Beton, který má duši

|

Když se řekne „beton“, většina lidí si představí těžký, hrubý a studený materiál, který se hodí převážně pro tradiční stavebnictví. V Gravelli ale beton vnímají jinak. Uvědomují si jeho skrytý potenciál a krásu – a již deset let o tom přesvědčují s úspěchem i své klienty. Povídali jsme si o tom s ředitelem Gravelli Ladislavem Eberlem. Prozradil nám také, co ho nejvíce inspiruje nebo který projekt byl zatím nejnáročnější a jak se s ním potrápili.

Text: Redakce

Foto: Gravelli, Ondřej Pýcha

Beton představuje v podání Gravelli elegantní a nadčasový materiál, který může skvěle sloužit nejen v architektuře, ale i jako originální módní doplněk. Lze při tom využít jeho neuvěřitelnou přizpůsobivost a nepřebernou paletu povrchů, odstínů a tvarových řešení. Navíc se skvěle kombinuje s dalšími přírodními materiály.

V produktovém portfoliu společnosti najdete betonová umyvadla a betonový nábytek, a to jak do běžné domácnosti, tak i do veřejných prostor, jako jsou restaurace, hotely, nebo kancelářské budovy. Beton se díky svým vlastnostem hodí i pro venkovní použití, například jako lavičky, zahradní solitéry či prvky městského mobiliáře. To vše doplňují betonové bytové doplňky a dekorativní předměty. Speciální skupinu pak tvoří šperky, které představují zpracování betonu a oceli v těch nejjemnějších detailech, a betonové reproduktory, kde v Gravelli objevili přidanou hodnotu betonu jako materiálu pro tvorbu ozvučnic.

Jaký je váš příběh a kde začal? Co vás přivedlo k designu a k betonu, co vás na něm nejvíc baví a proč jste si ho vybral? Tvoříte i z nějakých neobvyklých druhů betonu? 

Začátky značky Gravelli a celkově naší práce s betonem sahají do roku 2012. V té době jsem studoval třetím rokem obor dentální hygieny a měl jsem v plánu v tomto oboru začít i podnikat. Shodou okolností jsem se ale seznámil s několika zajímavými lidmi, kteří v té době v rámci studií na ČVUT vyvíjeli nové druhy tenkostěnného betonu, které měly v porovnání klasickým betonem pozoruhodné vlastnosti.

Vypadaly výrazně lépe a umožňovaly vytvářet do té doby nepředstavitelně tvarované designové prvky. Šíře možností, na které bylo možné tento typ betonu použít v rámci architektury a designu byla obrovská. Společně s dnes již bývalým kolegou Jiřím Petersem jsme se tehdy domluvili, založili společně společnost s.r.o. a zaregistrovali si ochrannou známku Gravelli.

Od začátku bylo naším cílem vytvářet z betonu unikátní výrobky, které osloví architekty a jejich klienty z celého světa. Nechtěli jsme být jen další „odlévači“ zámkové dlažby. Začali jsme beton ukazovat v novém světle jako krásný a zároveň praktický přírodní materiál.

Tím vznikly kromě různých druhů nábytku, umyvadel a zahradních prvků také zajímavosti jako jsou betonové reproduktory, světlopropustný beton LiCrete nebo ucelená kolekce betonových šperků.

S kým rád spolupracujete, kdo vás inspiruje, spolupracujete s nějakými designéry?

Při výrobě našich šperků používáme výhradně základní stavební materiály – beton, ocel, dřevo a sklo.

Největší inspirací je pro mě tedy moderní architektura, která tyto prvky vyváženým způsobem kombinuje a dokáže nabídnout originální řešení i bez zbytečných komplikací a příkras. Spousta kousků vznikla po debatě s architekty nebo na základě jejich osobního přání.

Proč právě (kromě jiných produktů) šperky z betonu a také mírně neobvyklé pánské šperky?

Šperky navrhujeme v jednoduchém stylu v rámci konceptu minimalismu. Díky tomu si nás dost často zákazníci vyhledají, protože v běžném klenotnictví je vše zlaté, plné kudrlinek a poseté různými kamínky.

Naše šperky jsou jednoduché, ale zároveň originální. Výroba každého kusu zabere několik hodin čistého času a je potřeba mít poměrně dost zkušeností s technikou vybrušování. Proto je každý kus unikátní a velice těžko napodobitelný.

Nosíte sám betonové šperky?

Ano, kromě mých oblíbených manžetových knoflíčků mi před pár týdny přibyl i betonový snubní prsten s jemnými ocelovými detaily.

Čím jsou pro vás i pro vaše zákazníky zajímavé?

Díky speciálně navržené receptuře a technice výroby dokážeme beton aplikovat ve vrstvách silných jen několik milimetrů. Šperky jsou díky tomu příjemně lehké a zároveň velmi odolné. To je na tom všem asi nejvíce fascinující.

Na čem pracujete v současné době a co zajímavého chystáte, nějaké novinky – a kdy se na ně můžeme těšit?

O betonové výrobky je nyní opravdu velký zájem. Věnujeme se v tuto chvíli desítkám individuálních projektů na míru a každý z nich je v nějakém směru nový. Proto vlastně ani nestíháme doplňovat nové kousky do naší standardní nabídky.

Kterého projektu si nejvíce ceníte a proč, nebo který byl nejnáročnější?

Každého projektu, který vzniká pro klienta se skutečným zájmem o materiály, řemeslo a způsob, jakým se věci vytváří. Díky tomu se i u náročnějších výzev umíme do projektu nadchnout a vydat ze sebe to nejlepší.

Mezi nejnáročnější projekty obecně patří recepční pulty, trofeje a architektonické modely. U těchto projektů si zakládáme na tom, že pro každý z nich vymyslíme řadu zcela nových detailů a materiálových řešení. Většinou se u toho pěkně potrápíme, ale když je vše hotové výsledek stojí za to.

Ladislav Eberl, ředitel společnost Gravelli

***

Gravelli

Společnost Gravelli je původní český výrobce architektonických prvků z tenkostěnného betonu. Společnost byla založena v roce 2012 a její výroba sídlí v Praze 9 – Libni. Od roku 2021 je Gravelli součástí německé rodinné firmy GODELMANN, která se zabývá výrobou betonových prvků již 75 let.

Předchozí

Šetříme firmám cenné zdroje i čas

DAM AKADEMIE

Další