U staveb je nejdůležitější funkce, teprve potom forma
Petr Palička, Country Managing Director pro Českou republiku společnosti Penta Real Estate, má rád hlavně moderní architekturu. Nicméně dlouhodobě vyznává názor, že u staveb je nejdůležitější funkce, teprve potom forma. Dům není podle jeho slov socha, měl by především perfektně plnit svoji funkci, současně ale dobře vypadat a respektovat urbanismus daného místa.
Text: Jana Chuchvalcová
Foto: Archiv společnosti Penta Real Estate
Vaším prvním developerským projektem bylo před více než deseti lety Florentinum. Jak z dnešní perspektivy hodnotíte na tehdejší dobu celkem odvážný a velký projekt a spolupráci s Jakubem Ciglerem? V čem vám nejvíce pomohl a co vám přinesla spolupráce s ním?
Fakt, že jsme jako první projekt Penty uskutečnili Florentinum, beru z dnešního pohledu jako velké dobrodružství a současně jako projev velké odvahy a důvěry na straně partnerů Penty. Byli jsme jsme skutečně malý tým bez větších developerských zkušeností, byla krize a nikdo přesně nevěděl, co bude…
Nicméně, naší velkou devizou byl právě Jakub Cigler, kterého jsme s projektem „koupili“. Jakub projekt dobře znal, protože se s jím zabýval již delší dobu, a navíc velmi přesně věděl, jak má správná kancelářská budova fungovat. Právě on nás provedl celým procesem vývoje projektu, jeho zkušenosti byly pro nás velmi cenné. Myslím, že Jakub velmi zásadně přispěl k úspěchu projektu. Bez jeho rad bychom asi objevili mnoho slepých uliček, než bychom našli tu správnou cestu.
Na kterých projektech jste dále spolupracovali?
Naše spolupráce pokračovala na projektech Aviatika a Dynamika na Waltrovce, na obou projektech Churchill u Hlavního nádraží. Aktuálně s ním realizujeme exkluzivní bytový dům Viktoria Palace v Dejvicích.
Nicméně, Jakub je tak výrazná postava současné české architektury, že se s ním při různých příležitostech potkáváme prakticky neustále.
Pokračuje tato spolupráce do dneška? Co na ní nejvíce oceňujete a co přinesla vám osobně?
Jak jsem již řekl, Jakub je zkušený architekt, navíc je pedagog, takže má trpělivost. A především má velké lidské kvality. Spolupracovat s ním je prostě obohacující, poučné – a hlavně radostné.
Jaký je váš osobní vztah k architektuře, jaký styl máte rád?
Mám rád hlavně moderní architekturu. Nicméně dlouhodobě vyznávám názor, že u staveb je nejdůležitější funkce, teprve potom forma. Dům není socha, měl by především perfektně plnit svoji funkci, současně ale dobře vypadat a respektovat urbanismus daného místa.
Když jsme u spolupráce s architekty, s kým dalším Penta spolupracuje a které z vašich projektů jsou z architektonického hlediska podle vás nejzajímavější a proč? Je to třeba Masaryčka od Zaha Hadid Architects nebo i něco dalšího?
Nechci vyzdvihovat konkrétní projekty a vymýšlet nějaké pořadí zajímavosti. Jsem přesvědčený, že zatím všechny naše projekty jsou zajímavé a kvalitní. Nicméně, projekt Zahy Hadid je samozřejmě unikátní z řady hledisek.
Když mluvíme o Masaryčce, v jaké fázi se nyní nachází – a co bylo nejtěžší při prosazování tak výrazné stavby?
Stavba běží podle harmonogramu, uzavíráme plášť a montujeme technologie. Nejtěžší asi bylo přesvědčit veřejnost, ať již odbornou, či laickou, že vedle historické budovy může stát moderní architektura.
V Praze se moc podobných, architektonicky zajímavých projektů nedaří prosadit. Je šance to do budoucna změnit?
Já myslím, že ano. Chce to ale vůli a trpělivost.
Vaše projekty jsou především v Praze, chcete se do budoucna pustit i do regionů?
Zatím o tom neuvažujeme, především však z kapacitních důvodů.
Na čem vlastně nyní pracujete a které projekty řídíte – či plánujete? Ke kterým z nich máte více osobní vztah?
Projektů ve fázi přípravy či výstavby je v současné chvíli asi patnáct. Já osobně neřídím žádný, ale akcionářům odpovídám za to, že všechny budou úspěšné. Projekty jsou řízeny projektovými týmy vedenými projektovými manažery.
Začleňujete do svých projektů také prvky udržitelnosti a kvalitní veřejný prostor? Co v tomto ohledu vaše projekty nabízí?
Myslím, že toto je věc, o které nemusíme nikoho přesvědčovat. Každý se může podívat na naše již zrealizované projekty.
Všechny kancelářské budovy mají vysoký stupeň certifikace, veřejný prostor u všech našich projektů je podle mého názoru mimořádně kvalitní. Ostatně Masaryčka, kterou právě realizujeme, je toho nejlepším dokladem.
Ve společnosti Penta působíte již více než patnáct let, co vám tato práce přinesla a čeho si na ní ceníte nejvíce?
Jsem opravdu rád, že se můžu zásadním způsobem podílet na vytváření prostředí ve kterém žiji. V Pentě mám možnost realizovat projekty, které tady budou dalších mnoho let a které budou sloužit a přinášet radost. Z toho může mít člověk jen dobrý pocit.
Jaké jsou vaše další plány, máte nějaký životní sen?
Další plány? Já svůj život moc neplánuji. Snažím se ale co nejlépe prožít a zhodnotit to, co mi osud přinesl do cesty.
***
Petr Palička, Country Managing Director pro Českou republiku společnosti Penta Real Estate
Ve společnosti Penta působí od roku 2007 a zastřešuje všechny české realitní projekty. Pod jeho vedením vyrostl v centru Prahy projekt Florentinum, který byl vůbec prvním projektem Penty v Praze. Z dalších lze připomenout novou městskou čtvrť Waltrovka v pražských Jinonicích anebo městskou čtvrť Nuselský pivovar, která vyrůstá na Praze 4.
V současnosti řídí tým Penty v konsorciu Masaryk Station Investment, kdy Penta zejména ve spolupráci s Českými drahami revitalizuje brownfield u Masarykova nádraží.
Do Penta Investments přišel Petr Palička z pozice ředitele společnosti Bovis Lend Lease pro Českou republiku a Slovensko, kde získal rozsáhlé zkušenosti právě v realitním developmentu.