Investoři si vybírají menší nemovitosti

|

Stále ale věří českým kancelářím, skladům a maloobchodu

Za 260 milionů eur změnily od dubna do konce června majitele kanceláře, sklady a maloobchodní nemovitosti v České republice. Oproti 1. kvartálu s výsledkem 917 milionů eur jde o pokles co do celkové hodnoty – opačný je ale trend v počtu nemovitostních obchodů. Ve sledovaném období jich bylo 18 oproti 13 v 1. čtvrtletí. Během prvního pololetí tohoto roku pak objem investic vzrostl meziročně o 48 % na 1,18 miliardy eur, uvedla realitně-poradenská společnost 108 AGENCY.

Kvůli přetrvávající zvýšené nejistotě ohledně dalšího vývoje a zhoršeným ekonomickým vyhlídkám zaujali někteří investoři opatrnější přístup. Ve druhém čtvrtletí také chyběly větší transakce nad 100 milionů eur,“ konstatuje Lenka Šindelářová z investičního oddělení 108 AGENCY. Z její analýzy vyplývá, že ve druhém čtvrtletí převažovaly menší transakce do 20 milionů eur. Devět z nich bylo do 10 milionů eur a šest v rozmezí 10 až 20 milionů eur.

Mezi nejvýznamnější realitní transakce patří prodej retailového portfolia Tesco fondu Adventum Penta – v ČR se jednalo o čtyři objekty. Dále pak také prodej kancelářské budovy ve výstavbě Red Court v pražském Karlíně společnosti BlackBird Real Estate. Kromě těchto větších transakcí se zrealizovalo několik prodejů menších retail parků či skladových a výrobních prostor.

Mezi investory s 53% podílem nadále dominují české fondy a realitní společnosti, následovány slovenským kapitálem (18 %). Zůstává tedy konstantou, že domácí investoři trhu věří. V investičním spektru převažovaly transakce retailových nemovitostí (33 %), následovány průmyslovými / skladovými nemovitostmi (29 %) a kancelářemi (26 %).

Aludyne

I přes pokles trhu nadále očekáváme, že letošní investiční objem by mohl překročit hranici dvou miliard eur. Ve druhé polovině roku se zřejmě realizují i některé větší transakce, které jsou aktuálně v jednání. Stabilní zůstávají výnosové míry u všech typů nemovitostí,“ dodává Lenka Šindelářová.

108 AGENCY nadále registruje pokračující trend akvizic projektů a pozemků na development či nemovitostí na přestavbu. Jen ve druhém čtvrtletí realizoval investiční tým 108 AGENCY prodeje pozemků s celkovou výměrou 305 000 m2.

108 AGENCY_Investment Market_CR_Q2 2022_CZ
Předchozí

Pražská nádraží ne/využitá

Boom bytové výstavby pokračuje

Další