy, patří do kategorie velkých multifunkčních dřevostaveb,“ říká historik umění a architektury Dan Merta, který má v bílovickém areálu Egoé na starosti výstavní činnost.

Záměrem akce je přiblížit dostupnost, užitnou i estetickou hodnotu takového způsobu stavitelství a ukázat přednosti a perspektivu dřevostaveb jako udržitelné formy výstavby jak v oboru individuální bytové, tak v oblasti veřejných, komerčních a vícepodlažních budov.

Mezi ateliéry prezentovanými na výstavě, jsou: Fránek Architekt, Aulík Fišer architekti, Kamil Mrva Architects, Atelier 111 architekti, OBJEKTOR ARCHITEKTI, Prodesi/Domesi, Ateliér VAN JARINA, Kubis architekti, Createrra, MVArchitektura, MOLO Architekti, Archcon atelier, GRAU Architects, DDAANN architects, AEIOU, Třiarchitekti, Archteam, Stempel & Tesař architekti, Studio Ark, Modulora a další.

Výběr z bobulí a debata u dřevěného stolu

Součástí projektu Dřevostavby na dřevostavbě jsou i doprovodné akce. Jde především o exkurzi po tom nejlepším, co je v oblasti dřevostaveb vidět na Slovácku a Valašsku. Určena je odborné i laické veřejnosti. Plánována je na 19. října od 12.00 do 17.00. Během této doby mohou její účastníci vidět sídlo společnosti Kloboucká lesní v Brumově-Bylnici, Farní centrum v Lidečku, rozhlednu ve Vysokém Poli nebo domek Ulita a administrativní objekt v Bílovicích.

Od 17.30 pak na zájemce čeká v Bílovicích odborná debata za účasti architekta Kamila Mrvy, majitele společnosti Kloboucká lesní Vojty Dorňáka, architekta a jednatele studia Prodesi/Domesi Pavla Horáka a Radka Hegmona, šéfdesignéra a majitele společnosti Egoé.

„V debatě chceme otevřít i důležité téma, které zatím příliš nerezonuje – že cesta ke skutečné udržitelnosti vede přes kvalitu. A ta, ať už mluvíme o materiálech, designu nebo konstrukčním řešení, rozhodně není levná,“ podotýká Dan Merta.

***

Dřevostavby na dřevostavbě

Výstava Dřevostavby na dřevostavbě je realizována jako součást dlouhodobé platformy Pole designu. Cílem je v areálu bývalého zemědělského družstva v Bílovicích vytvořit multifunkční prostor nabízející inspiraci. Cestou k tomu jsou stále i dočasné výstavy věnované designu a navrhování, příklady řešení veřejného prostoru, výtvarné dílny nebo setkávání na akcích přímo v areálu a přilehlém kempu. Pole designu zaštiťuje holding Egoé, který celý areál před lety převzal jako brownfield a postupně mu dává novou funkčnost.

Vernisáž se uskuteční 19. října 2023 v 17.00. Výstava bude v areálu Egoé na adrese Bílovice 519 přístupná až do 2. ledna 2024.

Více informací na www.poledesignu.cz.

Předchozí

Ostravská Organica je otevřena

Timber Praha – bydlení s dobrou energií

Další