Vybíráme to nejzajímavější z nového čísla E&B

|

Právě vychází první letošní číslo prestižního časopisu E&B, magazínu pro Estate a Business. Jeho hlavním tématem je odvaha, vášeň a sny. Je totiž obdivuhodné, s jakou vášní a odvahou se architekti, developeři či designéři pouštějí do nových, mimořádných projektů, i když vědí, že se mnohé z nich nikdy neuskuteční. Udivuje, s jakou samozřejmostí do nich zahrnují také ohleduplnost k okolnímu prostředí udržitelnost.

A důležitým tématem je i naše ocenění TOP E&B. I v tomto vydání pokračuje naše hledání zajímavých a mimořádných projektů, jež se na stránkách časopisu dosud objevily a které budou možná oceněny titulem TOP E&B. Vítězné projekty představíme v příštím, dubnovém vydání. Doufejme, že budou inspirovat i vás!

Vybíráme z obsahu

Čeká nás rok plný výzev

Radim Passer, zakladatel a CEO ryze české společnosti PASSERINVEST GROUP, i jeho projekty jsou nositeli mnoha ocenění. Podařilo se mu vybudovat ze zanedbaného brownfieldu jednu z nejprestižnější pražských lokalit, kde mají své sídlo ty největší české i nadnárodní společnosti. Jeho skupina se řadí k významným developerům na zdejším trhu, která za dobu své existence investovala přes dvacet miliard korun. Říká, že vždy cítí velkou odpovědnost za danou lokalitu, kde buduje své urbanistické projekty.

Realitní trh se mění

Realitní trh se za poslední rok výrazně změnil. Jedním z trendů je zásadní pokles poptávky po nákupu nemovitostí, díky tomu rostoucí nabídka nemovitostí a související zájem o družstevní bydlení. Tato situace je důsledkem vysokých úrokových sazeb hypotečních úvěrů, kdy je pro velké množství lidí obtížné hypoteční úvěr získat. Družstevní bydlení přináší řešení této situace, avšak – i přes své výhody – přináší i řadu právních úskalí.

Dohledové centrum Space mění pohled na správu budov

S Lukášem Převrátilem, ředitelem Dohledového centra Space společnosti M2C, jsme si povídali o možnostech využití technologií 21. století v oblasti facility managementu. Řeč byla o správě budov na dálku, zajímavých nástrojích, které technologická divize Innovis společnosti M2C vyvíjí a nabízí svým zákazníkům nebo o trendech v oblasti vzdáleného dohledu.

Ocenění TOP E&B se blíží

Redakce magazínu ESTATE & BUSINESS ve spolupráci se svým vydavatelem, mediální skupinou A 11, vyhlásila v minulém čísle časopisu ocenění TOP ESTATE & BUSINESS, v němž vyhodnotí zajímavé a výjimečné projekty, které se na stránkách časopisu dosud objevily. Další nominované projekty přinášíme na následujících stranách, všechny pak najdete na našem webu v rubrice NOMINACE TOP E&B. Slavnostní vyhlášení se uskuteční 23. března 2023 v Praze v Clam-Gallasově paláci a výsledky přineseme na webu i v příštím čísle.

Dobrý rok

Tak hodnotí uplynulý rok v našem rozhovoru architekt Jan Aulík, zakladatel a jednatel architektonické kanceláře Aulík Fišer architekti, neboť se stabilizovaným týmem dokončili Bořislavku a začali pracovat na několika nových projektech – a především se mu zlepšilo zdraví. Zeptali jsme se ho také na jeho dlouhodobou spolupráci s Radimem Passerem v lokalitě Brumlovky či na jeho pohled na současnou architekturu.

Každý materiál může pěkně stárnout

Jan Říčný a Filip Kosek z architektonického studia RCNKSK studovali na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a oba rádi využívají tradiční stavební a řemeslné dovednosti. Nedávno využili třeba dusanou hlínu na sakrální veřejné stavby s jedinečným příběhem i způsobem provádění. Zeptali jsme se jich na nejen na to, na čem pracují v současné době, ale proč rádi experimentují a využívají méně obvyklé materiály. Dozvěděli jsme se také, jak vznikl název jejich studia nebo jaká byla jejich cesta k architektuře.

Klikatá cesta k designu

Decoland má pro segment nájemního bydlení výborně „nabito“, říká jednatel této značky, zkušený „design amateur“ Miloslav Kolařík, jak sám sebe nazývá. Důvodem nejsou jen jeho dlouholeté zkušenosti v interiérovém designu, ale i fakt, že nájemní bydlení je v ČR na vzestupu. Navíc franšízová síť BoConcept chce nyní přenést zkušenosti z projektů nájemního bydlení v Londýně a Berlíně i na další trhy včetně toho českého. Zeptali jsme se Miloslava Kolaříka nejen na jeho klikatou cestu k designu, ale i na další plány Decolandu a BoConceptu.

O překračování hranic

Lucie Koldová je jednou z nejvýraznějších současných českých produktových designérek, která miluje a tvoří osvětlení, nábytek a doplňky. Zeptali jsme se jí na to, co se jí nejvíce povedlo v loňském roce a co plánuje na ten letošní, kdy se chystá nejen s Brokisem na veletrh do Milána. Prozradila nám také, že zadání klienta a technologické možnosti není nutné vždy respektovat, ale je třeba je znát a pak se vůči nim i vymezit. Má ráda toto občasné překračování hranic, protože může být přínosné.

Předchozí

Závěr roku stavebníkům vyšel

OPEN GATE II

Další