BUSINESS PARK VLNĚNA

|

Zelená oáza v centru města

Místo, kde se dnes rozkládá moderní byznys park Vlněna, bylo již od středověku ovlivněno Svrateckým náhonem, přitékajícím od Starého Brna, a říčkou Ponávkou. To bylo důvodem, proč zde postupně vznikla z původní výroby sukna Johanna Bochnera továrna na výrobu vlněného textilu Neumark und Stiassny a posléze v roce 1949 národní podnik Vlněna. V roce 2007 koupila bývalou továrnu společnost CTP, která na jejím místě vybudovala úplně nový areál skrývající v sobě administrativní a společenské části.

Text: Redakce

Foto: Oldřich Hrb

Vizualizace: CTP

TOP EB

Byznys park Vlněna se nachází jižně od historického centra Brna a sousedí s významnou komunikační osou „centrum města – Hlavní nádraží – Galerie Vaňkovka – autobusové nádraží Zvonařka“. Nachází se v zastavěném území městského bloku o ploše zhruba 65 tisíc m², který je vymezen ulicemi Dornych, Přízová a Mlýnská. Východní hranici parku tvoří Svitavský náhon.

vlnena_highres@oldrichhrb-29

Návrh z pera Studia acht, zeleň od Lodewijka Baljona

Návrh areálu reaguje na původní zástavbu textilní továrny Vlněna, a to zejména tím, jak pracuje s různými měřítky veřejného prostoru. Zachován zůstal i původní Palác Bochnerů ze Stražiska, který je jedním z nejstarších neorenesančních paláců v Brně. Od doby své výstavby v roce 1867 sloužil všem majitelům textilní továrny. Palác jen o vlásek unikl demolici – i přes vypsaný demoliční výměr se investor rozhodl palác zachovat a zrekonstruovat.

vlnena_highres@oldrichhrb-26

Celý areál byl realizován podle návrhu architektonického ateliéru Studio acht, hlavními architekty byli Václav Hlaváček a Ben Hoek. Jako jedna z prvních budov byla dokončena v roce 2018 budova H, stojící na rohové parcele mezi ulicemi Dornych a Přízova. Jedná se o dominantní věžovou stavbu organických tvarů, která má působit jako „vlajková loď“ celého areálu. Její fasáda je členěna pásovými okny na zvlněné fasádě. Na budovu H navazují podél ulice Přízovy budovy F a G, jejichž fasáda je tvořena režnými cihlami. Mezi budovami F a G je také vjezd do podzemních garáží, které se rozkládají v prostoru pod celým vnitřním atriem.

vlnena_10-2021-10

Povrch atria je pojat jako komplexní zelená střecha s množstvím okrasných zelených ploch, trávníků, květinových záhonů a nově zasazených vzrostlých stromů podle návrhu holandského zahradního architekta Lodewijka Baljona.

vlnena_highres@oldrichhrb-7

Clubco, Avast a další…

O kvalitě celého provedení svědčí i ocenění v soutěži Zelená střecha roku 2020. Vlněna má v současnosti devět budov. V budově C, která je umístěna ve středu areálu, se nachází nový coworkingový prostor Clubco.

Prvním nájemníkem ve Vlněně byla v roce 2018 společnost Avast. V současné době zde pracuje kolem 3500 lidí a mezi největší klienty patří Infosys, RWS, GEN (Avast), Zebra Technologies, Oracle NetSuite, KPMG a další. Vlněna se do budoucna rozroste o nové administrativní a rezidenční objekty.

Kontakt:

CTP

Jakub Ondroušek

Marketing and Community Manager

Tel.: +420 731 663 375

E-mail: jakub.ondrousek@ctp.eu

Vlněna 5, 602 00 Brno

Clubco | clubco.cz | vlnena.eu | www.ctp.eu | www.CTP.eu

Předchozí

STRING FURNITURE + MAGIS

Závěr roku stavebníkům vyšel

Další