Toužíte po tiny housu?

|

Tady je pět věcí, které potřebujete vědět

Útulné bydlení s minimálními náklady, které postavíte bez zdlouhavého papírování. Zájemců o takzvané tiny housy, tedy malé stavby s rozlohou obvykle do 25 metrů čtverečních sloužící k bydlení, přibývá v Česku i ve zbytku světa. Menší prostor nabízí vše potřebné k životu a zároveň člověku nedovolí hromadit nadbytečné věci. Důležitým argumentem pro tento typ staveb, zejména nyní v době stoupajících životních nákladů, jsou i nízké výdaje za energie i údržbu domu.

Pokud po pořízení vlastního tiny housu toužíte, shrnuli jsme pět věcí, které potřebujete vědět.

Domeczech_pdrs_003

1. Zvládnu si postavit tiny house svépomocí?

Pokud máte zkušenosti se stavebními pracemi a na výsledek nespěcháte, klidně se do toho pusťte. Tedy v případě, že bude domek sloužit jako chata, kde strávíte jen pár nocí v roce, takže hotové stavbě zvládnete odpustit několik nedokonalostí. Pokud ovšem hledáte komfortní bydlení, situace je jiná.

„Stavba celoročně obývaného tiny housu je výrazně náročnější než stavba klasického domu, pracujete v malém měřítku a vyžaduje to netradiční postupy a materiály. Jednoznačně bych každému doporučil, ať zváží pořízení hotového produktu, u kterého je jasně definovaná cena a zaručena kvalita,“ popisuje Jiří Brosch, autor tiny housu DOMECZECH. Kdo přeci jen touží do domku otisknout svůj jedinečný rukopis, může se realizovat v interiéru. Řada výrobců nabízí i „holé“ konstrukce, které si může majitel vybavit podle svého vkusu a přání.

2. Potřebuji stavební povolení?

Pokud má stavba plochu nepřekračující 25 metrů čtverečních a výšku 5 metrů, stavební povolení nepotřebuje. Ale neznamená to, že se jednání s úřady úplně vyhnete. „Podle současného znění stavebního zákona doporučuji umístění tiny housu řešit žádostí o územní souhlas pro výrobek plnící funkci stavby. Nicméně každý pozemek je specifický a postup jednotlivých stavebních úřadů se může lišit. Je potřeba si ohlídat soulad s územním plánem,“ popisuje specialista na modulární stavby Tomáš Vítek.

Ideální je, pokud domek chcete umístit na pozemek označený jako stavební, případně určený pro rekreaci. Potíže by mohly nastat, pokud byste chtěli tiny house postavit na území CHKO, protože to úřady posuzují přísně.

3. Jaké jsou měsíční náklady na energie za tiny house?

Je samozřejmě rozdíl, jestli slouží tiny house k trvalému bydlení, nebo jen na občasné přespávání. Měsíční účet za elektřinu a vytápění však bude výrazně nižší než u klasického domu i bytu. „Náš vzorový dům má energetickou náročnost B+ a měsíční náklady na energii vycházejí kolem 300 korun. Nízkou energetickou náročnost zajišťuje masivní izolace z ekologického lnu, venkovní odvětrávaná fasáda z plechových panelů a tříkomorová okna i dveře,“ vysvětluje Jiří Brosch.

V tiny housu DOMECZECH lze navíc všechny funkce pohodlně ovládat přes aplikaci v chytrém telefonu, což zajišťuje jednoduchou a efektivní správu domu. Na dálku si tak můžete připravit příjezd do komfortního prostředí, aniž by byl nutný nepřetržitý provoz na požadované parametry.

4. Můžu si na tiny house vzít hypotéku nebo ho pojistit?

Řada bank v Česku už na vlnu zájmu o tiny housy reagovala a nabízí možnost financovat jejich pořízení pomocí hypotéky. „Podmínkou je, že stavba bude sloužit k trvalému bydlení a bude mít číslo popisné. Klienti musejí mít stavební povolení nebo ohlášení stavby a smlouvu o dílo,“ říká finanční poradkyně Raiffeisen stavební spořitelny Lucie Skoupá. Přístup bank bývá různý, v některých případech stačí pro vyřízení hypotéky na tiny house už jen územní souhlas. Stejně tak je to i v případě pojištění.

„Tiny housy si mohou klienti pojistit stejně jednoduše jako jakýkoli jiný dům. Buď by měl mít číslo popisné či orientační, nebo – pokud přiřazenou konkrétní adresu nemá – stačí číslo katastrálního území a parcelní číslo. Pro nás je zásadní, jak je dům velký, z jakého materiálu je postavený a zda v něm klient bydlí trvale,“ vysvětluje PR manažer pojišťovny Direct Michal Kárný.

5. Jak vybrat místo pro stavbu tiny housu?

Výběr toho správného místa je vlastně úplně nejdůležitější krok na vaší cestě za bydlením v tiny housu. Můžete si zvolit sebelepší typ domu, ale pokud ho postavíte na nehezkém místě, ztrácí veškeré kouzlo. Je to právě touha po životě uprostřed krásné přírody, která bývá prvotní inspirací pro budoucí majitele malých staveb. Ideální jsou pozemky mimo městskou zástavbu s hezkým výhledem a zároveň dostatkem zeleně.

Sousední domy by měly být v dostatečné vzdálenosti, abyste si zachovali soukromí, i když budete trávit čas venku před domem. Pokud věnujete výběru pozemku dostatek času, jistě objevíte vysněné místo pro stavbu vašeho útočiště pro bydlení v souladu s okolní přírodou.

Předchozí

VIDĚT, ZAŽÍT, KOUPIT

SYNER slaví 32 let na stavebním trhu

Další