Zhmotněná představa o dokonalém domově

|

Začalo to kuchyněmi, ta je také nejdůležitější místností v domě Jiřího Stopky. Nejdříve nábytek navrhoval, poté založil s bratrem Miroslavem rodinnou firmu, která má své interiérové realizace po celém světě. Jeho společnost nyní nabízí ty nejlepší značky světového designu. Jiří Stopka je vzděláním strojař, ale duší umělec. Rád neustále něco nového objevuje. Ať už v designu, cestování, nebo třeba i ve svých možnostech. A právě teď chystá otevření dalšího showroomu se značkou Minotti.

Text: Redakce

Foto: Archiv Stopka, Vojtěch Veškrna

Co vás přivedlo k designu a nábytku, když jste vzděláním strojař?

Původně jsem se věnoval strojařině, obrábění kovů a uměleckému kovářství. Záhy po sametové revoluci, kdy u nás začaly houfně vznikat nové obchody, jsem se pustil do jejich vybavování vitrínami, pulty a regály.

Po několika letech, když podnikatelé vydělali své první peníze, začali řešit i svoje bydlení. A protože nás znali, oslovili nás, abychom jim s interiéry pomáhali. Stěžejní už tehdy byly kuchyně, což mne v roce 1994 přivedlo k nápadu otevřít v Praze kuchyňské studio. Firma už v té době měla i vlastní výrobu a zaměstnávala asi třicítku lidí.

O design jsem se zajímal vždy, jak o stránku dekorativní, tak i funkční. To je dnes velkou výhodou, protože jsem schopen vyhodnotit, zda jsou určité požadavky opravdu realizovatelné.

2731-4096-max
Jiří Stopka

Začal jste s výrobou nábytku – co vás pak přivedlo k současné podobě firmy? A proč byly na začátku právě kuchyně?

Já sám miluji dobré jídlo, tak možná proto. Ne, ale vážně. Postupně však sílila potřeba věnovat se více obchodu a výroba slábla, až jsme ji nakonec úplně zastavili. Již v té době mne nadchly špičkové německé kuchyně SieMatic, které jsou v oboru jakýmsi Mercedesem – tedy klasickou německou značkou s tradicí a bez výstřelků.

Já osobně považuji kuchyni za středobod celého domu či bytu. Zde se odehrává vše důležité, schází se zde celá rodina, rozhodují důležité otázky, prostě to zde žije. Ne nadarmo se říká, že láska prochází žaludkem.

Také samotné kuchyně prošly velkými změnami, dnes se stávají součástí celkového interiéru a tvoří jakýsi přechod mezi částí kuchyňskou a obývací. Rovněž období covidu potvrdilo, že kuchyně má zásadní důležitost.

Co vás na tom nejvíc baví a kdo vás inspiruje?

Baví mě být neustále v pohybu a také ačkoli se to může zdát zvláštní, změny. Mám rád, když mohu stále něco nového objevovat. Ať už v designu, v cestování, anebo třeba i ve svých možnostech.

Cestování je právě velkým zdrojem inspirace, miluji střídat různá prostředí, země a také hotely. Zde si ověřuji například funkčnost designu přímo v praxi. Inspirují mě architekti, kteří dokážou vytvářet krásné stavby a interiéry a které máme často tu čest s nimi dotvářet.

Podle čeho si vybíráte firmy, jejichž produkty nabízíte a využíváte při realizacích? Máte v nabídce i české značky?

Možná to bude znít trochu nafoukaně, ale dnes už oslovují značky nás. Máme velké štěstí a troufnu si říci, že jsme si to i zasloužili. Můžeme tak reprezentovat v Česku i na Slovensku to nejlepší ze světového designu.

Dnes už můžeme klientovi i architektům nabídnout skutečně kompletní vybavení domů či bytu. Dokážeme vybavit interiér od kuchyně, přes obývací pokoj, šatny, až po koupelnu, do nejmenšího detailu.

V současné době lze u nás koupit výrobky české firmy BOMMA, ale poohlížím se i po dalších talentech na české scéně.

Se kterými designéry a architekty spolupracujete?

Je jich skutečně mnoho a nebylo by fér zmínit jich jen pár. Za tu dobu co se v této branži pohybuji se z některých stali i moji přátelé. Máme také svoje architekty, kteří mohou společně s námi klientům pomoci.

Z těch zahraničních mě opravdu inspiruje Rodolfo Dordoni a já doufám, že ho již brzy budeme moci přivítat i v Praze.

Rimadesio_Aliante_05

Které projekty pro vás byly nejzajímavější a nejvíce si jich ceníte?

Letos jich bylo několik a jeden je mému srdci obzvlášť blízký. Bohužel, více vám prozradit nemohu, jsou to většinou privátní realizace a musím chránit soukromí svých klientů.

A co vaše zahraniční realizace?

V letošním roce jsme několik dokončili. Ať už to byla Velká Británie, nebo Španělsko. Zvládneme i vzdálenější destinace, však jsem vybavovali i rezort na Maledivách. V příštím roce jich také budeme několik realizovat a už se moc těším až vyrazím na kontrolu…

Na čem pracujte v současné době a jaké jsou další plány na příští rok?

Aktuálně se podílíme na otevření nového samostatného showroomu Minotti Praha, jehož otevření je doslova za dveřmi. Po dlouholetém partnerství se značkou Minotti jsme se k tomuto kroku odhodlali a musím říci, že jsem z výsledku opravdu nadšen. Krásný prostor v domě na Petrském náměstí bude pro Prahu určitě přínosem.

Plány jsou a není jich málo. Jenže dokud není uzavřená smlouva, nemohu nic dopředu prozrazovat. Nicméně bude to opět krásný projekt.

Více se dočtete v aktuálním vydání magazínu E&B, který si můžete předplatit zde: E&B – Předplatné A 11 (mojecasopisy.cz). Online verzi vydání lze zakoupit na tomto odkazu: E-magazín E&B 6/2022 — Digiport.

DSCF0343
Showroom Minotti Praha
Předchozí

Ideální dům by měl chybět

S důrazem na ekologii

Další