Ceny starších bytů v Praze, Brně a Ostravě vzrostly, dorovnávají loňský pokles

|

Stavba bytů, ilustrační snímek. Foto: Wikimedia Commons (CC-BY-4.0)

Ceny, za které se začátkem letošního roku nabízejí starší byty v Praze, Brně a Ostravě, meziročně vzrostly o jednotky procent. Například v Praze v loňském lednu činila cena za metr čtvereční 115 500 korun, v letošním roce to bylo 121 500 Kč. Loňský pokles ceny se tak zastavil a někdy již dosahují maximálních nabídkových cen jako v roce 2022. Bytů je ale v nabídce méně a řada prodejců vyčkává s prodejem, než se na trhu objeví dostatek kupců. V Praze a Brně meziročně vzrostly také o jednotky procent nájmy, v Ostravě jsou ceny stejné. Vyplývá to z analýzy realitní kanceláře Sreality.cz.

„V Praze došlo loni k velmi malému poklesu cen a nyní jsou ceny víceméně na stejné úrovni, jako byly v období maximálních nabídkových cen v roce 2022. Oproti tomu například v Brně nebo v Ostravě byl pokles cen citelný, rozdíl mezi maximem a novým minimem byl v obou městech 16 procent,“ uvedla Šarlota Smutná, datová analytička Seznam.cz, jehož je Sreality přidruženou značkou.

V Brně loni nabídkové ceny klesly z průměrných 106 tisíc Kč na 88 500 korun za metr čtvereční, v Ostravě pak z 51 500 korun na 43 tisíc Kč za metr čtvereční. Od té doby však ceny v obou případech narůstaly a v únoru letošního roku byla průměrná nabídková cena podle analýzy v Brně 96 500 Kč za metr čtvereční a v Ostravě 47 500 korun za metr čtvereční.

Podle manažerky oborových služeb Seznam.cz Hany Kontriš někteří kupci i přes snižování hypotečních sazeb na koupi vlastni nemovitosti stále nedosáhnou. Řada majitelů tedy s prodejem bytu vyčkává na lepší situaci na trhu a v nabídce jich není tolik. Podle Smutné počty inzerovaných nemovitostí v meziročním porovnání klesly místy až o polovinu.

Ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor vyplývá, že úrokové sazby nových úvěrů zrychlily letos v únoru pokles na 5,36 procenta z lednových 5,54 procenta. Je to nejnižší hodnota od června 2022. Banky a stavební spořitelny v ČR poskytly v únoru hypoteční úvěry za 15,8 miliardy korun, což je proti lednu růst o 21 procent. Meziročně je to dvojnásobek.

Pokles počtu transakcí

Česká bankovní asociace a společnost Dataligence v únoru v analýze uvedly, že realitní trh v ČR zažívá od loňského jara z pohledu počtu transakcí růst u všech typů nemovitostí. Prodeje u novostaveb v posledním čtvrtletí roku 2023 meziročně vzrostly téměř dvojnásobně, u starších bytů to bylo o 49 procent a rodinných domů o 45 procent. Ve druhé polovině roku 2022 ale trh skokově propadl. Analytik bankovní asociace Jakub Seidler očekává, že ceny starších bytů budou v letošním roce mírně růst. Důvodem bude oživení na trhu s nemovitostmi.

V Praze se meziročně zvýšil měsíční nájem u starších bytů po rekonstrukci o šest procent z 360 Kč na 380 korun za metr čtvereční. V Brně se ceny nájemného zvýšily o čtyři procenta, tedy v přepočtu o deset korun na 290 korun za metr čtvereční. V Ostravě ceny zůstaly stejné, tedy 190 Kč za metr čtvereční.

Zdroj: ČTK

Předchozí

Lyžařský sen. Jarní dovolená v hotelu Theresa v údolí Zillertal

Pískovny u Brna pociťují útlum stavebnictví, poptávku ale sytí dálniční boom

Další