Tvoříme lokality pro život

|

Venus Group je investiční skupina primárně zaměřená na rezidenční development a související poradenství. Na trhu se pohybuje teprve pět let a v jejím čele stojí dva mladí lidé, Lukáš Randa, partner a generální ředitel, a jeho žena Aneta Randa Zahradníková, partnerka a zároveň obchodní a marketingová ředitelka. Oba nabízejí trochu jiný, mladistvější pohled na trh, společně se snaží kultivovat trh a staví klienta na první místo. Od počátku svého působení v developmentu kladou přirozeně důraz na udržitelnost a pro své klienty se snaží vytvářet příjemné místo pro rodinný život. Povídali jsme si s nimi o aktuálních projektech i dalších plánech do budoucna.

Text: Jana Chuchvalcová

Foto: Petr Pělucha

Vizualizace: Venus Group

Vaše společnost patří mezi menší developery a na trhu jste „pouze“ pět let – na rozdíl od velkých developerských skupin, které zde působí desítky let. V čem vidíte své výhody či nevýhody?

Lukáš: Nejsme pouze developer, ale zároveň také investiční skupina. Nicméně na rozdíl od ostatních developerů oba pocházíme z poradenského byznysu, kde byl vždy na prvním místě klient. Proto se i v současné roli zaměřujeme na klienta a chceme mu poskytnout co nejlepší službu. To byl důvod, proč jsme investovali do našich kanceláří ve Waltrovce; máme zde klientské centrum, protože nevyužíváme realitky. Prodáváme individuálně, chceme mít prodejní proces pod kontrolou od začátku do konce s tím, že konec pro nás neznamená okamžik prodeje, ale až konec záruční doby. To je podle mne naše výhoda – máme desítky klientů, ne tisíce, takže o ně pečujeme dlouhodobě a osobně. Je to jistě jeden z důvodů, proč se k nám vracejí.

Aneta: K dalším výhodám patří náš věk, také nepocházíme ze stavebnictví jako mnozí jiní developeři. Jsme ve věku našich klientů, takže máme podobný, mladistvější pohled na spoustu věcí. Víme, co rodiny s dětmi potřebují, protože to odráží i naše vlastní potřeby – a klienti to oceňují a vnímají jako výhodu.

Takže se cíleně zaměřujete na mladší typ klientely?

Lukáš: Je to přesně tak, s ohledem na rodiny s dětmi vybíráme i lokality pro naše projekty. Chceme je přivést do Prahy a okolí a nabídnout jim takové bydlení, které budou schopné zaplatit – a zároveň se v něm budou cítit dobře.

Čemu jste se věnovali předtím a proč jste se rozhodli právě pro development?

Lukáš: Jak už jsem zmínil, pracoval jsem v poradenství, konkrétně v oblasti transakčního poradenství a fúzí a akvizic.

Aneta: Moje zaměření bylo trochu jiné, měla jsem marketingovou agenturu a vytvářela obchodní strategie pro firmy. Rozjížděla jsem nové firmy a vymýšlela pro ně uplatnění na trhu. Mým klientem byla také jedna stavební firma a už tehdy se mi v hlavě zrodila myšlenka, že bych se jednou chtěla věnovat developmentu, i když ne v tak velkém měřítku jako nyní. Jenže můj manžel neumí dělat věci v malém :-), takže nám firma roste pod rukama.

Na druhou stranu, development je běh na dlouhou trať. Třeba technologické firmy se po pěti letech pohybují v miliardových obratech, ale my máme za sebou „jen“ dva projekty a čtyři další chystáme.

Lukáš: To mohu potvrdit. Navíc náš byznys vyžaduje velké množství peněz, takže je to hlavně o investorech. Nějaké svoje peníze jsme na začátku měli, ale museli jsme přesvědčit lidi okolo nás, že naše podnikání má smysl a budoucnost – a že o vložené peníze nepřijdou, ale že je dokážeme zhodnotit. Tím, kdo vložil na začátku a v průběhu dalších let většinu prostředků je partner Václav Bumbálek, bez kterého by se tolik projektů najednou nedalo rozjet.

