Závěr roku stavebníkům vyšel

|

Stavebnictví

Po listopadovém zklamání prosincová data stavební produkce potěšila. Meziměsíční růst produkce dosáhl 1,2 %, když se významnou měrou na celkovém růstu podílelo inženýrské stavitelství. To si totiž v prosinci polepšilo o výrazných 5,8 %. Naopak pozemní stavitelství proti listopadu o 0,6 % pokleslo.

Za celý loňský rok zaznamenala stavební produkce v reálném vyjádření růst o 1,9 %, což v podstatě odpovídalo výsledku za rok 2021 (+2,0 %). Růst byl rovnoměrně rozdělen mezi oba segmenty, když pozemní i inženýrské stavitelství vloni rostlo tempem 1,9 %.

Letošní rok bude pro stavebníky těžký. Sektor naplno pocítí dopady recese z druhé poloviny loňského roku a de facto stagnaci po většinu letošního roku. Na stavebníky dopadá zejména slabá investiční aktivita, samozřejmě roli hrají utažené měnové podmínky a dražší financování. I v této situaci ale stavebníci reportují nedostatek pracovních sil a stavebního materiálu. Pro letošní rok se tak obáváme mírného poklesu stavební produkce; snížení odhadujeme na 0,6 %.

Statistiky vydaných stavebních povolení ukazují, že letos by se mělo o něco lépe dařit inženýrskému stavitelství, naopak pozemní bude zřejmě pod tlakem. Za prosinec bylo vydáno 6700 stavebních povolení, o výrazných 15,6 % méně než před rokem. Naproti tomu orientační hodnota celkově vydaných stavebních povolení meziročně vzrostla o 8,5 %. Za tím stojí zejména povolení velkých staveb dopravní infrastruktury.

Smíšené zprávy přišly z trhnu rezidenčního bydlení. Ta dobrá zpráva je, že počet dokončených bytů meziročně vzrostl o 31,6 %, když činil 4 786 bytů. Ta špatná pak souvisí s budoucností – počet zahájených bytů meziročně klesl o 21,9 % a dosáhl pouhých 3 597 bytů. Propad je patrný zejména v rodinných domech.

Napjatý trh práce se v sektoru projevuje. V samotném prosinci byla zaměstnanost meziročně vyšší o 0,9 %, průměrná nominální mzda zaznamenala meziroční nárůst o 87,9 %. Z pohledu celoročního hodnocení se vloni zaměstnanost ve stavebnictví zvýšila o 0,8 %, průměrná hrubá měsíční mzda pak meziročně vzrostla o 7,7 %.

Jan Vejmělek, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka

Předchozí

BUSINESS PARK VLNĚNA

Vybíráme to nejzajímavější z nového čísla E&B

Další