Bytová výstavba loni nejvíce klesla v Olomouckém kraji, zhruba o třetinu

|

Horní náměstí Olomouc, letecká fotografie, ilustrační snímek. Foto: Wikimedia (CC-BY-SA-4.0)

Bytová výstavba v Olomouckém kraji loni meziročně klesla o třetinu a její procentuální snížení bylo ve srovnání s ostatními kraji nejvýraznější. V kraji začala stavba 1475 bytů, ve srovnání s rokem 2022 o 34,6 procenta méně. V roce 2022 bytová výstavba v kraji naopak o třetinu vzrostla. V celém Česku se bytová výstavba loni v meziročním srovnání snížila o 15,5 procenta, začala stavba 35 700 bytů. Pokles vykázala většina krajů, jak vyplývá z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Na novou výstavbu loni v Olomouckém kraji připadlo 1102 bytů a na změny hotových staveb pak 373. Z toho v nových rodinných domech začala stavba 718 bytů, v nových bytových domech 384 a v nebytových budovách pak 70.

V roce 2022 v kraji začala stavba 2255 bytů, ve srovnání s rokem 2021 to bylo o třetinu více. Meziroční tempo růstu bylo v roce 2022 mezi všemi kraji nejvyšší. V roce 2021 pak bytová výstavba v Olomouckém kraji naopak výrazně klesla, meziročně to bylo o 11,8 procenta méně. Bytová výstavba v kraji už v roce 2020 po předchozím růstu meziročně klesla o 8,2 procenta, jelikož značnou část stavební sezony poznamenala pandemie koronaviru. V předcovidovém roce 2019 bytová výstavba v kraji rostla o 2,3 procenta.

Přímo v Olomouci roste několik bytových projektů

Bytová výstavba v posledních letech ožila hlavně v Olomouci, kde se nyní připravuje, staví či dokončuje několik velkých bytových projektů. Developerské společnosti budují byty v městské části Slavonín a další vznikly v areálu bývalého telekomunikačního podniku SPT Telecom na Tabulovém vrchu. Společnost Sochorova stavební na místě bývalých kasáren v centru Olomouce postavila více než 300 bytů.

Přes 200 bytech ve dvou etapách staví v areálu bývalých sladoven a mrazíren developerská společnost Link City Centrum NS. Developerská skupina Redstone kvůli vysoké poptávce rozšířila první etapu projektu Šantovka Living z původně plánovaných dvou bytových domů na čtyři. Počet nabízených bytů se tak zdvojnásobil na 68. V areálu by mělo být výhledově postaveno celkem 12 bytových domů.

Předchozí

Brno chce stavět byty spolu se soukromými investory

Podoba ostravského mrakodrapu se blíží do finále. Porota rozhodne v dubnu

Další