Venus 05X
Aneta Randa Zahradníková, partnerka a obchodní a marketingová ředitelka Venus Group, a Lukáš Randa, partner a generální ředitel Venus Group

Nezaměřujete se jen na Prahu jako mnozí ostatní. Co stojí za tímto rozhodnutím – a podle čeho vybíráte lokality?

Lukáš: Naše lokality jsou dvojího typu. Jedna je pražská včetně bezprostředního okolí, druhá rekreační, tedy horské projekty apartmánového typu. Aktuálně je to třeba poměrně velký projekt v Železné Rudě. Dále máme dva pražské bytové projekty a pak rodinné domy v blízkosti Prahy, zhruba tři kilometry od jejího okraje.

Upřímně řečeno, je mnohem jednodušší realizovat projekty ve spádové oblasti Prahy. Především kvůli tomu, že je snadnější dohodnout se s místní samosprávou a úřady. A roli hraje i časové hledisko, které je v Praze naprosto nepředvídatelné, zatímco mimo hlavní město je to mnohem schůdnější.

Kolik projektů jste zatím realizovali?

Aneta: Finálně dokončené a odevzdané jsou dva projekty. Jednak rodinné domy v Brně, jednak bytový dům v Berouně.

A na čem pracujete v současné době? Jaké jsou vaše připravované projekty?

Aneta: Plán byl každý rok koupit jeden projekt tak, aby navazovaly na sebe, ten však vzal za své. J Po projektu v Berouně tedy nyní pracujeme na bytovém domě v Hostivaři. Následně jsme koupili pozemky ve Slušticích, což je již zmíněná hranice Prahy, kde plánujeme 52 rodinných domů. Mezitím jsme pořídili brownfield v Železné Rudě, kde budou horské apartmány. U všech těchto projektů bychom měli získat stavební povolení velice záhy. Na tom všem je krásně vidět, že ve stavebnictví a developmentu se opravdu těžko plánuje cokoli dopředu.

Lukáš: Právě toto je jedna z příčin toho, že jsou nemovitosti tak drahé. Povolovací proces je opravdu tou největší brzdou snížení cen nemovitostí. Hlavním determinantem je totiž vázaný kapitál v plánovaných projektech a jeho cena.

ALTERNA Sluštice projekt rodinných domů nedaleko Prahy
Projekt rodinných domů nedaleko Prahy ALTERNA Sluštice

Proč jste se rozhodli naplňovat strategii ESG a jak se to promítá do vaší práce a projektů? Mile mne překvapilo, že na vašem webu jsem našla opravdu zaměření na všechny aspekty zkratky ESG, tedy Environmental + Social + Governance…

Aneta: Hlavním důvodem je fakt, že patříme k mladší generaci a opravdu se nás to dotýká. Navíc vidíme, že v zahraničí je to standard. Už od začátku jsme věděli, že toto je směr, kterého se chceme držet, a začlenili jsme ho do projektů. Teprve poté, až po dvou letech od našeho startu přišel boom ESG. Pro nás je to součást života, člověk by měl brát i něco dávat.

Snažíme se jako developer reflektovat ESG hlavně v našich projektech. Je to pro nás alfa a omega. Příkladem může být náš bytový projekt v Hostivaři, kde jsme už na začátku zařadili FVE na střechu, aby lidé měli levnější náklady na společné prostory, třeba na osvětlení. Kdyby nebyl povolovací proces tak dlouhý, byli bychom možná jedni z prvních, dávno před energetickou krizí z minulého roku. Do projektů rovněž zařazujeme toalety, které splachují pouze 1,5 litru vody, nabíječky pro elektroauta a další úsporné technologie.

Lukáš: Navíc se dnes lidé už na začátku ptají na tyto parametry. To je realita zhruba posledního půlroku. Má to také pozitivní vliv na sazbu hypotečního úvěru pro naše klienty a my samotní jsme v tomto ohledu testováni a případně zvýhodňování bankami, když si bereme úvěr na výstavbu. Proto se nám nyní vyplácí, že jsme naše projekty připravovali už dávno s ESG parametry.

