Nadčasovost, udržitelnost, emoce

|

Mimolimit překračuje regionální, myšlenkové i stylové hranice

Chci, aby uměl prostor krásně stárnout,“ říká designérka a architektka Barbora Škorpilová z pražského studia Mimolimit. Povídali jsme si s ní o její práci, současných i minulých projektech, zdrojích inspirace nebo o vztahu k umění a jeho roli v interiéru. Mnohdy prý umělecké dílo ovlivní vznik celého prostoru.

Text: Jana Chuchvalcová

Foto: Alžběta Jungrová, Filip Šlapal

Studio Mimolimit tvoří tým architektů, designérů a specialistů vedených architektkou a designérkou Barborou Škorpilovou. Od roku 2001 se studio zabývá interiérovým a produktovým designem i navrhováním staveb. Realizace studia jsou založeny především na pochopení klientových potřeb.

„Chci, aby naše stavby byly i za padesát let kvalitní, fungující a sloužily svému účelu. Aby příběh, který společně s našimi klienty vytváříme, nebyl samoúčelným vyprávěním, ale odrážel naši touhu dělat práci s maximálním nasazením a pochopením potřeb klienta a jeho zadání,“ říká Barbora Škorpilová.

Mimolimit dlouhodobě spolupracuje s osvědčenými dodavateli a špičkovými řemeslníky, aby klient při realizaci staveb i interiérů dostával vždy perfektní servis.

Mimolimit překračuje hranice

Práce Mimolimitu v sobě odrážejí střety různých kultur a odlišných prostředí. Jejich prostřednictvím Mimolimit překračuje hranice: nejen ty regionální, ale především myšlenkové a stylové. Netypické používání materiálů a jejich kombinací přineslo Mimolimitu širokou pozornost nejen v tuzemsku, ale i v zahraničí.

Jeho práce je vidět například v luxusním hotelovém resortu (ve spolupráce s ADR) na Maledivách. O něco dostupnější z tvorby jsou například administrativní budovy PPF v Dejvicích nebo J&T v Bratislavě. Ačkoli návrhy interiérů vyniká, vymýšlí i rezidence a bytové domy.

Nyní se například dokončil Hotel Chateau Clara Futura – zámek v Dolních Břežanech a realizuje se čtyřhvězdičkový Hotel Hradec v centru Pece pod Sněžkou. Rovněž probíhá rekonstrukce Hotelu Horal ve Špindlerově Mlýně, připravuje se design Hotelu NH Collection Olomouc Congress a redesign Velaa Private Island, rezidenční a administrativní budovy v Mongolsku.

Věnujete se nejenom architektuře, interiérovém designu, ale také interiérovým doplňkům. Co z toho vás víc baví?

Baví mě vše, především takové zakázky, kde řešíme vše – od návrhu budovy, interiéru, výběr umění i dodekorování. Při větších zakázkách dokážeme designem v architektuře, který umožňuje opakovatelnost, navrhovat podhledy, dveře, kliky… Vše je pak osobitější a prostory individuálnější.

Na čem pracujete v současné době?

Pracujeme na několika rekonstrukcích starých domů v historickém centru, ale i na renovaci hotelu na Maledivách nebo návrhu budov v mongolském Ulánbátaru.

Podle čeho si vybíráte projekty, kterým se budete věnovat?

Podle klientů. Zakázka trvá minimálně půl roku a je pro mě důležité, abychom se s klientem i týmem uměli domluvit, bavilo nás to a posouvalo dál.

Jaké jsou vaše oblíbené materiály a postupy?

Poznávání materiálů a jejich vlastností je mé velké hobby. Máme velkou znalost, zkušenost a obrovskou knihovnu všeho – od kamenů, až po textilie. Volím vždy podle vhodnosti, s přihlédnutím k tomu, aby uměl daný prostor krásně stárnout.

Kde a jak vzniká první nápad, když začínáte na něčem pracovat? Máte nějaká místa inspirace?

Vždy se snažím nejprve pojmenovat to, co budu navrhovat. Koncepty vznikají po cestách, při řízení auta, v letadle, při procházkách… Při povídání o zajímavých věcech, které zdánlivě nesouvisí s tématem.

Povězte nám o vašich oblíbených projektech, kterým jste se v poslední době věnovala. Který z nich je pro vás nejcennější?

Mám ráda všechny minulé i současné projekty, ale vždy nejvíce žiji těmi současnými. Je ale pár těch, které v minulosti ovlivnily naši ateliérovou cestu – Zahrada v opeře, Tacoma Consulting nebo PPF.

Co vás víc baví, privátní interiéry, anebo třeba velký projekt hotelu či kanceláří?

Baví mě, že vždy pracujeme na více projektech různých velikostí, které jsou v různých fázích. Některé jsou ve studii, jiné v realizaci. Mám ráda tu různorodost, rozmanitost práce.

Co je nejdůležitější pro tvorbu dobrého interiéru a jakou roli v tom hrají designové doplňky nebo umění?

Abyste takové věci mohli do prostoru umístit, potřebujete aby k nim měl nebo našel majitel vztah. Existují i případy, kdy umělecké dílo ovlivní vznik celého prostoru. A existují i lidé, kteří aby mohli své kolekce rozšiřovat si pořizují další a další nemovitosti…

Jaký vztah mají vaši klienti k umění, designu či architektuře? Mění se to v čase?

To se mění v čase. Je velký rozdíl rok 2010 a 2022. Dnes je zájem velký. Naši současní klienti mají přehled v této oblasti, především v umění, design je v pozadí zájmu.

A vás názor na současný design a architekturu?

V oblasti architektury se osobně snažím o nadčasovost. Baví mne propojovat staré s novým, využívat parametrického navrhování, respekt k udržitelnosti. Za současný design považuji i ten, který využívá pro svůj vznik současné technologie, materiály. Používá je přiměřeně ve vztahu k množství vyrobených produktů, a vedle funkce má i příběh (emoci).

Kde vy sama nejraději odpočíváte a co vám v osobním životě přináší radost?

Nejraději odpočívám při cestování jak po městech, tak v divoké přírodě. Fotografuji a poslouchám hudbu.

Předchozí

GRAPHIC SUTNAR PUPP

FRAGMENT

Další