Boom bytové výstavby pokračuje

|

Květen byl příznivým měsícem nejenom pro průmysl, ale i pro stavebnictví. Po krátkém mírném útlumu se stavebnictví vrátilo k růstu a jeho produkce se meziročně zvýšila o 3,3 %. Dařilo se jak inženýrskému stavitelství, jehož výkon je stále vysoko nad úrovní předkovidového roku 2019, tak pozemní výstavbě. 

I v květnu pokračoval boom bytové výstavby, když počet nově zahájených bytů vyskočil o téměř čtvrtinu na více než 5 tisíc. Od začátku roku se začalo v ČR stavět téměř 20 tisíc bytů, což bylo o 20 % více než ve stejném období loňského roku. Expanzi bytové výstavby letos zažívá Praha, střední Čechy, rovněž jihomoravský a olomoucký kraj.

Pokud se podíváme na roční čísla o bytové výstavbě, staví se rekordní počet nových bytů – více než 48 tisíc. Je to nejvyšší číslo od roku 2006, od kdy jsou k dispozici podrobná měsíční čísla. Je vidět, že boom bytové výstavby projevující se se od začátku loňského roku přišel vlastně se zpožděním, kdy už ceny nemovitostí lámaly rekordy nejenom ve srovnání s naší minulostí, ale i v evropském měřítku.

Nouze o nové byty letos na trhu s největší pravděpodobností nebude. Vzhledem k vysokým úrokovým sazbám a rostoucím životním nákladům se bydlení ovšem i tak stane méně dostupným. Na druhou stranu je to příležitost pro investory zaměřit se více na segment nájemního bydlení, který v ČR stále není až tak rozvinutý.

Celkově jsou výsledky stavebnictví pozitivní. Růst výstavby v časech extrémních cen stavebních materiálů, pohonných hmot a energií je pozitivní zprávou. Otázkou ovšem je, jak se bude dařit tomuto odvětví dále. Zda se například podaří renegociovat ceny dříve dojednaných zakázek, aktivizovat peníze z fondů EU apod. 

Petr Dufek, hlavní ekonom CREDITAS

Předchozí

Investoři si vybírají menší nemovitosti

Designové projekty u golfu i v centru Libně

Další