V jednoduchosti je krása

|

Kvalitní design a příjemné bydlení jde dobře dohromady. Když ale máte povolání jako Lukáš Pelech, může se vám stát, že jste designem až přesyceni. Coby profesionální fotograf fotí po celém světě luxusní hotely a v Česku spolupracuje se společnostmi, které designové kousky proslavily – ať už je to výrobce svítidel Lasvit, odborníci na městský mobiliář z mmcité nebo tradiční nábytkářská firma TON. Není proto divu, že když se Lukáš porozhlížel po novém bydlení, šel cestou střídmosti.

Text: Redakce

Foto: Archiv Lukáše Pelecha

„Došli jsme k závěru, že chceme hezký prostor pro život, že nepotřebujeme velký dům s mnoha metry a místnostmi. Chtěli jsme se vydat cestou minimalismu – jak bydlením, tak počtem věcí, které k životu potřebujeme,“ říká Lukáš Pelech.

364A2151

Dům z „kostiček“

Pelechovi se nakonec rozhodli pro projekt takzvaných Freedomků. Jde o variabilní soubor modulárních staveb, který navrhl architekt Marek Štěpán. Koncept funguje na principu stavebnice Lego – na pozemku postavíte z předem daných „kostiček“ přesně to, co vám vyhovuje a co ke svému životu potřebujete. A protože jde o moduly, vzniká tím bydlení ve stylu bungalovů, tedy bez patra a s plochou střechou.

Ne každá obec takovou výstavbu umožňuje, a kvůli zachování venkovského rázu tak v regulativech územního plánu předepisuje střechu sedlovou. V hledání správné lokality byli ale Pelechovi úspěšní. „Nakonec jsme našli pozemek 15 minut od Prahy s příjemným výhledem a s dobrou dostupností na letiště i D1, což je pro moji práci důležité,“ pochvaluje si Lukáš.

Rostoucí koncept

Výhodou Freedomků je fakt, že jde o rostoucí koncept. Ve spolupráci s Markem Štěpánem tak Pelechovi zvládli již čtyři stavební etapy. Jejich „kostičky“ jsou dnes poskládané tak, že propojují tři obytné moduly, na něž navazují dva kontejnery – jeden slouží jako zádveří, ve druhém se nachází kancelář, sklad a venkovní jídelna. U třetího obytného modulu majitelé vybrali bezrámová okna, aby dům ještě více propojili se zahradou a terasou.

364A2177

„Venku jsme často, a proto vnímáme zahradu a výhled z ní jako klíčový. Od obou jídelních stolů a z obou sedaček je vidět do krajiny, vidíme horizont a pasoucí se stádo koní,“ popisuje Lukáš. Dřevěná terasa navíc funguje jako vizuální kontrast ke spíše minimalistickému interiéru, kde převládají bílé a šedé tóny.

Další rozměr pro venkovní život

Právě s terasou souvisí i poslední stavební fáze. Protože mají Pelechovi tři malé děti a terasy u svého domu berou jako „druhý obývák“, tedy prodloužený prostor k práci i relaxaci, pořídili si celoroční termální bazén Swim Spa XL s automatickým termokrytem od české rodinné firmy USSPA.

„Prodloužili jsme si tak plavací i koupací sezónu na celý rok. Swimka dodala našemu venkovnímu životu další rozměr, pro děti je zdrojem bujaré zábavy a nám dospělým přináší možnost sportovat i odpočívat 365 dnů v roce,“ říká majitel. Swim Spa si oblíbila celá rodina a kromě báječné relaxace a skvělého výhledu do okolní krajiny vyzdvihuje Lukáš Pelech ještě jednu vlastnost celoročního bazénu s protiproudem. „Barvou a tvary nejde o žádnou výstřednost, je to uměřený funkční prvek, který přesně zapadá do toho, jaké bydlení jsme si vybrali,“ vysvětluje.

Intimní zóna i prostor pro setkávání

Jak Lukáš Pelech přiznává, vždy ho to táhlo do světa, ale ve svém „soudomí“ nedaleko Prahy zjistil, že jestli někde zapouští kořeny, tak je to právě tady. „Máme skvělé sousedy se stejně starými třemi dětmi, takže tu mají velkou partu. Dobře se nám zde pracuje i odpočívá. Máme rádi náš výhled. Dům funguje jako intimní zóna pro naši rodinu, a zároveň velice dobře jako prostor pro setkávání s přáteli a rodinou. A při tom všem nás těší, že jsme si postavili bydlení opravdu podle našich představ a potřeb,“ dodává Lukáš Pelech nakonec.

Automatický termokryt od společnosti USSPA je převratnou inovací jak z pohledu praktičnosti, tak designu. Swim spa je díky ACS® možné odkrýt i zakrýt pouhým stiskem tlačítka. Umožňuje navíc použití nových povrchových materiálů na termokrytu – od atraktivních textilií až po plech lakovaný v odstínu podle přání zákazníka.

Oceňují ho jak zákazníci, tak odborníci. Nová generace ACS® sbírá ta nejprestižnější světová ocenění od Essenu po Chicago – Red Dot Design Award 2018, Německo; Innovation Trophy, Francie; Good Design Award 2018, USA.

Předchozí

Vitra představuje modulární systém Comma

Víno, nemovitosti, zvuk

Další