Zájem o staré domy roste. Podle společnosti Bezrealitky ho zvedlo spuštění zvýhodněných úvěrů

|

Starý dům, ilustrační snímek. Foto: Wikimedia Commons (CC-BY-SA-3.0)

Zvýšená poptávka po starých domech, která roste spolu se spuštěním zvýhodněných úvěrů, může podle společnosti Bezreality nastartovat růst cen. V nabídce je jich 15 %, jsou o pětinu levnější oproti průměru.

Koncem února oznámily první stavební spořitelny spuštění zvýhodněných úvěrů s poloviční sazbou pro účely čerpání dotací z programu Oprav dům po babičce. Celkově je vyčleněno pět miliard, očekává se, že program poběží i v příštím roce, kdy bude sazba ještě nižší. Rostoucí zájem o starší domy potvrzuje portál Bezrealitky, podle jehož dat vzrostl průměrný počet reakcí na jednu nabídku meziročně o cca 40 %. V nabídce Bezrealitky je nyní zhruba 15 % starých domů, průměrná cena se pohybuje okolo 38 159 Kč za metr čtvereční. U řady domů, jejichž cena už od podzimu 2022 klesá, lze letos v létě vzhledem k zvýšené poptávce očekávat zastavení poklesu ceny a případně i obrat v cenovém trendu.

Dotaci ve výši až 1 milionu korun, která pokryje náklady na zateplení, dotační bonusy a příspěvky na další úsporná opatření, budou moci vlastníci domů nově kombinovat se zvýhodněným úvěrem s maximální 3,5 % RPSN a fixací až na pět let. Tento úvěr navíc bude možné splácet až 25 let. Zatímco za celý loňský rok bylo přihlášek do programu jen asi 300, v letošním roce jich je už 1 300. Od května lze navíc počítat s další vlnou přihlášek – Asociace českých stavebních spořitelen hodlá pomáhat zájemcům s podáváním žádostí.

„V nabídce Bezrealitky je nyní více než 15 % starých domů, tedy přibližně každý sedmý dům z celkové nabídky. Průměrná cena za metr čtvereční starého domu je 38 159 Kč, což je přibližně o 20 % míň než průměrná cena domů obecně,“ říká CEO společnosti Bezrealitky Martin Ponzer. „Samozřejmě se ceny liší především podle kraje a lokality – čím blíž ke krajskému městu, tím obecně dražší. Například staré domy ve Středočeském kraji stojí průměrně 53 804 Kč za metr čtvereční a v Jihomoravském kraji 43 503 Kč za metr čtvereční. V případě domů po babičce se typicky jedná o domy ze třicátých až z padesátých let minulého století,“ uvedl.

Právě staré domy zažily v loňském roce největší pokles cen – v průměru o 10 %, v některých případech až o 34 %. Připočteme-li inflaci, reálný pokles cen byl ještě větší. Na trhu se objevily nevídané investiční příležitosti pro řadu domácností, které do té doby žily v nájmu bez šance pořídit si vlastní bydlení. Tyto domácnosti, které své úspory vyčerpaly při koupi starého domu, mají nyní díky dotaci šanci dům zrekonstruovat. Stejně tak vlastníci domů, kteří rekonstrukci z finančních důvodů odkládali nebo dokonce „lepili“ postupně, mají nyní možnost celý proces urychlit. To se projevuje i na poptávce po domech.

Martin Ponzer Ceo Bezrealitky Lr
Martin Ponzer, CEO společnosti Bezrealitky. Foto: Společnost Bezrealitky

„Zatímco dříve byli majitelé rádi za každého zájemce, podle dat Bezrealitky nyní zájem začíná růst. Je zajímavé, že zatímco poptávka po novějších domech meziročně klesla o více než třetinu, u starých domů vzrostla o dvě pětiny,“ komentuje Ponzer. „Očekáváme, že s blížícím se létem zájem dále poroste a koncem druhého čtvrtletí už by v celé řadě oblastí mohlo dojít k zastavení poklesu cen, a tam, kde ceny nyní stagnují, k jejich růstu. Starý dům se stává zajímavou alternativou pro ty, kteří chtějí vlastní bydlení a koupě bytu ve velkém městě je nad jejich možnosti.“

Jak dotace funguje?

  • Pro ekonomicky aktivní vlastníky domu nebo chaty, kteří nevlastní ani nespoluvlastní žádnou jinou nemovitost určenou k bydlení.
  • Nemovitost je stará alespoň 10 let, oni v ní budou alespoň 10 let mít trvalý pobyt.
  • Dotaci obdržíte předem, pokryje 50 % nákladů.
  • Můžete čerpat i zpětně, začala-li renovace po 1. lednu roku 2021.
  • Co nepokryje dotace, může pokrýt zvýhodněný úvěr.

Kolik je možné získat?

Až 1 milion Kč na komplexní zateplení rodinného nebo rekreačního objektu a bonus 50 000 Kč za každé nezaopatřené dítě.

Finance na další úsporná opatření, například:

  • instalaci fotovoltaických panelů – až 200 000 Kč,
  • instalaci tepelného čerpadla – až 140 000 Kč,
  • systém pro ohřev vody – až 60 000 Kč,
  • systém řízeného větrání – až 105 000 Kč,
  • využití dešťovky – až 105 000 Kč,
  • výstavbu stanice elektromobility – až 15 000 Kč.
Předchozí

Dřevostavby by neměly brzdit přílišné regulace, shodují se účastníci debaty Urban Land Institute

Minimalismus na míru

Další