Aneta: Snažíme se také o udržitelnost samotné firmy. Začínali jsme ve sdílených kancelářích – a současné sídlo ve Waltrovce jsme vybrali právě proto, že splňuje ta nejnáročnější ESG kritéria. Odráží to i naše firemní kultura nebo náš osobní život.

Nejvíce se nám to myslím povedlo v projektu Alterna Sluštice, kde je všech 52 rodinných domů s nejlepším energetickým průkazem. Navíc se nestaráme jen o stavby, ale také o okolí. Budujeme parky, zahrady, komunitní centra, hřiště pro děti. Chceme vytvářet lokality pro příjemný život. Lidé nekupují jen svých 50 nebo 100 metrů čtverečních, ale zajímá je i to, co jim poskytne dům nebo byt navíc. To je moje představa kompletního ESG bydlení – když dodáte nízkoenergetické bydlení a místa pro komunitní setkávání, pak tam lidé budou spokojení a nebudou třeba tolik používat auta a podobně.

Obdobně se to povedlo v projektu v Berouně, naopak třeba v Hostivaři jde spíše o menší, investiční byty. Ke každému projektu přistupujeme individuálně podle toho, k čemu má sloužit.

Používáte ve svých projektech nové technologie a přístupy?

Lukáš: Ano, například zmíněné inovativní toalety a mnoho dalších. Často je to však o kombinaci toho, co lze, a toho, co je ekonomicky možné. Je rozdíl mezi tím, když stavíte projekt na míru, který investor kompletně zaplatí, a tím, když potřebujete prodat ve větším měřítku.

Hlídáme ale také dopady stavby na okolí, aby byly co nejmenší, třeba umísťování zeminy do blízkého okolí. Ptáme se stavebních firem, jak přistupují k likvidaci odpadů, jak se chovají na stavbě a podobně – protože největší ekologická zátěž vzniká právě ve stavebnictví.

Aneta: Preferujeme také české dodavatele a výrobce. Do projektů zařazujeme například obklady i dlažby do koupelen, okna nebo střešní krytinu od českých firem. Chceme, aby vše bylo vyráběné tady v České republice a nevozilo se daleko kamiony.

Budujeme vztahy s našimi dodavateli, podobně jako jsme to oba dělali v našich předchozích firmách. Je to pro nás důležité, abychom jednali s ostatními na rovinu.

Lukáš: Chceme, aby podání ruky bylo víc než podpis na smlouvě. Zatím se nám to nevymstilo :-), ale development je v tomto ohledu specifický a je třeba to podpořit i dobrou smlouvou.

VARTA Hostivař bytový dům
Bytový dům VARTA Hostivař

Máte za sebou pět let v developmentu – jaké jsou vaše plány na dalších pět let? Kam se chcete za tu dobu dostat?

Aneta: Já si přeji, abychom zrealizovali všechny projekty, o kterých dnes mluvíme, abychom je mohli vidět stát. Protože důvodem našeho vstupu do developmentu bylo přání dělat byznys, který uvidíme, a bude mít naši stopu.

Lukáš: Zatímco dnes se bavíme o čtyřech projektech, byl bych rád, kdyby to za oněch pět let bylo třeba patnáct projektů v různých fázích realizace. Kvůli délce povolovacích procesů a následné realizaci, je těch pět let developmentu velmi krátká doba.

Ještě poslední, trochu osobní otázka. Jste manželé, jak spolu vycházíte v práci?

Lukáš: My se moc nepotkáváme, každý má svoji kancelář. 🙂 Máme samozřejmě nastavená pravidla, která se snažíme dodržovat. Je také potřeba respekt k tomu druhému a nenosit si práci domů, což se ne vždy podaří. Občas je to ale těžké, to přiznávám.

Aneta: Rovněž je důležité rozdělit si kompetence. CEO může být jen jeden, i když je firma společná. Vidím výhodu v tom, že můžeme sdílet to dobré i to horší, jako je třeba stres, kterého je v developmentu opravdu hodně. Jsme si v tom velkou oporou.

venus_logo_blue_pattern
Předchozí

Kvalita bez kompromisů

Největším luxusem je zdraví

Další