OPEN GATE II

|

Škola „zabalená“ do zeleného parku

Novostavba gymnázia a základní školy Open Gate II v Praze 6 pro Nadaci manželů Kellnerových měla navazovat na jejich gymnázium a základní školu Open Gate v Babicích. Byla navržena architektonickým studiem Jakub Cigler Architekti (JCA) ve spodní části areálu bývalého hotelu Praha a částečně na pozemku původní usedlosti Mydlářka. Na její realizaci však nedošlo.

Text: Redakce a JCA

Vizualizace: JCA

TOP EB

Komplex školy měl být doplněn o budovu a pozemky usedlosti Hadovka, kde byla plánovaná školka a doplňkové funkce. Cílem bylo navrhnout tuto školu tak, aby nebyla budovou stojící mezi ulicí a parkem, ale aby se park stal součástí školy a přetékal přes školu až k ulici.

Budova školy je tak doslova „zabalena“ do tohoto parku. Zelená střecha nové budovy se stává pobytovou plochou a přirozeně propojuje jednotlivé provozní celky. Na pomezí nové budovy a pozemků Hadovky je umístěná budova divadla, jehož střecha, tvořena třemi křídly dřevěné roštové konstrukce, se vznáší nad školou a stává se architektonickým symbolem celé školy.

Nabízíme pohled architektonického studia Jakub Cigler Architekti na téma školy ve městě, které je vlastně parkem a školou zároveň.

JCA: Park a škola jako úžasný cíl a silné téma

Vytvořit ve městě park a školu je úžasný cíl a silné téma. Toto téma jsme proto použili jako koncept školy v parku, školy, pro kterou úzké propojení s přírodou není metaforou ale doslova všudypřítomnou skutečností.

Vidíme tuto školu tak, že není budovou stojící mezi ulicí a parkem, ale že park se stává součástí školy a přetéká přes školu až k ulici. Budova školy je doslova „zabalena“ do tohoto parku.

Chtěli bychom, aby park nejenom poskytoval krásné pohledy z oken školy do přírody, ale aby vytvořil studentům i učitelům další dimenzi prostorů, které mohou využívat k výuce i ve volných chvílích, a hlavně pro radost.

Střecha auditoria vznášejícího se nad školou je tvořena třemi křídly dřevěné roštové konstrukce, které jsou architektonickým symbolem celé školy.

Proces výuky je obrazně řečeno cestou. My chceme, aby každá cesta uvnitř této školy, v okolí této školy i nad touto školou byla obohacujícím a inspirativním zážitkem, který si studenti ponesou jako světlý bod po celý svůj život.

Předchozí

Vybíráme to nejzajímavější z nového čísla E&B

LEDNÍ MEDVĚD

Další